کد خبر: ۵۲۵۱۸
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۰

كاهش نرخ بهره بانكي توسط روسيه

بانک مرکزی روسیه (CBR) پس از نشست سیاست پولی خود در روز جمعه اعلام کرد که نرخ بهره معیار خود را از ۸ درصد به ۷.۵ درصد کاهش داده است.

به گزارش تجارت امروز؛ بانک مركزي روسيه در بیانیه خود نوشت: نرخ‌های رشد قیمت مصرف‌کننده در حال حاضر پایین باقی مانده است و به کاهش بیشتر تورم سالانه کمک می‌کند... تولید ناخالص داخلی سه‌ماهه دوم و شاخص‌های با فرکانس بالا به پویایی قوی‌تر فعالیت‌های تجاری نسبت به آنچه بانک روسیه در ماه ژوئیه انتظار داشت اشاره می‌کند.


بانک مرکزی روسیه افزود: (فشار ناشی از) شرایط پولی در حال کمتر شدن است و بانک مرکزی آن‌ها را به طور کلی خنثی می‌بیند.
با این حال، این بانک تأکید کرد که "محیط خارجی برای اقتصاد روسیه همچنان چالش برانگیز است"، اما اظهار داشت که "تعداد فزاینده‌ای از شرکت‌ها در حال تطبیق با محیط جدید هستند. "
این بانک روسی همچنین پیش‌بینی تورم خود را کاهش داد، به طوری که انتظار می‌رود رشد سالانه قیمت در حدود ۱۱-۱۳ درصد در سال ۲۰۲۲، ۵-۷ درصد در سال ۲۰۲۳ پیش از بازگشت به هدف ۴ درصد در سال ۲۰۲۴ باشد.
تحلیلگران پیش بینی می‌کنند که بانک مرکزی روسیه در دو نشست برنامه ریزی شده نهایی امسال، در ماه‌های اکتبر و دسامبر، محتاطانه به کاهش سیاست‌های پولی ادامه دهد. توافق بر این است که نرخ اصلی بهره تا پایان سال به ۶.۵ درصد برسد.

 

انتهاي مطلب

نظر شما