کد خبر: ۵۲۵۲۶
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۰

قیمت آپارتمان های بیش از ۱۰۰متر در تهران چند؟

بررسی‌ها نشان داده، آپارتمان‌های بالای ۱۰۰ متر تحت تأثیر کسادی معاملات مسکن در شهر تهران دچار رکود شده‌اند.
قیمت آپارتمان های بیش از ۱۰۰متر در تهران چند؟

به گزارش تجارت امروز؛ مرداد امسال از ۷۸۲۵ معامله مسکن در تهران، سهم آپارتمان های بالای ۱۰۰ متر ۲۲۳۵ فقره و واحدهای بالای ۲۰۰ متر فقط ۱۶۶ فقره بود. این نشان می‌دهد شانس فروش واحدهای بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر در مقایسه با آپارتمان‌های کوچک‌تر تقریباً یک‌به‌سه است. بررسی‌ها گویای آن است حدود ۶۵ درصد واحدهای عرضه‌شده به بازار مسکن شهر تهران را خانه‌های با متراژ بیش از ۱۰۰ متر تشکیل داده‌اند. این در حالی است که مردادماه امسال رتبه اول ازنظر تعداد معاملات قطعی به خانه‌های ۶۰ تا ۷۰ متر تعلق داشت و آپارتمان‌های ۵۰ تا ۶۰ متر در جایگاه دوم قرار داشتند.
واحدهای مسکونی بالای ۱۰۰ متر در مردادماه امسال تنها ۲۸ درصد از معاملات مسکن شهر تهران را به خود اختصاص دادند و سهم واحدهای بالای ۲۰۰ متر فقط ۲.۱ درصد بود.
از سوی دیگر شکاف ایجادشده بین قیمت مسکن با توان طرف تقاضا باعث کاهش دائمی معاملات واحدهای نوساز و افزایش خریدوفروش آپارتمان‌های قدیمی شده است. مرداد امسال واحدهای با عمر بنای بیش از ۲۰ سال ۲۱ درصد قراردادهای خریدوفروش مسکن در شهر تهران را در برگرفتند؛ درحالی‌که سال گذشته سهم این آپارتمان‌ها از کل معاملات ۱۱ درصد و سال ۱۳۹۲ به میزان ۵.۸ درصد بود.
به دلیل فشار تقاضایی که برای واحدهای کوچک و متوسط وجود دارد، همچنین کسادی معاملات واحدهای بزرگ متراژ، قیمت هر مترمربع از آپارتمان‌های کوچک، بیش از خانه‌های بزرگ متراژ است.
طبق اعلام بانک مرکزی متوسط قیمت هر متر خانه در مردادماه ۱۴۰۱ در شهر تهران ۴۲.۷ میلیون تومان در هر مترمربع بود که در مقایسه با ماه گذشته ۲.۵ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

شرایط برزخی مسکن!

قيمت هر متر مسكن در مركز استان هاي كشور چقدر است؟

خرید مسکن در کدام مناطق تهران ارزان‌تر است؟

اما بازار مسکن در سال جاری پس از رونق نسبی در ماه‌های اردیبهشت و خرداد، از ابتدای تیرماه به‌تدریج با افت معاملات مواجه شد. مرداد امسال ۷۸۲۵ فقره خریدوفروش مسکن در تهران انجام شد؛ درحالی‌که خردادماه معاملات ۱۳ هزار و ۸۷۴ فقره بود که نشان می‌دهد خرید و فروش ملک در تهران تقریباً نصف شده است. بر این اساس سرعت رشد ماهیانه قیمت نیز در مقایسه با دو ماه قبل تقریباً به یک‌چهارم رسیده است.
یک کارشناس بازار مسکن معتقد است که در نیمه دوم سال بازار به نسبت آرام‌تری را شاهد خواهیم بود. رامین گوران درباره پیش‌بینی بازار مسکن در شش‌ماهه دوم سال ۱۴۰۱ گفت: معتقدم در شش‌ماهه دوم سال، تورم چندانی در بازار مسکن رخ نمی‌دهد؛ زیرا اتفاقاتی که می‌توانست منجر به رشد قیمت‌ها شود مثل افزایش قیمت نهاده‌های ساختمانی و دستمزدها اتفاق افتاده است. تنها مو لف‌های که می‌تواند در بازار مسکن تأثیر بگذارد هجوم یک‌باره بورس بازان و بخروبفروش‌ها است که با توجه به رکود معاملات مصرفی بعید به نظر می‌رسد.

انتهای مطلب

نظر شما