کد خبر: ۵۲۶۷۰
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۷

زنده کردن دامداری و مرغداری‌های کوچک پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

در طرح جدید و اجرایی مرغداری‌ها و دامداری‌هایی که مجبور به ورشکستگی شدند به صورت واحد تحت یک برند به طور زنجیروار  می‌توانند شروع به کار کنند.به گزارش تجارت امروز؛ به طور مثال این طرح اجرایی در ترکیه، تولیدی‌های کوچک در حوزه پوشاک بصورت واحد برای برند‌های بزرگ و شناخته شده فعالیت می‌کنند یا بخشی از مراحل تولید آن را بر عهده دارند، اما همه این کارگاه‌ها مواد اولیه تولید یکسانی دریافت و محصول نهایی را برای فروش به همان برند تحویل می‌دهند.

تولید به صورت زنجیره‌ای توسط تولید کنندگان مختلف خرد، متوسط و بزرگ تحت یک نام و برند، اما با مالکیت‌های شخصی مختلف، روشی است که در کشور‌ها و صنایع مختلف استفاده می‌شود.

بعد از مردمی سازی یارانه‌ها تولیدکنندگان مختلفی در حوزه دام و طیور با مشکلات جدی از بابت قیمت تمام شده مواجه شدند به طوری که هزینه تمام شده برخی مرغداران یا دامداران کوچک بعد از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بالا رفت و با نرخ‌های مصوب داخلی و حتی نرخ‌های جهانی این محصولات هماهنگی نداشت.

تولیدکنندگان بزرگ، اما بعد از مردمی سازی یارانه و آزاد شدن نرخ نهاده‌های دامی با مشکلات بسیار کمتری در مقایسه با تولید کنندگان کوچک مواجه شدند و دوباره به سوددهی رسیده اند و اکنون قیمت تمام شده رقابتی دارند.

تولید کنندگان بزرگ و واحد‌های اقتصادی که توانایی لازم را دارند، می‌توانند این نوع از زنجیره سازی را در صنایع دام و طیور کشور پیاده کنند به طوری که نهاده‌های مرغداران و دامداران خرد را تامین و در نهایت محصول تولید آن‌ها را با نرخ توافقی خریداری کنند.

این طرح مزیت‌های مختلفی از جمله کاهش قیمت تمام شده را برای تولید کننده دارد و به جای آنکه هر تولید کننده خود برای خرید نهاده‌های مختلف، حمل و نقل و بازاریابی، دامپزشکی و بهداشت و ... هزینه کند، یک برند واحد برای این همه واحد‌ها اقدام  خواهد کرد.

وزیر جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرگزاری تسنیم ضمن استقبال از این طرح آن را تنها راه اقتصادی کردن و نجات برخی واحد‌های تولید در صنعت دام و طیور دانست که بعد از مردمی سازی یارانه دچار مشکل قیمت تمام شده هستند و قول حمایت و ارائه تسهیلات از واحد‌هایی را داد که اقدام به زنجیره سازی کنند.جوادساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در این ارتباط اظهار داشت: مردمی سازی یارانه‌ها (حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نهاده‌های دامی) انقلاب بهره وری در صنعت دام و طیور ایجاد می‌کند که بعد از سال ۱۴۰۱ خود را نشان می‌دهد و ما نیز در این مدت از تولید کنندگان حمایت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه زنجیره‌های طیور در کشور ۱۵ درصد تولید را در اختیار دارند افزود: در قالب تولید قراردادی از ایجاد زنجیره‌های طیور در کشور حمایت  و تشویق می‌کنیم.وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: تولید کنندگان زنجیره‌ای در صنعت طیور، هر زنجیره سازی که انجام دهند و مرغداری که به دلیل کاهش مصرف مرغ در کشور از تولید خارج شده است به آن‌ها نهاده دهد و طیور تولیدی آن‌ها را نیز خریداری کند و با برند خود تولید نهایی را به بازار عرضه کند از آن‌ها حمایت می‌شود.

وی تصریح کرد: تنها راه اقتصادی شدن واحد‌های تولیدی در صنعت طیور کشور همین زنجیره سازی است.

ساداتی نژاد گفت: زنجیره سازی در صنعت طیور در کشور باعث می‌شود به شکل مناسب تری با مرغداران در ارتباط باشیم به طوری که به جای ارتباط با ۲۵ هزار مرغداری با ۵ برند زنجیره‌ای طیور هماهنگی‌های لازم صورت می‌گیرد.

وی تاکید کرد که در این شرایط مالکیت هر یک از مرغداری‌های کوچک در کشور با تولید قراردادی حفظ می‌شود.

ساداتی نژاد اظهار داشت: در این شرایط به آن واحد اقتصادی که مرغداری‌های کوچک را تحت پوشش قرار می‌دهد، تسهیلات واحد‌های کوچک در اختیارش قرار داده می‌شود تا نهاده مرغداران را تامین و محصول نهایی آن‌ها را خریداری و عرضه کند.

تمام نهاده‌های مورد نیاز دامداران در بازارگاه خریداری و محصول تولیدی آن‌ها خریداری شود

علی آقا بابایی دبیر انجمن صنفی کارفرمایان گاوداران ایران نیز در گفتگو با خبرنگار اقتصادی  خبرگزاری تسنیم درباره امکان زنجیره سازی در صنعت دامداری اظهار داشت: وقتی همه دامداران باید نهاده‌های دامی مورد نیاز خود را از بازارگاه خریداری کنند و در واقع  ورودی یکسانی دارند، می‌توان خروجی تولید دامداران را نیز یکسان کرد.

وی افزود: در بازارگاه می‌توان شیر و گوشت تولید دامداران را به قیمتی که بر روی آن توافق صورت می‌گیرد خریداری کرد؛ در هندوستان از این روش  برای تولید شیرخام دامداران استفاده می‌شود.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان گاوداران ایران ادامه داد: به غیر از نهاده‌های دامی مانند ذرت، کنجاله سویا و جو می‌توان کلیه نهاده‌های مورد نیاز دامداران را در بازارگاه عرضه کرد؛ در این شرایط دامداران دغدغه‌ای بابت فروش محصولات خود و تامین نهاده‌های تولید ندارند.

وی تصریح کرد: عرضه و خریداری نهاده‌ها و شیر و گوشت دامداران در بازارگاه به معنی آن نیست که همه این اقدامات باید توسط خود دولت انجام شود بلکه بخش خصوصی می‌تواند توسط برند‌های قدرتمند  اقدام کند و دولت بر این امر نظارت داشته باشد.

آقا بابایی گفت: این اتفاق باعث می‌شود که دامداران کوچک نیز بعد از مردمی سازی یارانه‌ها مشکلات کمتری داشته باشند و همچنین منجر به تعدیل قیمت‌ها به نفع مصرف کننده نیز می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه اجرای این طرح به نفع تولیدکنندگان و مصرف کنندگان است تصریح کرد: صنایع لبنی نیز تمایل دارند که شیرخام دامداران را از دامداری‌های بزرگ و در حجم بالایی خرید کنند، اما این طرح اجرا نشده است.

 

پایان مطلب

نظر شما