کد خبر: ۵۲۶۹۴
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۰

آخرین تغییرات جهانی موثر بر قیمت پوند

با توجه به تداوم کاهش ارزش پوند استرلینگ در برابر افزایش دلار که باعث شد بانک مرکزی (بانک انگلیس) مستقیماً برای القای نوعی اطمینان در بین سرمایه گذاران دخالت کند، بازار‌های اقتصادی بریتانیا بدترین دوره خود را در سال‌های اخیر تجربه می‌کنند.

به گزارش تجارت امروز؛ بر اساس پیش بینی نظرسنجی رویترز، بانک انگلستان نرخ بهره را قبل از اعلام سیاست برنامه ریزی شده بعدی خود در ۳ نوامبر، علیرغم کاهش شدید ارزش پوند، افزایش نخواهد داد، اما در نوامبر و دسامبر، حرکت‌های بزرگی انجام خواهد داد.

سیاست گذاران بانک مرکزی اروپا نیز حمایت بیشتری را از افزایش بزرگ نرخ بهره ابراز کرده اند.


پوند انگلیس که در اوایل این هفته به دلیل ترکیبی از تقویت دلار و برنامه‌های دولت برای کاهش مالیات با وام گرفتن به پایین‌ترین حد خود رسید، حدود ۰.۳۵ درصد افزایش یافت، اما همچنان بدترین سه ماهه خود را در مقایسه با دلار از سال ۲۰۰۸ متحمل شد.

شاخص دلار در روز چهارشنبه پس از رسیدن به بالاترین حد در ۲۰ سال اخیر ثابت بود. شاخص دلار در سال جاری حدود ۱۷ درصد افزایش یافته است.

قیمت نفت در معاملات پرنوسان کاهش یافت، اما به اولین افزایش هفتگی خود در پنج روز جمعه رسید، که دلیل آن احتمال موافقت اوپک پلاس با کاهش تولید نفت در اجلاس ۵ اکتبر بود. قیمت نفت خام آمریکا با ۲.۱ درصد کاهش به ۷۹.۴۹ دلار رسید.

طلا تغییر چندانی نداشت و بدترین سه ماهه خود از مارس سال گذشته را به پایان رساند که ناشی از ترس از افزایش نرخ‌های بهره بود.انتهای مطلب

نظر شما