کد خبر: ۵۲۶۵۴
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۰

بررسی وضعیت مسکن در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۱

بازار مسکن به‌طور با رشد میانگین ۲۹/۴ درصد بالاترین میزان رشد در میان بازار‌های مختلف را به خود اختصاص داد.

به گزارش تجارت امروز؛ درحالی‌که از اول فروردین‌ماه ۱۴۰۱ بیشتر بازار‌های مالی در رکود به سر می‌برند و نرخ رشد منفی را تجربه می‌کنند؛ بازار مسکن نشان داد که پتانسیل‌های پنهان خود را هنوز دارد و می‌تواند همچنان برای فعالان این عرصه سودآور باشد.  

بر اساس داده‌های منتشره از سوی مرکز آمار ایران، تورم ماهانه مسکن در شهریور ماه ۳.۵ درصد بوده است. به این ترتیب، انتظار می‌رود متوسط قیمت هر متر مربع مسکن تهران که در آخر مرداد ماه سال جاری به ۴۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده بود، در شهریور ماه با افزایشی در حدود ۱.۵ میلیون تومان به بالای ۴۴ میلیون تومان بالغ شده باشد. بر این اساس، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران طی شش ماهه نخست سال جاری حدود ۹ میلیون تومان (۲۵.۸۵ درصد) افزایش یافته و از ۳۵ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان در انتهای اسفند سال ۱۴۰۰ به بالای ۴۴ میلیون تومان در پایان شهریور سال جاری رسیده است. این همه در حالی است که در بازار‌های موازی، تنها نرخ دلار به بازدهی ۲۱ درصدی در شش ماهه نخست سال جاری دست یافته است. پس از آن نیز بازده سکه با ۱۵ درصد قرار گرفته است. بازار سهام، اما با بازده منفی ۰.۹ درصد بازنده نیمه نخست سال جاری به شمار می‌رود. این همه در حالی است که بر اساس محاسبات «تعادل»، نرخ تورم در نیمه اول سال جاری حدود ۳۰ درصد بوده است. بر این اساس می‌توان گفت که کلیه بازار‌ها در نیمه نخست سال جاری، زمین را به «تورم» ناشی از سیاست‌های دولت واگذار کرده‌اند. در این حال، رشد نقدینگی کشور در پایان مرداد ماه به ۳۰ درصد رسید و همچنان به میانگین رشد ۳۷ درصدی خود وفادار مانده است. مساله‌ای که نشان می‌دهد، دولت در مهار رشد نقدینگی موفق نبوده است. از این رو، طبیعی است که در شرایط تورمی، قیمت‌ها در بازار مسکن به مثابه پناهگاهی امن برای نقدینگی در برابر جهش‌های تورمی، بیش از سایر بازار‌ها رشد کرده باشد. در این حال، نباید فراموش کرد که اغلب بازار‌ها و از جمله مسکن همزمان دچار «رکود» نیز هستند و در فاز رکود تورمی به سر می‌برند. با افت دوباره حجم معاملات مسکن در ماه‌های تیر و مرداد سال جاری نسبت به ماه‌های قبل از آن، رکود در این بازار بیش از گذشته تعمیق شده است. بررسی‌های میدانی از بازار مسکن طی شهریور ماه سال جاری حاکی از این است که حجم معاملات در ماه مورد نظر نسبت به مردادماه رشدی نداشته است. چه آنکه از سویی، به دلیل به نتیجه نرسیدن مذاکرات هسته‌ای، همچنان استراتژی صبر و انتظار در طرف تقاضای خرید مسکن وجود دارد و از سوی دیگر، با توجه به رشد تورم، نقدینگی و نرخ دلار همچنان انتظارات تورمی در سطوح بالاتری از مردادماه قرار دارد و همین مساله مانع از تعدیل قیمت‌ها و جذب کردن خریداران شده است.

 

بیشتر بخوانید:

آخرین وضعیت بازار مسکن

در حالی که شهریور امسال بازار مسکن کل کشور در هر دو شاخص فروش و اجاره با رشد ۳.۵ درصد قیمت نسبت به مرداد مواجه شد، تورم سالانه این بخش به رقم ۲۹.۴ درصد رسید که ۱۲.۷ درصد پایین‌تر از نرخ تورم عمومی بود. در این حال، اگر چه تورم ماهانه مسکن ۳.۵ درصد ثبت شده، اما تورم عمومی در شهریور سال جاری ۲.۲ درصد بوده است. همین مساله احتمال جهش‌های قیمتی مسکن در ماه‌های آتی را تقویت می‌کند.
البته باید منتظر ماند تا گزارش بانک مرکزی (به عنوان رسمی‌ترین مرجع اعلام آمار مسکن) از تحولات بازار ملک در شهریور ماه منتشر شود. آنگونه که ایسنا گزارش کرده است، آمار و ارقام از افزایش نسبی قیمت مسکن کل کشور در شهریورماه نسبت به مردادماه حکایت دارد. آنطور که مرکز آمار اعلام کرده قیمت مسکن در کل کشور در شهریور ۱۴۰۱ در مقایسه با ماه گذشته ۳.۵ درصد افزایش داشته است. در حالی که ماه گذشته این عدد ۲.۸ درصد بود. از سوی دیگر بررسی افزایش قیمت مسکن در شهریورماه ۱۴۰۱ نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) از افزایش ۳۲.۶ درصد حکایت دارد. تورم نقطه به نقطه در مرداد امسال نیز ۳۲.۶ درصد بود.
بازار مسکن به‌طور با رشد میانگین ۲۹/۴ درصد بالاترین میزان رشد در میان بازار‌های مختلف را به خود اختصاص داد.

شاخص قیمت مسکن کل کشور در ۱۲ ماهه منتهی به شهریورماه سال جاری (تور سالانه) نیز رشد ۲۹.۴ درصد را به ثبت رساند. نرخ تورم سالانه مسکن در مردادماه ۲۸.۸ درصد بود. افزایش ماهیانه قیمت مسکن کل کشور در اردیبهشت امسال ۲.۵ درصد، خرداد ۲.۳ درصد، تیرماه ۳.۸ درصد، مردادماه ۲.۸ و شهریورماه ۳.۵ درصد بوده است.
آمار بخش اجاره نیز از افزایش تورم ماهیانه اجاره در کل کشور طی شهریورماه ۱۴۰۱ نسبت به مردادماه حکایت دارد. شهریور امسال نرخ اجاره در کل کشور نسبت به مرداد ۳.۵ درصد افزایش یافت. همچنین اجاره‌بها نسبت به شهریور پارسال ۳۲.۳ درصد رشد کرد. شاخص تورم سالانه اجاره‌بها در کل کشور نیز رشد ۲۹.۱ درصد را نشان می‌دهد. این در حالی است که مرداد امسال شاخص تورم ماهیانه بخش اجاره ۲.۹ درصد، تورم نقطه‌به‌نقطه ۳۲.۳ درصد و تورم سالانه ۲۸.۶ درصد بود.
بدین ترتیب آمار و ارقام افزایش ۰.۷ درصدی تورم مسکن و رشد ۰.۶ درصدی تورم اجاره‌بها نسبت به ماه گذشته را نشان می‌دهد. با توجه به اینکه شهریورماه پیک جابه‌جایی در بازار مسکن محسوب می‌شود نوسانات آن تا حدودی قابل پیش‌بینی بود. انتظار می‌رود با ورود به نیمه دوم سال جاری از تورم مسکن به‌خصوص در بخش خریدوفروش کاسته شود. تورم ماهیانه، نقطه‌به‌نقطه و سالانه بازار مسکن طی شهریور ۱۴۰۱ در حالی اعداد ۳.۵ درصد، ۳۲.۶ و ۲۹.۴ درصد را به ثبت رساند که شاخص تورم عمومی در هر سه بخش مذکور به ترتیب ۲.۲ درصد، ۴۹.۷ درصد و ۴۲.۱ درصد بود؛ بنابراین تورم سالانه بازار مسکن ۱۲.۷ درصد پایین‌تر از تغییر شاخص قیمت کل کالا‌ها و خدمات در ۱۲ ماهه منتهی به شهریور ۱۴۰۱ بوده است.

اجاره بها همچنان صعودی 

طبق اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم ماهانه شهریور ۱۴۰۱ به ۲.۲ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۰.۲ واحد درصد افزایش داشته است. از طرف دیگر به استناد همین گزارش، نرخ تورم ماهیانه مسکن حدود ۳.۵ درصد و نرخ تورم ماهیانه اجاره مسکن نیز در شهریورماه ۳.۵ درصد بوده است. بر اساس این گزارش، تورم ماهیانه مسکن در مردادماه ۲.۸ درصد، در تیرماه ۳.۹ درصد، در خردادماه ۲.۳ درصد، در اردیبهشت‌ماه ۲.۵ درصد و در فروردین‌ماه نیز ۲.۱ درصد بوده است. همچنین نرخ تورم ماهانه اجاره مسکن طی ماه‌های فروردین، اردیبهشت، خرداد، تیر و مرداد به ترتیب ۲، ۲.۵، ۲.۳، ۳.۸ و ۲.۹ درصد ثبت‌شده‌اند.


انتهای مطلب

نظر شما