کد خبر: ۵۲۷۲۸
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۹

تحلیل بازار ارز از ابتدای مهر

قیمت دلار در آخرین روز پیش از تعطیلات ۳۳ هزار تومان تا ۳۳.۱۰۰ تومان رسیده است و در این محدوده معامله می‌شود. این قیمت در مقایسه با ابتدای هفته ۱۰۰ تومان افزایش را نشان می‌دهد.
تحلیل بازار ارز از ابتدای مهر

به گزارش تجارت امروز؛ بررسی بازار ارز از اول مهر ماه تا روز ۱۱ ماه جاری حکایت از افزایش ۲ هزار تومانی قیمت دلار دارد.

 

اگر روند قیمت دلار از هفته پایانی شهریور تا ۱۱ مهر ماه سال جاری را به یک بازی فوتبال تشبیه کنیم در این صورت می توان گفت که در نیمه اول بازیگران ارزی کمتر در موقعیت حمله قرار گرفتند و بازار روند ملایمی را سپری کرد.بازیگران ارزی معتقدند تعطیلات رسمی هفته اول مهر بر روند قیمت دلار در تهران اثر گذاشته بود و همین امر بازار دلار را با کمبود تقاضا روبرو کرد. از سوی دیگر اثر  اعتراضات خیابانی در مرکز تهران موجب شد معامله گران ریسک نکنند و در خرید و فروش ها صبر کنند.

 

با این حال در نیمه دوم بازیگران ارزی بیشتر از تاکتیک هجومی استفاده کردند.

 

قیمت دلار از اواخر شهریور تا ۴ مهر ماه سال جاری در محدوده ۳۱ هزار و ۵۰۰ تا ۳۱ هزار و ۶۰۰ تومان معامله شد اما از پنجمین روز مهر ماه قفل بازار دلار شکست و اسکناس آمریکایی از محدوده یاد شده خارج شد. قیمت دلار در روز یاد شده به سطح ۳۱ هزار و ۸۰۰ تومان رسید.

 

تحلیگران فنی می گفتند افزایش قیمت دلار دربازارهای همسایه و نرخ حواله درهم موجب شده سطح انتظارت برای نرخ دلار در تهران تقویت شود.

 

کاربران بازار ارز در روز ۷ مهر ماه به کانال ۳۲ هزار تومان هجوم بردند و در یک قدمی کانال مذکور ایستادند.‌ نرخ دلار در روز یاد شده به ۳۱ هزار و ۹۰۰ تومان رسید.

 

عده ای از معامله گران می گفتند با پیام بد برجام به بازارها، فرمان حمله به بازار دلار صادر شد.

 

پایگاه اینترنتی واشنگتن فری بیکن مدعی شد مقام‌های ارشد دولت آمریکا طی یک جلسه توجیهی محرمانه به کنگره آمریکا اطلاع داده‌اند که مذاکرات غرب با ایران برای احیای برجام به بن‌بست رسیده است. همین خبر موجب شد تا قدرت معامله گران افزایشی بیشتر شود و میزان تقاضا برای خرید دلار افزایش پیدا کند.

 

شب هفتم مهر ماه وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد ۱۰ شرکت و یک کشتی را به بهانه تسهیل صادرات نفت ایران در فهرست تحریم قرار داده است.

 

در معاملات شبانه قیمت دلار با شوک تحریم های جدید آمریکا وارد کانال ۳۲ هزار تومان شد.

 

روند صعودی قیمت دلار در ۹ مهر ماه شدت گرفت  و اسکناس آمریکایی تا مرز ۳۳ هزار تومان پیشروی کرد. این قیمت در مقایسه با ۴ مهر ماه نزدیک به ۱۵۰۰ تومان افزایش را نشان می دهد.

 

تحلیلگران فنی می گفتند سیگنال به بن بست رسیدن مذاکرت هسته ای و پیشروی اسکناس آمریکایی در بازارهای همسایه و از طرفی افزایش نرخ حواله درهم موجب شد نرخ دلار در تهران کانال شکنی کند.

 

 

در دهمین روز مهر ماه خبر آزادسازی ارزهای بلوکه شده در ازای آزادی نمازی‌ها در بین معامله گران هسته مرکزی بازار ارز تهران برجسته شد.

 

معامله گران عقیده داشتند این تاکتیک از طراحی‌های محسن رضایی است.

 

محسن رضایی در اواخر شهریور سال گذشته  طرحی در خصوص ساماندهی و کنترل بازار ارز ارائه کرده بود.

 

۱- مدیریت انتظارات در بازار ارز با پمپاژ اخبار مثبت

 

۲- از سرگیری سیاست تزریق مستقیم بر بازار ارز

 

۳- فرآیند جدید برای برگشت ارز صادراتی

 

برای از معامله گران عقیده داشتند هر زمان که نرخ دلار آسانسوری بالا می رود نهاد مرکزی بازارساز با برجسته کردن اخبار مثبت مثل آزادسازی ارزهای بلوکه شده به دنبال کنترل نرخ ارز است بنابراین بازیگران ارزی به این خبر واکنش خاصی نشان ندادند و این خبر نتوانست از حجم خریدها کم کند.

قیمت دلار در روز مذکور در محدوده ۳۳ هزار تومان تا ۳۳ هزار و ۱۰۰ تومان مبادله شد. این قیمت در مقایسه با ۹ مهر ماه ۱۰۰ تومان افزایش را نشان می دهد.

بازیگران ارزی در یازدهمین روز ماه جاری توانستند به قله ی جدید صعود کنند و نرخ دلار تا سطح ۳۳ هزار و ۵۰۰ تومان بالا رفت. این قیمت با روزهای ابتدای مهر ماه تقریبا ۲ هزار تومان افزایش را نشان می دهد.

آخرین باری که قیمت دلار بالای محدوده ۳۳ هزار و ۲۰۰ تومان معامله شده بود به خرداد ماه امسال بر می گردد.

اما در ۱۲ مهر ماه قیمت دلار اصلاح شد و بامبلغ ۳۳ هزار تومان به فروش رسید.

 

انتهای مطلب

نظر شما