کد خبر: ۵۲۴۹۱
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۸

به معاملات بورسی مالیات تعلق می گیرد؟

شرط ۱۰۰ تراکنش بیش‌تر از ۳۵ میلیون تومان تنها یک نشانه اولیه است و کسانی که کار تجاری نمی‌کنند، اما تا این حد تراکنش دارند مشمول این طرح نیستند چرا که کار تجاری صورت نگرفته که مشمول مالیات شود.

به گزارش تجارت امروز؛ علی صالح‌آبادی، رئیس‌کل بانک مرکزی، در خصوص موضوع حکمرانی ریال اظهار داشت: حکمرانی ریال به معنی افزایش شفافیت در اقتصاد است و سرمایه‌هایی در اقتصاد ملی وجود دارد به سمت فعالیت‌های مولد هدایت شود. یکی از مهم‌ترین حوزه‌های مولد اقتصادی بخش تولید است. باید کمک کنیم با تشویق و مشوق سرمایه‌ها به سمت فعالیت مولد اقتصادی و تولیدی هدایت شود تا منجر به رشد اقتصادی شود. همچنین فعالیت‌هایی که در راستای پول‌شویی است مورد رصد و توجه قرار می‌گیرد تا با فعالیت‌های پولشویی‌مبارزه‌شود.

وی افزود: اقدامات زیادی در این زمینه انجام‌شده و تقریباً عمده کار در خصوص حکمرانی ریال انجام‌شده است. یکی این اقدامات به موضوع چک برمی‌گردد. ما امروز خوشبختانه در موضوع چک تحول خوبی اتفاق افتاده است. درگذشته چک‌هایی که داشتیم بعضاً وصول نمی‌شد و کسی که چک را صادرکننده چک دریافت می‌کرد مطمئن نبود که در زمان سررسید چک به مبلغ چک دست پیدا می‌کند یا خیر؛ بنابراین درگذشته چک‌ها بعضاً وصول نمی‌شد و اطمینان از دریافت چک وجود نداشت، اما امروز اعتبار به چک برگشته است و باعث شفافیت و تسهیل فعالیت‌های اقتصادی شده است.

به گفته صالح‌آبادی قانون جدید چک که در مجلس مصوب شد سامانه‌های زیادی برای آن پیاده‌سازی شد و آخرین بخش آن مسدودی حساب وجوه چک برگشتی از سایر حساب‌ها بود که انجام شد.

رفع سوء اثر از چک به ۳ روز کاهش‌یافته است

با اقدامات متعدد در راستای قانون جدید چک، اعتبار صادرکننده چک قابل‌بررسی است و باعث شد تا در یک ماه گذشته رفع سواثر از چک به تنها ۳ روز کاهش پیدا کند و تعداد چک‌های برگشتی ۲۰۰ هزار فقره کاهش یابد. درواقع به‌اندازه کسری موجودی چک از سایر حساب‌ها مسدود می‌شود و این اقدام بسیار مناسبی برای اعتباربخشی به چک است؛ بنابراین یک شفافیت خوبی را در حوزه ریال در کشور ایجاد کرد.

به‌کارگیری آزمایشی رمز ریال در دو بانک ملی و ملت آغازشده است

علی صالح‌آبادی اظهار کرد: در حوزه رمز ارز‌ها که گام دیگری در حوزه جمکرانی پولی است کار‌هایی که توسط بانک مرکزی باید انجام می‌شد، به پایان رسیده و در حوزه مربوط به وزارت صمت کار‌ها در حال انجام است.

وی با اشاره به اینکه سامانه‌های مشخصی برای افرادی که استخراج رمز ارز را با مجوز انجام داده‌اند در نظر گرفته‌شده، افزود: افراد می‌توانند ارز‌های استخراجی خودشان را در سامانه مشخصی که در نظر گرفته‌شده عرضه کنند و واردکنندگان با ثبت سفارشی که از طرف سازمان وزارت صمت دریافت می‌شود می‌توانند رمز ارز را در اختیار گرفته و واردات را انجام دهند.

صالح‌آبادی در ادامه گفت: سامانه مربوطه با همکاری وزارت صمت و بانک مرکزی ایجادشده و باعرضه رمز ارز در این سامانه و دریافت رمز ارز توسط واردکننده، واردات با رمز ارز انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: ثبت سفارش در سامانه جامع تجارت صورت گرفته و با تصویب آیین‌نامه استخراج رمز ارز و عرضه آن در بازار به‌قصد صادرات در دولت، با اصلاحاتی که صورت گرفت فقط افرادی که مجوز استخراج رمز ارز گرفته باشند اجازه استفاده از رمز ارز را برای صادرات خواهند داشت.

صالح‌آبادی همچنین افزود: دراین‌باره هماهنگی‌هایی که در وزارت صمت باید صورت گیرد و همچنین تنظیمات و زیرساخت‌های فنی موردنیاز برای این کار در حال ایجاد است تا ازاین‌پس همانند ارز امکان عرضه رمز ارز نیز در سامانه‌ها فراهم گردد.

رئیس‌کل بانک مرکزی در رابطه با رمز ریال که وعده راه‌اندازی آن تا پایان شهریور داده‌شده بود گفت: از چند روز گذشته مراحل آزمایشی قبل از اجرای آزمایی طرح با رقم محدود یک میلیارد تومان و با ارائه رمز ریال به تعداد محدودی از افراد شروع‌شده که در دو بانک ملی و ملت و با امکان استفاده در دو فروشگاه شروع‌شده و با پایان فرآیند پیش از اجرای آزمایشی که باهدف رفع مشکلات فنی احتمالی صورت گرفته است و امیدواریم تا پایان شهریورماه شرایط برای اجرای رسمی طرح به‌صورت آزمایشی مهیا شود. وی تصریح کرد: مراحل اولیه شروع‌شده و با توجه به اینکه طرح باید قبل از شروع رسمی در هیئت نظارت بر اندوخته اسکناس تائید می‌شد و یک هفته است که با رقم یک میلیارد تومان طرح تصویب و شروع‌شده است و در حال حاضر رمز ریال در اختیار تعداد محدودی از افراد است که از طریق دو بانک ملی و ملت و در دو فروشگاه در نظر گرفته‌شده امکان معامله فراهم است و در ادامه نیز به‌صورت گسترده‌تر، اما با محدودیت‌های کمتر فرآیند آزمایشی ادامه می‌یابد.


صدور شناسنامه مالیاتی برای ۸.۵ میلیون کارت‌خوان فعال در کشور

رئیس‌کل بانک مرکزی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار داشت: امروز حدود ۸.۵ میلیون کارت‌خوان فعال در کشور داریم که همه دارای شناسنامه مالیاتی است. وی افزود: اصل موضوع تفکیک حساب‌های تجاری هم ساماندهی کارت‌خوان‌ها بود که به‌صورت کامل انجام‌شده است.


معاملات بورس شامل حساب‌های تجاری نیست


صالح‌آبادی در خصوص حساب‌های تجاری گفت: با شناسنامه‌دار شدن کارت‌خوان‌ها تقریباً تمام حساب‌های تجاری مشمول مالیات شدند. در تفکیک حساب تجاری از شخصی برآورد‌های اولیه بر این است که از هر هزار نفر تنها دو نفر مشمول این طرح شوند و بنابراین درصد کمی از حساب‌ها باقی‌مانده که عدد قابل‌توجهی نیست و با انجام تفکیک این مقدار بسیار کم نیز شناسایی خواهد شد.

وی افزود: برای این تعداد اندک با اعلام و زمان‌بندی سازمان امور مالیاتی افراد حساب تجاری خود را با خود اظهاری ثبت می‌کنند شرط ۱۰۰ تراکنش بیش‌تر از ۳۵ میلیون تومان تنها یک نشانه اولیه استوکسانی که کار تجاری نمی‌کنند، اما تا این حد تراکنش دارند مشمول این طرح نیستند چراکه کار تجاری صورت نگرفته که مشمول مالیات شود.

صالح‌آبادی با تأکید بر اینکه مبنای این طرح خود اظهاری است اظهار کرد: هر شخص خودش می‌داند که کار تجاری انجام می‌دهد یا خیر برای مثال خریدوفروش در بورس کار تجاری محسوب نمی‌شود حتی اگر بیش از ۱۰۰ تراکنش بیش‌تر از ۳۵ میلیون تومان داشته باشد و درواقع فعالیت کسی که در بورس کار می‌کند شفاف است و در بخش فروش نیم درصد مالیات آن پرداخت‌شده است و همچنین در بخش خرید معاف از مالیات است.
وی همچنین تأکید کرد: محاسبه شروط تعیین‌شده برای تفکیک حساب بر اساس کد ملی است و اگر فردی پنج حساب با یک کد ملی داشته باشد مجموع تراکنش‌های تمام حساب‌ها ملاک محاسبه است. دراین‌باره سامانه‌هایی باید تدارک دیده می‌شد که این سامانه‌ها طراحی‌شده و سازمان امور مالیاتی شرایط آن را اعلام خواهد کرد.
صالح‌آبادی در پایان با تأکید دوباره بر اینکه تنها کار تجاری مشمول تفکیک حساب هستند افزود: کار غیرتجاری مشمول این طرح نخواهد شد و به فرض کسی که خرید خانه را انجام داده حتی اگر پنجاه میلیارد تومان تراکنش داشته باشد شامل کار تجاری نخواهد شد و ازاین‌جهت هیچ نگرانی وجود نخواهد داشت. البته که مشوق‌هایی برای این مسئله در نظر گرفته‌شده که حتی افرادی را که فعالیت تجاری ندارند را نیز به اعلام حساب تجاری برای استفاده از مشوق‌ها سوق می‌دهد.

 

انتهای مطلب

نظر شما