کد خبر: ۵۲۵۸۹
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۱

دعوا بر سر افزایش حقوق بازنشستگان

کانون بازنشستگان، مبنای کاندیدا شدن را عضویت ۴ ساله در کانون بازنشستگان دانسته و بیان کرده که مبنای این شرط اساسنامه‌ای است که به تایید مجمع عمومی فوق‌العاده رسیده است.

به گزارش تجارت امروز؛ کانون بازنشستگان شرط عضویت در کانون را اخذ کارت عضویت می‌داند اما جمعی از بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی، به چنین شرطی معترض هستند و می‌گویند: طبق مصوبه سال ۹۵ هیات مدیره سازمان تأمین اجتماعی، مبلغ یک درصد از حق مسکن بازنشستگان به عنوان حق عضویت در کانونهای بازنشستگی از بازنشستگان کسر می‌شود.

این بازنشستگان می‌گویند: وقتی بازنشستگان یک درصد به عنوان حق عضویت پرداخت می‌کنند، پس عضو کانون هستند و شرط ۴ سال برای کاندیدا شدن در کانون بی‌معنی است.

دلیل رد کاندیدها در دور جدید انتخابات کانون بازنشستگان

به گفته آن‌ها؛ در انتخابات دور جدید کانون برخی از کاندیداها به همین دلیل رد شدند و کانون مبنای این‌عدم پذیرش را اساسنامه خود دانست. کانون در واقع آن کسر یک درصد را به عنوان حق عضویت قبول ندارد.

این بازنشستگان می‌گویند: اگر کسر یک درصد از حق مسکن، ملاک عضویت در کانون نیست پس چرا آن را دریافت می‌کنند؟

بیشتر بخوانید:

حقوق شهریورماه بازنشستگان چه زمانی پرداخت می شود؟

بازنشستگان را بازیچه دست خود کردند

عاقبت حق مسکن ۶۵۰هزارتومانی چه شد؟

به گفته بازنشستگان؛ اداره کار می‌گوید کسر یک درصد از حق مسکن برداشته شود و برای این کار باید مجمع فوق‌العاده گذاشته شود.

این بازنشستگان می‌افزایند: اگر این یک درصد را به عنوان حق عضویت نمی‌پذیرند در واقع به نوعی به بازنشستگان خط می‌دهند که به دیوان شکایت کنند و این رفتار ناصواب است.

بازنشستگان می‌گویند: قانونگذار به ادارات کل و وزارت کار اختیار داده و بیان کرده که در مواقع ابهام دستورالعمل، نظرقطعی وزارت تعاون لازم الرعایه است. پس این دستورالعمل با دقت به مسائل پرداخته است.

آن‌ها می‌گویند: اگر اینگونه است پس نیاز نیست برای برداشتن قانون کسر یک درصد حق مسکن، مجمع فوق‌العاده گذاشته شود و وزارت کار می‌تواند دستوری آن را بردارد.

به گفته این بازنشستگان؛ اگر یک درصد آنطور که گفته شده به عنوان حق عضویت کسر می‌شود، از آنجا این حق عضویت از ابتدای بازنشستگی کسر می‌شود، پس کانون باید عضویت بازنشستگان را از ابتدا بپذیرند.

این بازنشستگان در پایان می‌گویند: اگرچه مبلغ کسر شده رقم زیادی نیست، اما به هر حال طبق مصوبه این رقم به منظور حق عضویت در کانون کسر می‌شود و ما این موضوع را پیگیری می‌کنیم تا همه بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی بتوانند حضور فعال در عرصه‌های اجتماعی داشته باشند.

 

انتهای مطلب

نظر شما