کد خبر: ۵۲۷۴۴
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۰

کاهش ارزش پوند در ماه اخیر به حداکثر میزان خود رسید

ارزش پول بریتانیا در برابر دلار در ماه گذشته به پایین‌ترین رقم خود رسیده بود و برخی از اوراق قرضه دولتی بریتانیا عمیق‌ترین سقوط را در چند دهه اخیر تجربه کردند.

 

به گزارش تجارت امروز؛ بنا به آمار‌های منتشر شده، ارزش پول بریتانیا در برابر دلار در ماه گذشته به پایین‌ترین رقم خود رسیده بود و برخی از اوراق قرضه دولتی بریتانیا عمیق‌ترین سقوط را در چند دهه اخیر تجربه کردند که این امر بانک مرکزی انگلستان (BoE) را مجبور کرد برای ایجاد ثبات در بازار‌ها مداخله‌ای ۶۵ میلیارد پوندی (تقریباً ۷۳ میلیارد دلاری) ترتیب دهد.

 

مؤسسه فیچ روز چهارشنبه طی بیانیه‌ای اعلام کرد: این بسته مالی بزرگ اعلام شده که هنوز بودجه آن تأمین نشده است، بخشی از برنامه رشد اقتصادی دولت انگلیس است که می‌تواند منجر به افزایش قابل توجه کسری مالی در میان مدت شود.

 

در ساعت ۱۴:۳۳ به وقت گرینویچ، ارزش پوند در برابر دلار آمریکا تقریباً ۱ درصد کاهش داشت و به ۱.۱۲۲ دلار رسید.

 

مؤسسه فیچ روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: این بسته مالی بزرگ اعلام شده که هنوز بودجه آن تأمین نشده است، بخشی از برنامه رشد اقتصادی دولت انگلیس است که می‌تواند منجر به افزایش قابل توجه کسری مالی در میان مدت شود.

 

این پیش‌بینی درباره کاهش رشد اقتصادی انگلیس تنها چند روز پس از اقدام مشابه توسط آژانس رتبه‌بندی "استاندارد اند پورز" صورت گرفت.

 

پس از آن که آژانس رتبه بندی فیچ با اشاره به خطرات ناشی از بودجه کم انگلیس، چشم انداز رشد اقتصادی این کشور را "منفی" گزارش کرد، ارزش پوند کاهش یافت.

 

بنا به گزارشات به دست آمده از مؤسسه فیچ، فقدان پیش‌بینی‌های مستقل بودجه و همچنین تضاد آشکار با استراتژی بانک مرکزی انگلیس برای مبارزه با تورم، "بر اعتماد بازار‌های مالی و اعتبار چارچوب سیاست‌ها که یک نقطه قوت بلندمدت برای رتبه‌بندی (اقتصادی) است، تاثیر منفی داشته است.

 

کواسی کوارتنگ، وزیر دارایی بریتانیا، پیش از این در بیانیه ۲۳ سپتامبر خود از کاهش مالیات به میزان ۴۵ میلیارد پوند (۵۱ میلیارد دلار) در کنار یارانه‌های زیاد انرژی و سایر برنامه‌ها برای تقویت رشد اقتصادی که تأمین بودجه نشده بودندف خبر داده بود.

 

کوارتنگ روز دوشنبه هفته گذشته اعلام کرد که بخشی از برنامه کاهش مالیات را پیش نخواهد برد و نرخ بالای ۴۵ درصدی مالیات بر درآمد را که تخمین زده می‌شد ۲ میلیارد پوند (۲.۲ میلیارد دلار) در سال برای خزانه داری انگلیس هزینه داشته باشد، کنار می‌گذارد.

 

 

پایان مطلب

نظر شما