کد خبر: ۵۲۶۰۴
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۸

رکوردزنی حراج اوراق بدهی دولتی!

در بازار اولیه حراج اوراق بدهی، دولت اوراق به مشتریان عرضه کرده و این نهادها نیز به تناسب مطلوبیت های خود دراین بازار مشارکت می کنند. هر چه اوراقی که دولت در این بازار می فروشد بیشتر باشد تامین کسری بودجه دولت نیز هموار تر خواهد بود.

به گزارش تجارت امروز؛ رکورد خرید اوراق بدهی دولتی در بازار اولیه شکسته شد. در این معاملات بانک‌ها و بورسی‌ها سهم موثری در فروش اوراق دارند. داده‌های ثبت شده در مرحله هجدهم نشان می‌دهد مهم‌ترین عامل رشد خرید اوراق بدهی، استفاده از ابزار پذیره نویسی در نهاد‌های تامین سرمایه بوده است.
در بازار اولیه حراج اوراق بدهی، دولت اوراق به مشتریان عرضه کرده و این نهاد‌ها نیز به تناسب مطلوبیت‌های خود دراین بازار مشارکت می‌کنند. هر چه اوراقی که دولت در این بازار می‌فروشد بیشتر باشد تامین کسری بودجه دولت نیز هموار‌تر خواهد بود.

در همین رابطه تا پایان مرحله هفدهم دولت ۴۰ هزار میلیارد تومان درامدزایی داشته که در این هفته ۵ هزار میلیارد تومان به آن افزوده شده است.
بررسی معاملات انجام شده در این هفته نشان می‌دهد خرید اوراق از سوی بورسی‌ها رشد بالایی گرفته که مهم‌ترین عامل آن رشد پذیره نویسی در این نهاد‌ها بوده است. در این روش نهاد‌های تامین سرمایه به فروش اوراق بدهی دولتی در بازار اولیه می‌پردازند.
در همین رابطه روند حراج اوراق بدهی دولتی در هفته‌های اخیر مسیری صعودی داشته و به بالاترین سطح خود در سال جاری رسیده است. در این بازار، بانک‌ها و بورسی‌ها به خرید اوراق از دولت پرداخته و در ازای این خرید و فروش پولی را به خزانه دولت واریز می‌کنند. این شیوه درآمدزایی دولت را برخی از تحلیلگران مسیری امن‌تر برای اقتصاد کشور می‌دانند.
در همین رابطه در هفته منتهی به ۲۹ شهریور ماه مشتریان ۵ هزار و ۳۰ میلیارد تومان اوراق از دولت خریداری کردند که در سطح بالایی قرار داشته است.


رکوردزنی حراج اوراق بدهی دولتی در ۱۴۰۱


در مرحله هجدهم بازار اولیه در سال ۱۴۰۱ بانکی‌ها و نهاد‌های تامین سرمایه مشارکتی برابر داشته اند. در این مقطع بانک‌ها ۲ هزار و ۳۲۰ میلیارد تومان و بورسی‌ها نیز در سطح ۲ هزار و ۷۱۰ میلیارد تومان اوراق از دولت خریداری کردند.
اتفاقی که دلیل مهم آن رشد پذیره نویسی در بورسی‌ها بوده است. نهاد‌های تامین سرمایه در این هفته به عنوان واسطه گر ظاهر شده و ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از اوراق قرضه دولتی را پذیره نویسی کردند. ا
در طرف دیگر بانک‌ها هم تمام اوراق خریداری شده شان اراد ۱۱۴ بوده که نرخ سود ۲۱.۵۹ درصدی و تاریخ سررسید کوتاه مدت داشته است.
در مقابل، اما سیاست دولت در عرضه اوراق دولتی مرحله نوزدهم به فروش اوراق با نرخ سود بالاتر و تاریخ سررسید بلند مدت‌تر بوده است.

رکوردزنی حراج اوراق بدهی دولتی!

عرضه اوراق نرخ سود بالا از سوی دولت 

ترکیب اوراق عرضه شده در بازار اولیه به صورت تاریخ سررسید بلندمدت بوده و نرخ سود آن در مراتب بالایی قرار داشته است.
اراد ۱۱۴ و اراد ۱۱۷ در این هفته به بازار تزریق شده که نرخ سود آن بالا بوده و تاریخ سررسید آن دوساله و سه ساله بوده است.
در نهایت هم در پایان ۱۸ مرحله حراج اوراق، ۴۵ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان اوراق در بازار فروخته شده و از کسری بودجه دولت برطرف شده است.

رکوردزنی حراج اوراق بدهی دولتی!

انتهای مطلب

نظر شما