کد خبر: ۵۲۵۲۱
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۷
در ثلث اول سال جاری گندم موردنیاز ایران از کشورهای «فدراسیون روسیه»، «سنگاپور»، «آلمان»، «هلند»، «امارات متحده عربی»، «انگلستان»، «قزاقستان» و «ترکیه» واردشده و در میان این کشور روسیه بیشترین صادرات گندم به ایران را داشته است.

به گزارش تجارت امروز؛ داده‌های اعلام‌شده از سوی گمرک نشان‌دهنده آن است که مجموع واردات گندم از روسیه در این بازه زمانی حدود ۶۶۱ هزار تن به ارزش تقریبی ۲۹۳ میلیون دلار بوده است. بر اساس آمار اعلام‌شده هر تن گندم از روسیه ۴۴۲.۴۶ دلار قیمت‌گذاری شده است که گران‌ترین گندم در میان گندم‌های وارداتی به کشور محسوب می‌شود.
امارات متحده عربی در جایگاه دوم کشور‌های صادرکننده گندم قرار دارد، بر اساس داده‌های اعلام‌شده مجموع واردات حدود ۳۹۵ هزار تن گندم به ارزش ۱۶۶ میلیون دلار ثبت‌شده است. اما آلمان سومین کشور واردکننده گندم به کشور است، در مدت‌زمان موردبررسی ۳۵۳ هزار تن گندم به ارزش ۱۵۲ میلیون دلار وارد کشور شده است. ارزش هر تن گندم از این کشور برابر با ۴۱۹.۴۲ دلار بوده است.
در میان صادرکنندگان گندم سنگاپور هم در این مدت درمجموع ۲۷۸ هزار تن گندم به ارزش ۱۲۰ میلیون دلار به کشور وارد کرده است که با توجه به ارزیابی‌های صورت گرفته می‌توان گفت هر تن گندم وارداتی از این کشور ۴۳۴.۵ دلار قیمت خورده است. گندم واردشده از هلند هم برابر با ۲۶۸ هزار تن به ارزش ۱۱۲ هزار دلار بوده که با این شرایط ارزش هر تن گندم از این کشور به ۴۲۰.۲۷ دلار می‌رسد.
از سوی دیگر در این مدت ۲۶۸ هزار تن گندم به ارزش ۱۱۲ میلیون دلار از هلند واردشده که قیمت هر تن گندم این کشور را به ۴۲۰.۲۷ دلار رساند و گندم وارداتی از قزاقستان هم برابر با ۱۶۴ هزار تن به ارزش ۶۲ هزار دلار به ارزش هر تن ۳۷۶.۲۶ بوده است.
اما در میان صادرکنندگان گندم به کشور در این مدت ۱۴۹ میلیون تن از این کالای اساسی به ارزش ۱۳۹ میلیون دلار از انگلستان وارد کشور شده که با این شرایط ارزش هر تن گندم از این برابر با ۳۸۴.۴۳ دلار بوده است.
از سوی دیگر داده‌های اعلام‌شده نشان‌دهنده آن است که کمترین سهم واردات گندم در این مدت به ترکیه اختصاص داشته، بطوریکه درمجموع ۲۵ هزار تن به ارزش ۸ هزار دلار وارد کشور شده است که ارزش هر تن گندم از این کشور ۳۴۸.۵۸ دلار بوده است.

گندم گران از روسیه رسید 

ارزیابی‌های صورت گرفته نشان‌دهنده آن است که گران‌ترین گندم در مدت‌زمان موردبررسی از روسیه وارد کشور شده است. به گفته فعالان اقتصادی جنگ روسیه و اوکراین یکی از عواملی است که موجب شد تا روسیه نرخ گندم خود را افزایش دهد و از سوی دیگر برای گندم‌های صادراتی خود عوارض صادراتی تعیین کند که این امر بر رشد قیمت گندم این کشور اثرگذار بوده است، از سوی دیگر روسیه یکی از عمده تأمین‌کنندگان گندم در دنیا محسوب می‌شود و در شرایط کنونی توانسته بازار گندم را در دست گیرد.
هزینه حمل‌ونقل یکی دیگر از عوامل اثرگذار بر قیمت کالا‌های صادراتی است که در خصوص گندم‌های وارداتی این عامل بر هزینه‌ها اثرگذار بوده است.

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: