کد خبر: ۵۲۶۷۶
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۷

قیمت جدید سیمان به نسبت عرضه و تقاضا

یک کارشناس صنعت سیمان گفت: در برخی از مواقع  تغییراتی در عرضه و تقاضا برای مدیریت قیمت انجام می شود که این موضوع اثرات خود را در ماه های بعد بر بازار خواهد گذاشت. به نظر می رسد فعلا نباید از تغییرات در بخش عرضه و تقاضا در بورس کالا اقدامی صورت گیرد.

به گزارش تجارت امروز؛ علی محمد بُد در صحبت‌های خود ذکر کرد امسال کمتر از سال‌های گذشته برق کارخانه‌ها قطع شدند و همین امر سبب قرار گیری کارخانه‌ها در مسیر رشد روزافزون است.

وی افزود: حتی تدابیر لازم برای قطعی گاز کارخانجات با ارائه مازوت پیش بینی شده اما هنوز برای قیمت مازوت به توافق نهایی دست پیدا نکرده ایم.

همچنین او اظهار کرد : هم‌تراز شدن میزان عرضه و تقاضای سمان در بازار در شرایط فعلی باعث ایجاد تعادل نسبی شده است به طوریکه قیمت هر 50 کیلو سیمان در بازار 55 تا 60 هزار تومان رسیده است.

این کارشناس صنعت سیمان با اعلام اینکه در شرایط ثبات بازار نباید در بورس کالا رفتارهای غیرکارشناسی انجام داد، گفت: در برخی از مواقع  تغییراتی در عرضه و تقاضا برای مدیریت قیمت انجام می شود که این موضوع اثرات خود را در ماه های بعد بر بازار خواهد گذاشت. به نظر می رسد فعلا نباید از تغییرات در بخش عرضه و تقاضا در بورس کالا اقدامی صورت گیرد. از بورس کالا می خواهیم تا فعلا تغییراتی در عرضه و تقاضای سیمان اعمال نکند.

بُد تصریح کرد: تولید سیمان در سال 70 میلیون تن است که حدود 12 میلیون سیمان و کلینکر صادر و مابقی صرف تامین نیاز بازار می شود. اما باید این نکته را دنظر گرفت که 50 درصد نیاز داخلی سیمان صرف پروژه های عمرانی می شود که اگر ساخت و ساز در کشور رونق پیدا کند مصرف سیمان در داخل کشور افزایش یافته و کارخانجات می توانند نسبت به افزایش تولید اقدام کنند.

 

پایان مطلب

نظر شما