کد خبر: ۵۲۷۴۹
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۷

قیمت اقلام اساسی؛ ۱۶ مهر ۱۴۰۱

رئیس بنیاد‌ملی گندم‌کاران کشور در راستای اعلام نرخ خرید تضمینی برای هر کیلوگرم گندم ۱۱۵۰۰تومان برای امسال تصویب شد. همچنین قیمت قند و شکر براساس نرخ مصوب نیز اعلام شد.

به گزارش تجارت امروز؛ عطاء‌ا... هاشمی، رئیس بنیاد‌ملی گندم‌کاران کشور در راستای اعلام نرخ خرید تضمینی برای هر کیلوگرم گندم ۱۱۵۰۰تومان برای امسال تصویب شد، گفت: واقعی کردن نرخ گندم خودش را در میزان خرید نشان داد به طوری که امسال ۷.۲میلیون تن گندم از کشاورزان تحویل گرفته شد. البته سال گذشته میزان تولید گندم طبق آمار‌ها کمتر از امسال نبود، اما به‌دلیل اقدامات نامناسب دولت گذشته، میزان خرید پایین بود تا جایی که ۴.۵میلیون تن از این محصول از کشاورزان خریداری شد.

وی تاکید کرد: مهم‌ترین عامل برای افزایش خرید گندم در دولت سیزدهم تعیین نرخ مناسب برای جلوگیری از احتکار، قاچاق، مصرف گندم به جای نهاده‌های دامی و دیگر سودجویی‌ها در این بخش است. به گفته وی، اگر دولت سیزدهم توجه ویژه به این بخش نداشت اکنون به دلیل شوک قیمت جهانی گندم و جنگ روسیه و اوکراین برای تامین امنیت غذایی کشور با مشکل جدی روبه‌رو بودیم، زیرا طی ماه‌های گذشته کشور چین با تحرکاتی بخش عمده گندم بازار جهانی را خریداری و ذخیره‌سازی کرد.

حتی در سال‌هایی که قیمت گندم در دولت‌های گذشته به قیمت واقعی نزدیک می‌شد به‌دلیل عدم‌دخالت تشکل‌ها و نماینده کشاورزان همیشه مورد اعتراض بود و ما بر این باور بودیم که در این شورا به نفع کشاورزان تصمیم‌گیری نمی‌شود. در حالی که واقعی‌سازی قیمت گندم سال‌ها مطرح بود و یکی دو سالی است که به قیمت تمام‌شده نزدیک شده است. وی درباره پرداخت پول گندمکاران نیز گفت: امسال شرکت بازرگانی دولتی ایران چهار برابر سال گذشته پول به کشاورزان پرداخت کرد که رقم قابل‌توجهی است.
براساس آخرین نرخ‌نامه سازمان میادین میوه و تره‌بار قیمت شکر فله و بسته‌بندی و همچنین انواع نبات در میادین نسبت به شهریورماه ثابت مانده و هر کیلو شکر فله تنظیم بازار همچنان با قیمت ۱۹.۸۰۰ تومان عرضه می‌شود.

قند شکسته تنظیم بازار در بسته‌بندی ۵ کیلویی با قیمت ۱۳۳.۵۰۰ تومان عرضه می‌شود.

قیمت قند و شکر در میادین میوه و تره‌بار به شرح ذیل است.

قیمت هر عدد شکر بسته بندی ۳ کیلوگرمی: ۶۷ هزار تومان

قیمت هر عدد قند شکسته بسته بندی ۵ کیلوگرم: ۱۳۳ هزار و ۵۰۰ تومان

قیمت هر عدد شکر بسته بندی ۱۰۰۰ گرمی: ۲۲ هزار و ۹۵۰ تومان

قیمت هر عدد قند شکسته بسته بندی ۱ کیلوگرمی: ۲۶ هزار و ۹۰۰ تومان

قیمت هر کیلو گرم شکر فله: ۱۹ هزار و ۸۰۰ تومان

قیمت هر کیلو گرم نبات شاخه درشت (شاخه ای): ۳۲۴ هزار تومان

قیمت هر کیلو گرم نبات شاخه باریک و ریز (شاخه ای): ۳۴۴ هزار تومان

قیمت هر کیلو گرم نبات چوبدار زرد وسفید و طعم‌دار: ۳۹ هزار تومان

قیمت هر کیلو گرم نبات تخته و خرد شده: ۲۹ هزار تومانانتهای مطلب

نظر شما