کد خبر: ۵۲۷۲۴
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۶

حکم شرعی گزارش دیشب خبر ۲۰:۳۰ شبکه ۲ سیما

در آیات و روایات زیادی حکم اشاعه فحشا به هر بهانه‌ای خروج از ولایت الهی و عذابی دردناک است؛ اما چه می‌شود که رسانه ملی کشور برای بخش خبری ۲۰:۳۰ شبکه ۲ سیما اقدام به این کار کرد.

به گزارش تجارت امروز؛ رسانه ملی در گزارشی اقدام به انتشار تصاویر ساختار شکنانه و مغایر با شان و افت عمومی جامعه کرده است و در این تصاویر اندام زنان عریان را به نمایش گذاشته است.

این اتفاق در برنامه 20:30 شبکه دو رسانه ملی افتاده و از موارد عجیب در این حوزه است. اما جدای از این مسائل باید دید حکم شرعی این فعل حرام از نظر علمای اعظام چیست!

در روایات، اشاعه کننده فحشاء همچون انجام دهنده آن معرفی شده و ایستادن بر تلی از آتش و بیرون شدن از ولایت الهی و شیوع بیماری‌هائی که در پیشینیان نبوده را از پیامدهای آن بیان کرده است.

مشاهدۀ عکس و تصاویر مستهجن افراد غیرمسلمان و ناشناس، در صورتی که شهوت‌انگیز باشد و یا به قصد لذت صورت گیرد و یا موجب مفسده گردد؛ یعنی فرد را در معرض گناه قرار دهد، طبق نظر فق‌ها و مراجع تقلید حرام است. ضمن این‌که بعضی از مراجع مثل حضرت آیت الله بهجت بین مشاهدۀ عکس و فیلم مستهجن فرق می‌گذارند و مشاهدۀ فیلم مستهجن را به طور مطلق؛ یعنی چه شهوت انگیز باشد یا نباشد، مسلمان یا غیر مسلمان، آشنا یا ناشناس، موجب مفسده باشد یا نباشد) حرام می‌دانند. در ذیل، توجه شما را به دو استفتا از کتاب رسالۀ دانشجویی جلب می‌کنیم:

نگاه به فیلم مبتذل - که بیشتر زنان غیرمسلمان در آن بازی می‌کنند- در صورتی که موجب تحریک انسان نشود چه حکمی دارد؟
جواب: همۀ مراجع -به جز آیات عظام تبریزی و سیستانی-: با توجه به این‌که دیدن این‌گونه فیلم‌ها شهوت برانگیز و مقدمۀ ارتکاب گناه است، نگاه به آن‌ها حرام است. آیت الله العظمی تبریزی: نگاه به فیلم‌هایی که موجب تحریک شهوت بر حرام یا ترویج فساد در جامعه باشد، جایز نیست. آیت الله العظمی سیستانی: نگاه کردن به شهوت و خوف وقوع در حرام، حرام است و هم‌چنین بنابر احتیاط واجب اگر بدون شهوت و خوف وقوع در حرام باشد. در حین کار با شبکۀ اینترنت، گاهی در کنار برخی از مقالات، عکس‌های مبتذل دیده می‌شود که ناگزیر از دیدن آن‌ها هستیم، راهنمایی شما چیست؟
امام، تبریزی، خامنه‌ای، سیستانی، فاضل و وحید: اگر به طور اتفاقی چشمتان به آن بیفتد، اشکال ندارد، ولی نگاه به آن با قصد لذت حرام است و بنابر احتیاط واجب، بدون قصد لذت و ترس افتادن به گناه، جایز نیست. بهجت، صافی، مکارم و نوری: اگر به طور اتفاقی چشمتان به آن بیفتد، اشکال ندارد، ولی نگاه عمدی به آن (هر چند بدون قصد لذت)، جایز نیست.

انتهای مطلب

نظر شما