کد خبر: ۵۲۶۳۲
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۸

در ایران چگونه می‌توان به اینترنت استارلینک وصل شد؟

چند روز اخیر به‌خصوص بعد از فیلترینگ گسترده در ایران و همچنین عدم دسترسی مردم به برنامه‌های واتساپ و اینستاگرام ایلان ماسک مدیرعامل اسپیس از اینترنت رسانی به ایران بدون نیاز به مجوز خبر داد.

به گزارش تجارت امروز؛ هنوز آموزش نحوه استفاده از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران بدون نیاز به دیش ارائه نشده است اما به گفته برخی از کارشناسان این شرکت، با تغییر در تنظیمات گوشی‌های اندرویدی می‌توان بدون نیاز به ابزار به این اینترنت متصل شد.

 

بااین‌حال چند روز پیش ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس ایکس در توییتی در پاسخ به یک کاربر گفت تلاش دارد از طریق رفع تحریم تجهیزات ماهواره‌ای، اینترنت استارلینک را به دست ایرانیان برساند.

 

کمی بعد هم وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای در راستای دسترسی آزاد به اینترنت در ایران از تحریم خارج شده‌است. اما آیا می‌توانیم به اینترنت استارلینک دسترسی پیدا کنیم؟

سوالی که برای بسیاری از افراد به وجود آمده این است که اسپیس ایکس و استارلینک چگونه می‌تواند برای مناطقی که مجهز به دستگاه‌های دریافت‌کننده این نوع اینترنت نیستند، اینترنت جهانی فراهم کند؟

 

امکان اتصال برای چه کسانی فراهم است؟

 

هنوز آموزش نحوه استفاده از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران بدون نیاز به دیش ارائه نشده است اما به گفته مسئولان این شرکت با تغییر در تنظیمات گوشی‌های اندرویدی می‌توان بدون نیاز به ابزار به این اینترنت متصل شد.

محمدجواد آذر جهرمی، وزیر سابق فناوری و اطلاعات در کانال تلگرامی خود از ساختار و چگونگی اتصال به اینترنت ماهواره‌ای بودن داشتن دستگاه‌های دریافت سیگنال نوشته‌ است.

طبق گفته‌ او ساختار احتمالی شبکه‌ فیلترگریز در دنیا به این صورت عمل می‌کند که هر گوشی تلفن همراه یک میکرو بی‌تی‌اس محسوب می‌شود.

 

او در این باره نوشت: «منظومه‌ ماهواره‌ای استارلینک، بار دیگر در ایران خبرساز شد. اگر پژوهشگر اینترنت هستید و یا مطلع از تحولات فناوری اطلاعات؛ پیشنهاد می‌کنم برای آگاهی ازآنچه به‌احتمال‌زیاد به وقوع خواهد پیوست، سه موضوع زیر را با جزییات بیشتری مطالعه کنید.

 

اول: ساختار منظومه‌های ماهواره‌ای سلولی پرظرفیت، مانند استارلینک

 

دوم: ساختار شبکه‌های Adhoc با تکیه‌بر مدل مفهومی شبکه‌های ساختار تصادفی مبتنی بر بلاک چین، مثل پروژه هلیوم

 

اگر بخواهیم در یک عبارت کوتاه و قابل‌درک این شبکه را به شما معرفی کنیم می‌توان گفت شبکه هلیوم یک سیستم غیرمتمرکز و به‌هم‌پیوسته از دستگاه‌های بی‌سیم است که از فناوری بلاک چین پشتیبانی می‌کند. توکن هلیوم HNT به منظور رشد و کارایی زیرساخت‌هایی که شبکه را تأمین می‌کنند، طراحی‌شده‌ است. راه‌اندازی شبکه هلیوم در سال ۲۰۱۹ شکل‌گرفته‌ است و این شبکه اجازه می‌دهد تا دستگاه‌های بی‌سیم کم‌مصرف با یکدیگر ارتباط برقرار کرده‌ و داده‌های خود را از طریق شبکه‌ای از نودها ارسال کنند.

این به بیان ساده‌تر به این معنی است که هر دستگاهی که به‌نوعی از اینترنت اشیا استفاده می‌کند؛ می‌توانند به اینترنت ماهواره‌ای نیز متصل شوند.

سوم: ساختار پیام‌رسان‌های P2P با تکیه‌بر ساختار تبادل اطلاعات نسخه‌های اولیه Skype و یا ساختار نرم‌افزار iMesh

 

تلفیق این سه تکنولوژی، تشکیل‌دهنده‌ ساختار ‌ احتمالی «اینترنت فیلترگریز» خواهد بود.

به بیان ساده، برای حضور در شبکه فیلتر‌گریز نیازی به نصب آنتن‌های استارلینک در «همه» جا نیست، گوشی هر فرد احتمالاً میکروبی‌تی‌اس یک شبکه فیلترگریز خواهد بود. بنابراین اصولاً چالش هزینه یا ظرفیت در این میان جدی نیست، چالش‌های پیش رو بیشتر در نحوه مدیریت شبکه‌های Adhoc است.»

 

پایان مطلب

نظر شما