کد خبر: ۵۲۶۱۲
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۰

آمایش سرزمینی مورد توجه آموزش و پرورش قرار گرفت!

طرح‎‌های آمایش سرزمینی از زمان ریاست جمهوری آیت‌الله مرحوم هاشمی رفسنجانی تا زمان ریاست رئیسی هر دوره تدوین‌شده است؛ این طرح‌ها از زمان ریاست جمهوری احمدی‌نژاد تاکنون نادیده گرفته‌شده بود.

به گزارش تجارت امروز؛ آمایش استراتژی کلی و اهداف و برنامه‌های کشور در حوزه‌های مختلف را در مناطق مختلف کشور روشن می‌کند و میزان منابع و مصارف و ظرفیت‌ها را در عمل معین می‌سازد.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش اعلام کرده است که طرح‌های فنی و حرفه‌ای بدون توجه به آمایش سرزمینی بی‌معنا است؛ حرفی که درست است اما باید دید چگونه اجرا می‌شود!
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش، توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای بدون توجه به آمایش سرزمینی را بی‌معنا دانست و گفت: آموزش فنی و حرفه‌ای به‌عنوان یک ضرورت و اولویت این وزارتخانه است.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش، توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای بدون توجه به آمایش سرزمینی را بی‌معنا دانست و گفت: آموزش فنی و حرفه‌ای به‌عنوان یک ضرورت و اولویت این وزارتخانه است.
مهدی کاظمی عصر چهارشنبه در نشست شورای اداری شهرستان کاشان افزود: وزارت آموزش و پرورش با برنامه‌ریزی به دنبال توسعه آموزش فنی و حرفه‌ای با توجه به رویکرد آمایش سرزمینی و آمایش منطقه‌ای است و باید موضوع صنعت و بخش‌های اقتصادی کشور را در مسیر توسعه این آموزش‌ها قرار دهیم.
وی تأکید کرد: تربیت نیروی انسانی به‌عنوان یک ضرورت برای توسعه و پیشرفت کشور یک امر اجتناب‌ناپذیر است و وزارت آموزش و پرورش در این راستا به علت مأموریتی که در عرصه تربیت نیروی انسانی دارد، باید برنامه‌ریزی ویژه‌ای داشته باشد.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: طراحی و برنامه‌ریزی برای توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای با رویکرد توسعه اقتصادی و توجه به توسعه فرهنگ کارآفرینی از برنامه‌ها و مأموریت‌های این وزارتخانه است.
کاظمی تصریح کرد: رویکرد و شعار معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش، استفاده از ظرفیت تمامی بخش‌ها، نهادها، دستگاه‌های دولتی، نهادهای عمومی غیردولتی و بخش اقتصادی غیردولتی کشور است که باید این مهم وفق بدهیم.
وی توسعه آموزش‌ها با رویکرد هنرستان‌های جوار و هنرستان‌های وابسته را از دیگر اولویت‌های وزارت آموزش و پرورش بیان و اضافه کرد: با همکاری استانداران در سراسر کشور فرصت‌های خوبی در این عرصه فراهم‌شده است.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: به‌جز هنرستان‌های وابسته به وزارت جهاد کشاورزی بیش از ۴۰ هنرستان جوار برای سال تحصیلی پیش‌رو آماده‌شده است که بخش گسترده آن در استان اصفهان با حمایت صاحبان مشاغل و خیران و در سایر استان‌ها نیز در حال انجام است.
وی تأکید کرد: توجه به هنرستان‌های جوار کارگاهی به‌عنوان یکی از اولویت‌های جدی می‌تواند زمینه تربیت نیروی انسانی متناسب با نیاز واقعی بازار کار و پیشرفت اقتصادی را فراهم کند.

 

بیشتر بخوانید:

 

کاظمی، توسعه رشته‌های کشاورزی را یکی دیگر از اولویت‌های آموزشی وزارت آموزش و پرورش بیان و اضافه کرد: باوجود تمامی تلاش‌ها در سال‌های گذشته سهم آموزش کشاورزی در بین هنرستان‌ها از بیش هفت هنرستان، ۱۳۹ کشاورزی بوده است که بخشی از آن‌ها از مجموعه هنرستان‌های وابسته به وزارت جهاد کشاورزی است.
به گفته وی، در ۱۳۹ هنرستان کشاورزی ۳۳ هزار و ۹۰۰ دانش‌آموز به تحصیل اشتغال دارند که سهم آن از آموزش‌های فنی و حرفه‌ای کشور سه و سه‌دهم درصد است که هدف‌گذاری وزارت آموزش و پرورش دست‌کم برای ۵ درصد برنامه‌ریزی‌شده است.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: بیش از ۵ هزار و ۸۰۰ هکتار زمین کشاورزی و باغ‌های فعال در هنرستان‌های کشاورزی وابسته به آموزش و پرورش وجود دارد.
وی بیان کرد: دانش‌آموزان هنرستان‌های کشاورزی هنگام آموزش افزون بر یادگیری کارهای مهارتی، کار تولید نیز انجام می‌دهند و موضوع درآمدزایی در این هنرستان‌ها، آن‌ها به‌عنوان کسب درآمد و معاش حلال را برای نخسیبن بار کنار آموزش تجربه می‌کنند.
وی تجهیز هنرستان‌ها را یک ضرورت دانست و گفت: باوجود محدودیت‌های مالی در نیمه نخست امسال ۵۰۰ میلیارد تومان تجهیزات برای هنرستان‌ها تأمین و در هدف دولت این تجهیزات بین آن‌ها توزیع شد.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش جهت شرکت در آیین افتتاح هم‌زمان ۱۸ هنرستان کشاورزی در سراسر کشور و حضور در شورای اداری شهرستان به همراه معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی به کاشان سفر کرد.

 

انتهای مطلب

نظر شما