کد خبر: ۵۲۶۴۲
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۰

۲۰ درصد کالاهای حوزه آی تی قاچاق است

وضعیت عجیب کالا‌های حوزه آی تی نشان از به‌هم‌ریختگی بازار دارد؛ جایی که در این حوزه فناورانه بیش از ۲۰ درصد کالا‌ها به صورت قاچاق استفاده می‌شود.   
۲۰ درصد کالاهای حوزه آی تی قاچاق است

به گزارش تجارت امروز؛ جنس قاچاق در کشور ما قسمتی از شرایط اقتصاد است؛ ما به خرید و فروش کالا‌های قاچاق در حوزه‌های مختلف کاری عادت کردیم، ولی بازار‌هایی هستند که به راحتی میتوان آن‌ها را کنترل کرد.  
در شرایط کنونی حدود ۲۰ درصد محصولات آی‌تی موجود در بازار قاچاق است. این وضعیت، درنتیجه قفل‌شدن ثبت‌سفارش محصولات آی‌تی از اردیبهشت‌ماه سال‌جاری تاکنون است. درباره وضعیت بازار محصولات آی‌تی با محمد فرجی رئیس اتحادیه فناوران‌رایانه گفتگو کرده است. او با انتقاد از محدودیت ثبت‌سفارش و ورود کالا‌های قاچاق خواهان اصلاح شرایط کنونی توسط سیاست‌گذاران در وزارت صمت شد.
 در شرایط کنونی به‌هم‌ریختگی بازار آی‌تی به چه دلیل است؟
این به‌هم‌ریختگی ناشی از ممنوعیت یک‌باره ثبت‌سفارش و در کنار آن ورود کالا‌های دست‌دوم مثل لپ‌تاپ قاچاق در بازار است.
اردیبهشت‌ماه امسال بخشنامه‌ای از سوی سازمان توسعه تجارت ابلاغ شد که بر مبنای آن ملاک عمل ثبت‌سفارش، میانگین سابقه واردات دو سال اخیر واردکنندگان است، یعنی جمع واردت دو سال آخر تقسیم به دو باید اجرا شود. این اتفاق باعث شد بازار کالا‌های ما به هم بریزد، زیرا سال گذشته معاونت اقتصادی رئیس‌جمهور سقف واردات را برداشت. کالای آی‌تی اگرچه یک کالای فناور است، اما واردات آن‌ها نیازمند گذراندن پروسه خاصی است که این برای ما که تحریم هستیم سخت‌تر است. دوستان ما در امارات و قطر دفتر نمایندگی می‌زنند. این دفاتر را با یک شریک خارجی راه‌اندازی می‌کنند؛ چون مجبور هستند صاحب دفتر را یک فرد خارجی انتخاب کنند، در غیر این صورت نمی‌توانند کالا خریداری کنند. حال تصور کنید ما با این سختی تحریم را دور می‌زنیم تا کالا وارد کشور کنیم، ناگهان با تحریم‌های داخلی مواجه می‌شویم.
 یکی از وعده‌های دولت سیزدهم از همان ابتدا پایان دادن به سیاست‌های ناگهانی بود. آیا پیش‌ازاین تصمیم اطلاع‌رسانی نشده بود؟
خیر، هیچ اطلاع‌رسانی نشده بود، به همین دلیل نیز از زمانی که سقف واردات برداشته شد؛ واردکننده‌ای سقف را پر نمی‌کرد، چون می‌دانست نیازی ندارد دفعه بعد بر اساس میانگین وارداتش، ثبت‌سفارش جدید انجام دهد. بر همین اساس نیز واردکننده آن‌قدر صبر می‌کرد تا بتواند بیشترین تخفیف را از شرکت مادر بگیرد و درواقع کالا را باقیمت مناسب خریداری کند. با این روش هم‌سود خوبی خودش می‌کرد و هم باقیمت مناسب کالا وارد کشور می‌شد. با این نگاه خیلی‌ها در اسفند خرید نکردند و گذاشتند فروردین و پس از آنالیز بازار در اردیبهشت‌ماه ثبت‌سفارش را انجام دهند، چون تعطیلات عید را داشتیم و ارز هم وضعیتش مشخص نبود؛ در ضمن صحبت از توافق بود. درنهایت این واردکنندگان زمانی که در اردیبهشت رفتند تا ثبت‌سفارش کنند، دیدند که امکان ثبت‌سفارش ندارند. وقتی ما پیگیر شدیم که چرا امکان ثبت‌سفارش نیست؟ اعلام کردند، چون سال گذشته خرید نداشتید. این در حالی است که برای کالای آی‌تی نمی‌توان با این روش تصمیم‌گیری کرد.   شما به یاد دارید، کرونا که آمد مدارس و دانشگاه‌ها آنلاین شدند؛ درخواست وبکم شد و ما با کمبود شدید وبکم روبه‌رو شدیم. این اتفاق نشان می‌دهد ما باید با زمان زندگی کنیم، اما سیاست‌گذاران بدون اینکه اتحادیه را دخیل کنند؛ برای ما تصمیم می‌گیرند.
  چطور یک‌باره بازار از وبکم پر شد؟
بازار با وبکم قاچاق پر شد، چون ما نامه زدیم نیازمند وبکم هستیم و ثبت‌سفارش را باز‌کنید؛ اما هیچ اتفاقی نیفتاد. الآن هم شرایط نامساعد است، چون قیمت جهانی کالا‌های آی‌تی رشد کرده است. عوارض گمرکی با تغییر نرخ ارز ۴۲۰۰ به نیما رشد کرده است. از طرفی تاجر یک‌ماه به دنبال ثبت‌سفارش است و یک‌ماه باید در صف بانک مرکزی باشد تا ارز بگیرد؛ همه این‌ها باعث می‌شود قیمت تمام‌شده کالا رشد کند. چرا انتظار برای ثبت‌سفارش و صف بانک مرکزی باید بر رشد قیمت بیفزاید.   تاجر بدون سود نمی‌تواند کار کند. تجار باید درآمدی داشته باشند تا بتوانند زندگی کاریش را ادامه بدهند. وقتی قیمت کالا بالا می‌رود کالای دست‌دوم قاچاق می‌شود، چون یکسری توان خرید کالای گران را ندارند. دراین‌بین با تحریم درونی دچار مشکل می‌شویم و باز بازار به‌هم‌ریخته‌تر از قبل می‌شود.
 الآن چقدر با رشد قیمت مواجه هستیم؟
چون الآن بازار در رکود است؛ ما رشد قیمتی غیرعادی از طرف اعضا نداریم، اما مسئله این است که با توجه به اینکه ارز محاسباتی ۴۲۰۰تومانی به نیما تغییر کرده است، کالا در بدو ورود ۷‌درصد به قیمتش اضافه می‌شود. در کنار این رشد ما افزایش ناشی از ارزش‌افزوده را هم داریم، اگرچه کالا‌های ما مأخذش ۵‌درصد است، اما مالیات ارزش‌افزوده آن همچون سایر کالا‌ها ۹‌درصد است.
الآن کمبودی در بازار نداریم؟
الآن کمبود بازار را قاچاقچی‌ها تأمین می‌کنند، نه تجار، نه کسی که مالیات می‌دهد، نه کسی که ایجاد شغل می‌کند.
 الآن چند درصد کالای ما قاچاق است؟
بین ۱۵ تا ۲۰‌درصد کالای ما قاچاق است.
 ظاهراً در این شرایط استاندارد قوانین سخت‌گیرانه‌تری برای شما وضع کرده؛ درست است؟
بله الآن استاندارد یک بخشنامه جدید داده که برمبنای آن کالایی که قبلاً می‌آوردیم باید مجدداً موردتانید آن قرار گیرد، درواقع باید دوباره نمونه‌گیری شود و بابتش باید ما هزینه کنیم، اما قبلاً ۱۰ قلم لپ‌تاپ داشتیم، همه یک برند، با مدل‌های مختلف یک لپ‌تاپ می‌دادیم برای چک کردن، اما الآن همه ۱۰قلم را باید بدهیم، این‌طوری ۱۰قلم لپ‌تاپ ما دست‌دوم می‌شود و واردکننده آن را باید با ضرر هنگفت بفروشد یا ضرر آن را سرشکن کند بر روی سایر کالاهایش که این موضوع مجدداً به خریداران کالا فشار وارد می‌کند.

 

انتهای مطلب

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما