کد خبر: ۵۲۶۷۳
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۷

تعطیلی بیش‌از ۲ میلیون شغل در اینستاگرام

بر اساس بررسی‌های انجام شده تعداد افرادی که از اینستاگرام کسب درامد می‌کنند چیزی در حدود ده میلیون نفر می‌باشند.
تعطیلی بیش‌از ۲ میلیون شغل در اینستاگرام

به گزارش تجارت امروز؛ یک محقق و پژوهشگر اقتصادی اعلام کرد: شغل حدود ۱۰ میلیون نفر و ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار کسب و کار در کشور وابسته به اینستاگرام است که با بستن آن ضرر و زیان هنگفتی به اقتصاد خانواده‌ها و کشور وارد می‌شود.

مهدی بشارتده سلوطی، محقق و پژوهشگر اقتصادی با اشاره به زیان‌هایی که قعطی اینترنت به اقتصاد وارد می‌کند اعلام کرد در اینستاگرام حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار شغل که باعث شاغل شدن ۱۰ میلیون نفر شده است.

بشارتده همچنین با اشاره به اثرات منفی قطعی اینترنت بر روی مشاغل اینترنتی و همچنین تجارت‌های بین‌المللی گفت: زیان اقتصادی که به واسطه قطعی اینترنت در ایران روی داده است بیش از ۱.۵ میلیون دلار در هر ساعت پیش بینی شده که در پلتفرم‌هایی همانند واتس اپ، اینستاگرام و توئیتر و ... بوده است.

بشارتده با اشاره به اینکه تعداد قابل توجهی از کسب و کار‌های ایرانی در فضای مجازی برای دسترسی به این نرم افزار‌ها نیاز دارند، افزود: حدود یک میلیون شغل در ایران وابسته به اینستاگرام است و بازاری بالغ بر ۴۰ هزار میلیارد تومان را در سال ایجاد می‌کند.

وی افزود: بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، تقریبا یک میلیون و ۷۰۰ هزار کسب و کار در فضای اینستاگرام بوجود آمده است و درآمد ۱۰ میلیون نفر وابسته به اینستاگرام است.


استاد دانشگاه علم و فناوری مازندران با تاکید بر اینکه این عدد‌ها نشان می‌دهد بستن درگاهی که درآمد ۱۰ میلیون نفر وابسته به آنجا بوده است چه ضرر و زیانی را رقم خواهد زد، گفت: مسئله دیگر اینکه حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار کسب و کار در حوزه فروش و تبلیغات در فضای مجازی در بخش اینستاگرام فعال هستند.بشارتده سلوطی یادآور شد: این‌ها رقم‌هایی است که چرخه تجارت را با بستن یا فیلترینگ اینستاگرام تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه اقتصاد دیجیتال در جهان جایگاه ویژه‌ای دارد، خاطرنشان کرد: سهم اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص داخلی ایران حدود ۷.۲ درصد است که این شاخص در کشور‌های جهان به ۳۰ درصد می‌رسد و این امر نشان می‌دهد که اقتصاد دیجیتال در سایر کشور‌ها چه جایگاهی دارد.

این کارشناس اقتصاد با گرایش سیاست و توسعه، ادامه داد: بر اساس شاخصی که تعریف شده است حدود ۱۵.۵ درصد تولید ناخالص جهانی مربوط به اقتصاد دیجیتال بوده و این شاخص در ۱۵ سال حدود ۲.۵ درصد رشد کرده است؛ یعنی نه تنها اقتصاد دنیا به سمت اقتصاد دیجیتال پیش می‌رود بلکه وابستگی اقتصاد کشور‌ها هم به سمت اقتصاد دیجیتال حرکت کرده است.


بشارتده با ابراز تاسف از اینکه برای کنترل کردن، یک ظرفیت کاربردی را از بین بردنده‌اند، متذکر شد: قاعدتا از بین بردن این ظرفیت زیان زیادی را هم به اقتصاد و هم به درآمد خانواده‌ها وارد خواهد کرد و اگر تمهیداتی اندیشیده نشود بی اعتمادی که در مردم در راه اندازی کسب و کار‌ها در فضای مجازی بوجود آمده است تاثیر خود را در اقتصاد کشور خواهد گذاشت.

وی با اشاره به اینکه در زمان کرونا و محدودیت رفت و آمد‌ها هرینه‌های زیادی شده تا اقتصاد به سمت اقتصاد دیجیتال برود گفت: طی این دوسال اخیر فضایی بوجود آمد تا مردم با آگاهی، دانش و با فعالیت خود درآمدزایی کنند که بالطبع درآمد خانواده به بخش اقتصاد دیجیتال گره زده شد.

این استاد دانشگاه و محقق و پژوهشگر اقتصادی ادامه داد: با این اتفاق حتما شاهد رکود خواهیم بود و باید هزینه دیگری صورت گیرد تا فضایی دیگر برای کسب و کار‌های دیجیتال بوجود آید و در پس آن باید هزینه مضاعفی بابت اعتمادسازی در اقتصاد دیجیتال انجام شود تا این کسب و کار‌ها احیا شوند و یقینا فرآیند سختی خواهد بود.

بشارتده سلوطی، عدم اطمینان سرمایه گذار خارجی و عدم ثبات اقتصادی را یکی از دلایل کاهش سرمایه گذاری خارجی در کشور برشمرد و گفت: همین عدم اطمینان‌ها اکنون در اقتصاد دیجیتال رقم زده شد و باید منتظر اتفاقات و تاثیرات بد اقتصادی آن بود.پایان مطلب

نظر شما