کد خبر: ۵۲۴۸۷
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۰
دامنه نوسانات بورس مدتی است که کم شده اما بازار به‌آرامی در حال حرکت به سمت پایین است.

به گزارش تجارت امروز؛ شاخص کل بورس اخیراً حمایت مهم یک‌میلیون و ۴۰۰ الی یک‌میلیون و ۴۲۰ هزار واحد را به پایین شکسته و انتظار تحلیلگران تکنیکال این است که شاخص به این سطح یک بازگشت موقت داشته باشد و پس‌ازآن دوباره شروع به افت کند.
اما روند معاملات به‌اندازه‌ای ضعیف است که این پولبک به سطح شکسته شده هم با سرعت بسیار کم در حال وقوع است. درواقع رشد دیروز شاخص کل را می‌توان حرکتی در جهت بازگشت به سطح شکسته شده شاخص کل دانست و خیلی نمی‌توان به آن امیدوار بود.

ارزش معاملات افزایش یافت اما...

در جریان معاملات دیروز اتفاق خوبی که رخ داد، رشد ۵۰۰ میلیارد تومانی ارزش معاملات خرد بود. به عبارتی ارزش معاملات خرد رشدی بیش از ۲۰ درصد داشت که رقم قابل‌توجهی است. اما طی یک ماه گذشته به‌اندازه‌ای از این رشد‌ها در ارزش معاملات خرد رخ‌داده و پس‌ازآن دوباره ارزش معاملات افت کرده که فعلاً نمی‌توان به این رشد، امید خاصی داشت.

درواقع بورس وارد یک سیکل از نوسانات شده که گاهی سیگنال‌های مثبت از آن صادر می‌شود و گاهی سیگنال‌های منفی. اما برآیند و نتیجه معاملات، در جهت افت شاخص کل پیش رفته است.
با این حساب در مورد ارزش معاملات باید صبر کرد تا رقم آن به بیش از ۴ یا حتی ۵ هزار میلیارد تومان برسد و پس‌ازآن با امیدواری درباره این رشد ارزش معاملات صحبت کرد.پ

ورود پول به بازار و افزایش قدرت خریداران

دیروز البته یک رویداد مهم دیگر هم در معاملات بازار سهام ثبت شد. پس از ۱۳ روز سرانجام حقیقی‌ها دوباره پول به بازار تزریق کردند که البته رقم آن حدود ۲۰ میلیارد تومان بود. این رقم گرچه کم است، اما همین‌که زنجیره خروج پول را قطع کرده، اتفاقی مثبت محسوب می‌شود.
شاخص قدرت خریداران حقیقی نیز دوباره به بالای یک رسیده و دیروز عدد ۱.۰۲ ثبت شد. با این حساب برای معاملات امروز می‌توان رشد شاخص‌ها را محتمل دانست. اما فعلاً هر رشدی در شاخص کل احتمالاً بازگشت به محدوده حمایتی شکسته شده است و نمی‌توان خیلی به آن دل‌خوش کرد چراکه شاخص به‌سرعت می‌تواند دوباره منفی شود.

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: