کد خبر: ۵۲۶۸۰
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۸

سرازیری خطرناک برای سهام وا‌ل استریت

لائل برینارد، نایب رئیس فدرال رزرو گفت: بانک مرکزی ایالات متحده باید برای مدتی به عنوان بخشی از تلاش خود برای مهار تورم، نرخ‌های بهره بالاتر را حفظ کند و باید از کاهش نرخ های پیش از موعد جلوگیری کند.

به گزارش تجارت امروز؛ وال استریت و سهام جهانی در روز جمعه نیز در سیاهچاله سقوط سیر کردند، بازده اوراق قرضه دولتی و دلار نزدیک به قله ها اما در رکود باقی ماندند، چرا که تورم بالاتر از حد انتظار یک سه ماهه سوم بد را برای بازارهای جهانی محدود کرد. هر سه شاخص اصلی وال استریت پس از یک روز معاملات پرتلاطم حدود 1.5 درصد کاهش یافتند.

داده‌های جدید شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) که توسط فدرال رزرو ایالات متحده دنبال می‌شود، در حالی که افزایش نرخ بهره را در نظر می‌گیرد، پس از کاهش 0.1 درصدی در جولای، در ماه گذشته 0.3 درصد افزایش یافت. تورم منطقه یورو نیز در ماه سپتامبر به بالاترین حد خود یعنی 10 درصد رسید که از پیش بینی ها پیشی گرفت، داده های تورم سریع نشان داد.

لائل برینارد، نایب رئیس فدرال رزرو گفت: بانک مرکزی ایالات متحده باید برای مدتی به عنوان بخشی از تلاش خود برای مهار تورم، نرخ‌های بهره بالاتر را حفظ کند و باید از کاهش نرخ های پیش از موعد جلوگیری کند.

 

کوئینسی کراسبی، استراتژیست ارشد جهانی در شارلوتسویل، ویرجینیا، گفت که داده‌های جدید شاخص قیمت "در کاهش ترس از اینکه کمپین برای کاهش تورم به همان سرعتی که بازار انتظار داشت کار می‌کند، کار چندانی انجام نداد."

در سه هفته گذشته برای S&P 500 و Dow Jones Industrial Average افت پیاپی رقم خورد و هر سه شاخص از جمله نزدک کامپوزیت (Nasdaq Composite) برای دومین ماه متوالی سقوط کردند.

در 9 ماهه اول سال 2022، وال استریت سه افت سه ماهه متوالی را متحمل شد که طولانی‌ترین روند باخت برای S&P و نزدک از زمان رکود بزرگ و طولانی‌ترین دوره باخت داو در 7 سال گذشته بود.

 

میزان افت روز جمعه یک هفته از آشفتگی بازارهای جهانی را محدود می کند که شاهد آن بود که سهام و بازارهای ارز که پیش از این تحت تاثیر ترس از رکود نزول یافته بود، توسط دلار آمریکا به بالاترین حد در 20 سال اخیر کاهش یافتند.

 

سهام آسیایی خارج از ژاپن در روز جمعه 0.4 درصد سقوط کرد که در ماه سپتامبر حدود 13 درصد کاهش یافت که بزرگترین زیان ماهانه آنها از زمان شروع همه گیری در سال 2020 است.

سهام اروپا با افزایش 1.3 درصدی شاخص STOXX 600 اروپا تا حدودی بهبود یافتند، اما به دلیل نگرانی در مورد تأثیر افزایش نرخ بهره بانک‌های مرکزی برای مقابله با تورم بر رشد جهانی، برای سومین سه ماهه متوالی ضرر کردند.

شاخص سهام جهانی ام‌اس‌سی‌آی، که سهام 47 کشور را دنبال می‌کند، در روز جمعه 0.85 درصد کاهش یافت که حدود 9.8 درصد در ماه و 7.3 درصد برای سه ماهه کاهش یافت.

 

اندی تپر، مدیر عامل مدیریت ثروت BNY Mellon (NYSE:BK) در وین وود، پنسیلوانیا، گفت: "تا زمانی که فدرال رزرو شواهد واضح و چند ماهه مبنی بر کاهش تورم را مشاهده نکند، انتظار افزایش پایدار در سهام نداریم." 

 

بازده اوراق قرضه دولتی اروپا کاهش یافت، در حالی که بازدهی 10 ساله آلمان در مقایسه با اوج روز چهارشنبه 2.352 درصد بود، که بالاترین میزان در 11 سال گذشته بود.

 

بازدهی خزانه داری آمریکا نسبتاً افزایش یافت. بازده اوراق 10 ساله خزانه داری با 6.9 واحد افزایش به 3.817 درصد رسید. دوره 30 ساله با 7.3 واحد افزایش به 3.766% رسید و دوره دو ساله که معمولاً مطابق با انتظارات نرخ بهره حرکت می کند، با 7.4 واحد افزایش به 4.244% رسید.

 

استراتژیست‌های گلدمن ساکس (NYSE:GS) پیش‌بینی کردند که فدرال رزرو در نوامبر 75 واحد پایه، در دسامبر 50 واحد پایه و در فوریه 25 واحد پایه افزایش می‌دهد و نرخ اوج 4.5 تا 4.75 درصدی را به دست خواهد آورد. جمعه منتشر شد

 

 

پایان مطلب

نظر شما