کد خبر: ۵۲۶۷۲
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۰

روایت عجیب پارس خودرو در بورس

پارس خودرودر حالی در بورس حضور دارد که در 5 ماه گذشته حتی یک دستگاه برلیانس را در خطوط تولید خود مونتاژ یا برای متقاضیان فاکتور نکرده.

 

به گزارش تجارت امروز؛ بنا به آماری که در سایت کدال سازمان بورس موجود است، پارس‌خودرو 5 دستگاه از انواع برلیانس را به فروش رسانده است. با این حین موضوع حائز اهمیت این است که مقابل ستون تولید برلیانس در شهریورماه هیچ عددی درج نشده است. پارس خودرویی ها در حالی بار دیگر فروش برلیانس را در دستور کار قرار داده اند که طی 5 ماه گذشته حتی یک دستگاه برلیانس را در خطوط تولید خود مونتاژ یا برای متقاضیان فاکتور نکردند. بر اساس اطلاعات منتشر شده از کدال هر دستگاه برلیانس از سوی پارس خودرو با قیمت 41 میلیون و 740 هزار تومان به مشتریان فروخته شده است.

مقایسه آمار فروش برلیانس در پایان نیمه اول امسال با مدت مشابه سال گذشته گویای افت بیش از ۹۹ درصدی فروش این محصول مونتاژی چینی است. سومین خودروساز بزرگ کشور در پایان نیمه اول سال ۱۴۰۰ در مجموع ۹۷۰ دستگاه انواع برلیانس را برای مشتریان فاکتور کرده بود. آمارهای تولید پارس خودرو مربوط به سال گذشته که در سایت کدال منتشر شده نشان می دهد این خودروساز در پایان فصل تابستان۱۴۰۰ در مجموع ۴۹۷ دستگاه انواع برلیانس را در خطوط تولید خود تکمیل کرده بود.

 

بیشتر بخوانید:

جدیدترین قیمت محصولات پارس خودرو؛ ۷ مهر ۱۴۰۱

فروش 185 میلیون سهم نمادهای خودرویی در بورس!

شاهین؛ اولین خودرو بورسی سایپا

 

بازگشت تحریم های صنعت خودرو در سال ۹۷ و به دنبال آن خروج برندهای مطرح بین المللی از کشور سبب شده تا سبد محصولات مونتاژی خودروساز بیش از پیش خالی شود و خودروسازان به تدریج خودروهای مونتاژی را از سبد محصولاتی خود حذف کنند. اما به نظر می رسد برخی از برندهای بین المللی که بخش عمده ای آنها را برندهای چینی تشکیل می دهند به دنبال این هستند به رغم تداوم تحریم ها همکاری های خود را با خودروسازان داخلی از سرگرفته و جای پای خود را در بازار ایران بار دیگر محکم کنند. البته فراموش نکنیم خروج شرکای بین المللی از بازار ایران و قطع همکاری خودروسازان جهانی با خودروسازان داخلی یکی از دلایل عمده افت تیراژ تولید در چهار سال گذشته بوده است بنابراین خودروسازان داخلی هم بی میل نیستند تا بتوانند هر چند محدود همکاری خود با برندهای مطرح بین المللی را از سر بگیرند.


پایان مطلب

نظر شما