کد خبر: ۵۲۷۰۹
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۲

آقای رئیسی دوره آموزش مکتب خانه‌ای دانش آموزان گذشته است

به نظر جناب آقای رئیسی فضای آموزشی کشور را با فضای آموزشی حوزه اشتباه گرفتند و این نشان از عدم شناخت و تجربه کافی ایشان در این حوزه دارد.

امیر محمدی در یادداشتی برای تجارت امروز نوشت: رئیس‌جمهور دریکی از سخنرانی‌های اخیر خود فرمودند: «اگر آرمان ما ایجاد زندگی شایسته و جهان امن است باید از خوانش‌های یک‌سویه اجتناب شود و بر نقش‌آفرینی همه طرف‌ها در قالب رویکرد‌های چندجانبه‌گرایانه تأکید شود. جمهوری اسلامی ایران بر این اساس، سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش خود را با ابتناء به فلسفه تربیتِ ایرانی- اسلامی و بدون اتکا به رویکرد‌های تک‌بعدی سکولارِ موجود در سند ۲۰۳۰ تدوین کرده است. از منظر کیفیت نیز در نظام آموزشی جدید ایران، چرخش از نظام حافظه‌محور به نظام متکی بر پژوهش، خلاقیت، مهارت‌آموزی و تعهد به تربیت و ارزش‌های فرهنگی و دینی را هدف‌گذاری کرده است.»
بیانات رئیس‌جمهوری محترم نشان از عدم تحقیق در این حوزه دارد؛ چراکه مخالفان سند ۲۰۳۰ هنوز نقدی اصولی و صریح به این سند ارائه نکردند و گزارشی از عملکرد درخشان آموزشی خود به مردم ارائه ننمودند.
در کشور عزیزمان ایران کسی نیست که نیاز به یادگیری ریاضیات و یا سایر دروس دیگر را نفی کند؛ اما کسی هم نمی‌گوید باید به آن باور قلبی داشته باشید و به قول رفقای طلبه با حضور قلب درس را فراگیرید؛ در حقیقت پیاده کردن تز‌های مکتب‌خانه‌ای و حوزی در مدارس به‌غایت غلط و موجب تباهی نظام آموزشی هرچند غلط امروز کشور می‌شود و همین خروجی ضعیف و بد را به چیزی بدتر تبدیل می‌کند.
جناب رئیس‌جمهور گویا این آیه قرآن که خداوند در آن می‌فرمایند «لا اکراه فى الدین قد تبیّن الرشدُ مِن الغَىّ فَمَن یکفر بالطاغُوتِ وَ یُومِن بالله فقد استمسک بالعروة الوُثقى لاانفصامِ لها و الله سمیعٌ علیم (بقره/ ۲۵۶)» را که خداوند تبارک‌وتعالی در آن به‌صراحت می‌فرمایند: «در دین هیچ اجبارى نیست و راه از بیراهه به‌خوبی آشکارشده است. پس هر کس به طاغوت کفر ورزد و به خدا ایمان آوَرَد، به‌یقین، به دستاویزى استوار که آن را گسستن نیست، چنگ زده است؛ و خداوند شنواىِ داناست» را فراموش کرده‌اند و می‌خواهند کارخانه مسلمان سازی در کشور بزنند!
این آیه شریفه به‌صراحت بیان می‌کنند که در دین خدا اجباری نیست و راه صاف و مشخص است؛ مگر آنکه دین و تدین برای خدا نباشد که خداوند مسئولان و مردم کشورمان را از چنین آفتی در امان نگاه دارد انشا الله.
این سبک آموزشی که شما در سخنان خود فرمودید فقط ترکه و فلک کم دارد و استفهام آنچه از آن به آموزش مکتب‌خانه‌ای تفسیر می‌شود؛ شما وظیفه‌دارید نظام آموزشی کشور را اعتلا بخشید نه آنکه عده‌ای را تندرو و عده‌ای را بی‌دین کنید؛ مسئله بعدی این است که این نوجوانان به دلیل آشنایی سطحی با دین و شناخت ضعیف در آینده نزدیک با تضاد‌های جدی در رفتار‌ها و کردار‌ها و البته متن جامعه مواجه می‌شوند که باعث کناره‌گیری از جامعه و یا بی‌دینی در آن‌ها می‌شود!
جملات زیبا و حرف‌های قشنگ در رسانه ملی و فضای مجازی و دیوارنوشته‌ها پر است؛ نشانه‌اش آن شعار کذایی «حجاب مصونیت است نه محدودیت» که نتیجه‌اش اتفاقات امروز است.
نمونه برنامه‌ریزی‌های دولتی و حکومتی را این روز‌ها می‌توان در خیابان‌ها دید؛ این افراد جدای از اعتراضات و اغتشاشات دست‌پرورده سیستم آموزشی این کشور هستند؛ سیستمی پر از عقده و تحقیر که حتی به آینده‌سازان خود آموزش اعتراض و اعتصاب و تمیز دادن آن از اغتشاش را نمی‌دهد. او را برای روزی که پرچم مقدس کشور را به آتش کشیدند آماده نمی‌کند تا واکنشی صحیح نسبت به توهین به یک نماد هویت ملی داشته باشد.
سید بزرگوار؛ امروز نتایج آموزش‌های سیستم به نسبت غلط ما عملکردی ضعیف در سطح آموزش‌های فردی و اجتماعی افراد را نشان می‌دهد و جوانی که از کودکی عمر ارزشمند خود را در مدرسه تباه کرده است نه مهارت خاصی بلد است و نه آینده‌ای دارد!
امید است مسئولان قبل از هر مواجهه‌ای با مردم و اقشار مختلف نسبت به زیروبم و محیط و شرایط آن طیف و گروه اطلاعات کافی به دست بیاورند تا به‌جز مکنونات قلبی‌شان سخنان کارشناسی هم بیان شود.

 

انتهای یادداشت
 

نظر شما