کد خبر: ۵۲۶۲۸
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۰

فرمول‌های محاسبه حق بیمه تامین اجتماعی را کسی نمی‌فهمد!

فرمول‌هایی که سازمان تامین اجتماعی با آن حق بیمه کارگران و کارمندان را مشخص می‌کند با آنچه در قانون است متفاوت است و به نظر می‌رسد که این اتفاق کاملا سلیقه‌ای در حال انجام است.

به گزارش تجارت امروز؛ از بزرگترین مشکلات کشور سلیقه‌ای عمل کردن است؛ این مشکل بحران‌های زیادی را در حوزه کارگری به وجود آورده به شکلی که شما نمی‌توانید معیار درستی برای حق بیمه کارگر و کارمند پیدا کنید و تامین اجتماعی این عدد را کاملا سلیقه‌ای اعمال می‌کند.
سازمان تأمین اجتماعی همیشه برای شرکت‌های تولیدی مسئله ساز بوده است؛ مبلغ حق بیمه قرارداد‌ها که سازمان تأمین اجتماعی از شرکت‌ها دریافت می‌کند، عمدتاً به صورت سلیقه‌ای و بسیار بالاتر از قیمت واقعی حق بیمه کارگران مشخص می‌شود و به شدت هزینه‌های تولید را افزایش می‌دهد و برونسپاری را عملا غیرممکن می‌سازد و مشکلات عدیده‌ای را برای شرکت‌ها به وجود می‌آورد. از طرفی این سازمان در مقابل مبالغی که از شرکت‌ها دریافت می‌کند، خدمات مناسبی ارائه نمی‌کند. در واقع ارتباط شرکت با سازمان تأمین اجتماعی یک مسیر یک طرفه است. هزینه از شرکت‌ها دریافت می‌شود، اما خدماتی ارائه نمی‌شود. واقعیت این است که این سازمان در مقابل خدماتی که ارائه نمی‌دهد، هزینه می‌گیرد.

 

بیشتر بخوانید:


اساساً این مضحک است که سیستمی به شکایاتی که از آن می‌شود، خودش رسیدگی کند. الان چنین مکانیسمی در سازمان تأمین اجتماعی شاهد هستیم. به طور مثال، اگر شرکتی نسبت به آرای صادره از این سازمان شکایت داشته باشد، دوباره خود این سازمان به آن رسیدگی می‌کند. امکان پیگیری موضوع از دیوان عدالت اداری نیز وجود دارد که روندی بسیار طولانی را باید طی کرد.
 
انتهای مطلب

نظر شما