کد خبر: ۵۲۷۴۶
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۰

آذربایجان شرقی متحمل ۴۰ درصد تورم مسکن شد

به طور کلی تورم ماهانه مسکن در آمار‌های تورمی کل کشور مشاهده می‌شود و بخش اجاره از تورم بالاترین سهم را داشته است. میزان این تورم در شهریور ماه برابر با ۳.۳ درصد بوده و سیری صعودی را به پیش گرفته است.به گزارش تجارت امروز؛ بررسی تورم مسکن در شهریور ۱۴۰۱ حاکی از وضعیت صعودی این شاخه در کل کشور بوده است. تفیکیک استانی تورم این شاخه نیز نشان می‌دهد شیب افزایش قیمت مسکن در آذربایجان شرقی صعودی شده و در بالاترین سطح در میان سایر مناطق کشور قرار گرفته است.


تورم و رکود موجود در بازار مکسن که در ماه شهریور بیش از پیش خودنمایی می‌کرد و در کل کشور روند صعودی در پیش گرفته است. با توجه به ضریب اهمیت اجاره در این بخش می‌توان گفت این عامل در رشد تورم مسکن سهم به سزایی را داشته است.

به طور کلی تورم ماهانه کل در مسکن شهریور ماه برابر با ۳.۳ درصد بوده و سیری صعودی را رقم زد. در آمار‌های تورمی کل کشور مشاهده می‌شود بخش اجاره از تورم بالاترین سهم را داشته و عامل مهمی در افزایش قیمت مصرف کننده در این ماه بوده است. اما بررسی استانی تورم مسکن در مرداد ماه حاوی نکته مهم تری است؛ رشد بالاتر این بخش در آذربایجان شرقی.

رکورد تورم مسکن در دست آذربایجان شرقی

تورم ماهانه مسکن به تفکیک استانی نشان می‌دهد این شاخص در آذربایجان شرقی برابر با ۵.۶ درصد بوده و ۲.۳ واحد درصد از کل کشور بالاتر بوده است. بررسی آمار‌های تورم مسکن در این استان با سایر نقاط کشور نشان دهنده آن است که این بیشترین میزان در میان سایر مناطق بوده است.

این در حالی است که در مقابل استان‌های سیستان و بلوچستان و گیلان به ترتیب با ۰.۸۴ درصد و ۰.۸۱ درصد کمترین سطح افزایش ماهانه قیمت را در شهریور ماه تجربه کرده اند.


مقایسه شاخص قیمت مصرف کننده در هر بخش با موقعیت مشابه خود در سال گذشته نشان از تورم نقطه‌ای در آن بخش دارد. زمانی که تورم ماهانه با جهش نقطه‌ای قیمت‌ها هم جهت می‌شود به نوعی می‌توان گفت وضعیت رشد قیمت واقعی‌تر و خطرناک‌تر است. این اتفاق در آذربایجان شرقی در پایان تابستان به چشم می‌خورد.

باوجود آن که این شهر رکورد دار تورم ماهانه مسکن در شهریور ماه بوده شاخص نقطه‌ای این بخش نیز معادل با ۴۰ درصد بوده و ۷ واحد در صد از کل کشور بیشتر بوده است. درهمین رابطه دیگر استان رکورددار در تورم نقطه‌ای مسکن استان یزد بوده که برابر با ۴۲ درصد به ثبت رسیده است.

درمقابل، اما کمترین افزایش قیمت در استان‌های خوزستان و سیستان و بلوچستان در یک سال منتهی به شهریور ماه ۱۴۰۱ ثبت شده است. طبق داده‌های مرکز آمار، تورم نقطه‌ای بخش مسکن در این استان‌ها به ترتیب برابر با ۵ و ۸.۹ درصد به ثبت رسیده است.

روند تورم ماهانه در بخش مسکن

 

آذربایجان شرقی متحمل ۴۰ درصد تورم مسکن شدآذربایجان شرقی متحمل ۴۰ درصد تورم مسکن شد

 


در نهایت مشاهدات آماری نشان می‌دهد تورم مسکن آذربایجان شرقی با شیب فزاینده‌ای در حال افزایش است این در حالی است که در نقطه مقابل جغرافیایی آن یعنی سیستان و بلوچستان تب و تاب قیمت‌ها آن قدر‌ها بالا نیست؛ و تقریبا در عرض یک سال تغییر چندانی را ثبت نکرده است.


انتهای مطلب

نظر شما