کد خبر: ۵۲۶۲۴
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۰

نرخ کاهشی ارزهای رایج در بازار

بازار‌های ارزی این روز‌ها نوسانات جدیدی را تجربه می‌کنند؛ نوساناتی که می‌تواند علل مختلفی داشته باشد!

به گزارش تجارت امروز؛ کاهش قیمت ارز‌های رایج در بازار نشان‌دهنده تغییراتی در روند حرکت بازار است؛ این نرخ کاهشی به این دلیل دارای اهمیت می‌شود که چندهفته‌ای است با نوسان در حال بروز است.
در هفته‌ای که گذشت نرخ شاخص ارزی رنج نوسان جدید خود را بازیافت. پس از آغاز نوسانات افزایشی جدید در نرخ ارز از روز‌های میانی شهریورماه، قیمت شاخص ارزی با برخورد به سقف قیمت ۳۱ هزار و ۶۹۰ تومانی در روز ۲۷ شهریورماه در میانه کانال ۳۱ هزارتومانی رنج شد. به عقیده بسیاری از تحلیلگران بازار ارز تهران عواملی، چون نشست مجمع عمومی سازمان ملل و کاهش توان سیگنال‌های منفی مذاکراتی را می‌توان دست‌انداز‌های جدید تداوم روند افزایشی قیمت دلار دانست. در این میان با نزدیکی به تعطیلات ماه صفر نیز از حجم معاملات بازار ارز کاسته شده و نرخ‌های مشخصی در بازار وجود ندارد. بااین‌حال در پایان معاملات نقدی دلار در روز پنج‌شنبه گذشته قیمت هر برگ از این اسکناس آمریکایی با حدود ۵۰ تومان کاهش نسبت به نرخ روز چهارشنبه به رقم ۳۱ هزار و ۵۲۰ تومان رسید.
قیمت هر قطعه سکه طلا ضرب امامی نیز در روز پنج‌شنبه با حدود ۱۹۰ هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز پیشین به رقم ۱۴ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان رسید. در روز‌های پایانی هفته گذشته روند نرخ شاخص ارزی کاهشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی در نخستین معاملات روز پنج‌شنبه گذشته با حدود ۳۰ تومان افزایش نسبت به نرخ روز چهارشنبه در رقم ۳۱ هزار و ۶۰۰ تومان فعالیت خود را آغاز کرد. در ادامه روز روند نرخ این ارز تغییر جهت داد و درنهایت در سطح قیمتی ۳۱ هزار و ۵۲۰ تومان به کار خود پایان داد. این در حالی است که دیگر ارز‌های شاخص بازار تهران نیز در روز پنج‌شنبه هر یک دچار کاهش قیمت‌های حدوداً ۱۵۰ تا ۲۰۰ تومانی شدند. به‌طور مثال نرخ هر برگ اسکناس یورو با حدود ۱۵۰ تومان کاهش قیمت نسبت به نرخ روز چهارشنبه به رقم ۳۱ هزار و ۲۴۰ تومان رسید.

قیمت پوند حدود ۱۷۰ تومان کاهش یافت.
رشد ۶ درصدی دلار در شهریورماه

بر اساس بررسی‌های به‌عمل‌آمده از روند نرخ دلار غیر‌رسمی از ابتدای معاملات شهریورماه تاکنون مشاهده می‌شود که قیمت این ارز در ماه گذشته ۳ روند ثبات-افزایش-ثبات را تجربه کرده که برآیند این ۳ روند رشد ۳/ ۶ درصدی دلار را به همراه داشته است. در روز‌های دهه اول این ماه قیمت دلار که از انتهای مردادماه در کانال ۲۹ هزارتومانی نوسان می‌کرد در تحرکات خود تغییر چشمگیری به نمایش نگذاشته و در همان پله‌های انتهایی کانال ۲۹ هزارتومانی نوسان کرد. با فرارسیدن روز‌های ابتدایی دهه دوم شهریورماه بازی دلار تغییر کرد و تحرکات روبه‌جلوی نرخ این ارز آغاز شد. در همین راستا قیمت هر برگ از این ارز در روز یکشنبه ۱۳ شهریور وارد کانال ۳۰ هزارتومانی شد و به رقم ۳۱ هزار و ۱۵۰ تومان رسید. در ادامه قیمت این ارز در روز ۲۴ شهریور به پله‌های میانی کانال ۳۱ هزارتومانی رسید و در این محدوده رنج شد. کارشناسان روند قیمت دلار در دهه سوم شهریورماه که شامل نوسان در سطوح قیمتی میانه کانال ۳۱ هزارتومانی بود را بازه سوم و مجدداً بازه ثبات می‌نامند.

سکه رشد کرد؛ دلار در مرز سقوط

در شرایطی که قیمت دلار در روز‌های پایانی هفته گذشته کاهشی بود نرخ سکه طلا روندی متفاوت را در پیش گرفت و افزایشی شد. در همین راستا قیمت هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در طی معاملات روز پنج‌شنبه ۱۹۰ هزار تومان افزایش‌یافته و به رقم ۱۴ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان رسید. گفتنی است که در این روز قیمت هر قطعه ربع و نیم‌سکه نیز به ترتیب ۵ و ۸ میلیون تومان محاسبه شد.

 

انتهای مطلب

نظر شما