کد خبر: ۵۲۵۸۳
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۴

قیمت نفت جهانی امروز ۳۰ شهریور ۱۴۰۱

در اولین ساعات معاملات در روز ۳۰ شهریور ۱۴۰۱، قیمت نفت در شرایطی که سرمایه‌گذاران منتظر افزایش دوباره نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا و نگران رکود اقتصاد دنیا و سقوط تقاضا برای سوخت هستند، تا ۹۰ دلار و ۳۶ سنت کاهش یافت.

به گزارش تجارت امروز؛ قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۲۲ سنت معادل ۰.۲۴ درصد افزایش به ۹۰ دلار و ۸۴ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۱ دلار و ۲۸ سنت معادل ۱.۴۹ درصد کاهش ۸۴ دلار و ۴۵ سنت معامله می‌شود.
متخصصان صنعت نفت عقیده دارند با توجه به این‌که قیمت نفت با پیش‌بینی افزایش نرخ بهره کاهش‌یافته، ممکن است پس از تصمیم‌گیری در مورد آن‌یک افزایش جزئی داشته باشد. اما ترس از کاهش تقاضای جهانی برای نفت در کل باعث پایین آمدن قیمت آن می‌شود.

بیشتر بخوانید:

جزئیات افت بورس امروز ۲۹ شهریور ۱۴۰۱
 قیمت نفت امروز ۲۸ شهریور ۱۴۰۱

انتظار می‌رود فدرال رزرو آمریکا در اجلاس امروز برای سومین بار پیاپی نرخ بهره را ۷۵ واحد افزایش دهد تا تورم مهار شود. این احتمال بر بازار سهام آمریکا هم که همگام باقیمت نفت تغییر می‌کند تأثیر گذاشته است.
بالا رفتن نرخ بهره ارزش دلار را افزایش داده و به بالاترین رقم طی دو دهه گذشته رسانده است. بدین ترتیب خرید نفت برای دارندگان سایر ارز‌های دنیا گران‌تر می‌شود.
دراین‌بین، طبق گزارش مؤسسه نفت آمریکا، ذخایر نفت خام و سوخت این کشور ۱ میلیون بشکه در هفته منتهی به شانزدهم سپتامبر افزایش‌یافته است. ذخایر بنزین آمریکا هم ۳.۲ میلیون بشکه بیشتر شده است.
درزمینهٔ عرضه، ائتلاف اوپک پلاس ۳.۵۸ میلیون بشکه تا هدف تولید خود فاصله دارد که برابر با ۳.۵ درصد از تقاضای جهانی برای نفت است. کسری تولید اوپک پلاس نشانه محدودیت عرضه نفت در بازار است.

انتهای مطلب
 

نظر شما