کد خبر: ۵۲۶۲۱
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۲

نشست مطبوعاتی رئیس فدرال با موضوع ثبات قیمت بیت کوین

پس از دو روز رایزنی شدید، فدرال رزرو بعد از ظهر روز گذشته نشست سپتامبر خود را به پایان رساند. FOMC یک گام تهاجمی دیگر در مبارزه برای بازگرداندن ثبات قیمت برداشت.

به گزارش تجارت امروز؛ رئیس فدرال رزرو در طول کنفرانس مطبوعاتی خود لحن قاطعی را حفظ کرد و نشان داد که FOMC به دنبال بازگشت به یک موضع "به اندازه کافی محدود کننده" برای بازگرداندن ثبات قیمت است، اما او به این موضوع نیز اشاره کرد که کمیته بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ نقطه پایه تشدید بیشتر برای قیمت‌ها تقسیم شده است.

او همچنین تاکید کرد که سابقه تاریخی نسبت به سیاست کاهش پیش از موعد هشدار می‌دهد، اما این هشدار با اظهارنظر‌هایی که نشان می‌دهد که در برخی مواقع «ممکن است مناسب باشد»، برای کاهش سرعت افزایش نرخ بهره و جبران آن، مشاهده‌ای صورت گرفته که به نظر می‌رسد برخی از وال را کاهش داده است. 

علی‌رغم پیام جنگ‌طلبی، دارایی‌های ریسک توانستند بهبود پیدا کنند، به طوری که S&P ۵۰۰، Nasdaq ۱۰۰ و بیت کوین همگی در اواخر معاملات بالاتر رفتند. قیمت طلا نیز افزایش یافت و پس از این رویداد مطبوعاتی تا ۱.۲ درصد جهش کرد. در همین حال، دلار آمریکا برخی از افزایش‌ها را کاهش داد، زیرا بازدهی خزانه داری ایالات متحده شروع به افزایش مجدد کرد.

با نگاهی به آینده، زمانی که بازار‌ها رویداد‌های امروز را مورد ارزیابی مجدد قرار دهند و متوجه شوند که محیط سیاست پولی به طور فزاینده‌ای با اقتصاد و اشتهای سفته بازی خصمانه خواهد شد، دارایی‌های ریسک ممکن است کاهش خود را از سر بگیرند. با این اوصاف، تعجب آور نخواهد بود که اگر بازار‌ها در روز‌های آینده به پایین تری بازگردند، زیرا معامله گران موقعیت‌های فروش خود را مجدداً بارگیری می‌کنند.

پیش از اعلام بانک مرکزی ایاالات متحده، قرارداد‌های آتی صندوق‌های فدرال رزرو نشان دهنده نرخ پایانی حدود ۴.۵ درصدی در سه ماهه دوم سال آینده بود، اما انتظارات بازار به سرعت بالاتر رفت تا با برآورد‌های تهاجمی‌تر فدرال رزرو منعکس شده در نمودار نقطه‌ای به روز شده مطابقت داشته باشد. ۴.۶ درصد به عنوان مقصد نهایی برای هزینه‌های استقراض در سال ۲۰۲۳ در حالی که به طور همزمان کاهش زودهنگام را رد می‌کند.

ارزیابی مجدد چشم انداز سیاست پولی باعث شد بازدهی خزانه داری ایالات متحده در سراسر منحنی بالاتر برود، به طوری که اسکناس ۲ ساله برای اولین بار از سال ۲۰۰۷ از آستانه ۴.۰۷ درصد بالاتر رفت. حرکت اوراق قرضه دلار آمریکا را تقویت کرد و شاخص DXY را به بهترین سطوح خود رساند. در بیش از دو دهه از سوی دیگر، فلزات گرانبهای حساس به نرخ بهره واکنش منفی نشان دادند و طلا را به کاهش سود بیشتر جلسه سوق داد.

در همین حال، دارایی‌های ریسک چرخشی شدید به سمت نزول کردند و S&P ۵۰۰ و Nasdaq ۱۰۰ بیش از ۰.۵ درصد سقوط کردند. بیت کوین نیز کاهش یافت تا یکنواخت معامله شود و پیشرفت ۳ درصدی را از بین برد، زیرا معامله گران عجله داشتند تا موقعیت‌های سوداگرانه را کاهش دهند که ممکن است در محیط‌های کمتر سازگار آسیب ببینند.


پس از دو روز رایزنی شدید، فدرال رزرو بعد از ظهر امروز نشست سپتامبر خود را به پایان رساند. FOMC یک گام تهاجمی دیگر در مبارزه برای بازگرداندن ثبات قیمت برداشت و تصمیم گرفت نرخ معیار خود را به میزان سه چهارم درصد به ۳.۰۰-۳.۲۵ درصد افزایش دهد، مطابق با انتظارات اجماع. این تصمیم، که نرخ وجوه فدرال را به خوبی از «سطح خنثی» عبور می‌کند و به قلمروی محدودکننده می‌برد، با رأی اتفاق آرا به دست آمد.

در حالی که CPI سالانه از ۸.۵ درصد در ژوئیه به ۸.۳ درصد در آگوست کاهش یافت، بیش از ۴ برابر بالاتر از هدف بلندمدت ۲ درصدی فدرال رزرو باقی ماند. علاوه بر این، گیج اصلی بیش از حد انتظار پیشرفت کرد و در بحبوحه افزایش هزینه‌های اجاره، به ۶.۳% رسید از ۵.۹% قبل، که نشانه‌ای از این است که چشم‌انداز قیمت بسیار نامشخص و متمایل به صعودی است.

 

انتهای مطلب

رضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
0
0
ظاهراً فدرال رزرو قدرت خودش را به بيت کوین داره نشون میده .
نظر شما