کد خبر: ۵۲۷۵۹
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۰

دست و پنجه نرم کردن آلمان با کاهش توان خرده‌فروشی

آخرین داده‌های آماری نشان از افزایش قیمت‌های واردات و کاهش تولید صنعتی می‌دهد که همین امر بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا را تا پای مرگ نبض اقتصادی پیش می‌برد.

به گزارش تجارت امروز؛ در آمار‌های رسمی منتشر شده توسط مرکز آماری فدرال ، جمعه هفته گذشته، کاهش خرده فروشی در آلمان به چشم می‌خورد. در این آمار به کاهش ۱.۳ درصدی در ماه آگوست اشاره شده است. این روند در ادامه ۰.۷ درصد کاهش در ماه جولای می‌باشد. این ارقام حتی بیشتر از پیش‌بینی‌های اقتصادانان بود.

 

 به گفته مرکز آمار فدرال، تجارت خرده فروشی در مقایسه با ماه آگوست سال گذشته، ۴.۳ درصد کاهش در گردش مالی ثبت کرد. در همین حال، خرده فروشی مواد غذایی ۱.۷ درصد در ماه و ۳.۱ درصد در سال کاهش یافت که پایین‌ترین رقم در بیش از پنج سال گذشته است.

 

آخرین داده‌ها، افزایش قیمت‌های واردات و کاهش تولید صنعتی را نشان می‌دهد که زمان آن است که بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا به سمت رکود پیش می‌رود. ماه گذشته، تورم آلمان به بالاترین سطح خود در بیش از ۲۵ سال گذشته رسید. این امر عمدتاً ناشی از هزینه‌های بالای انرژی است که به طور اجتناب ناپذیری باعث کاهش هزینه‌های مصرف کننده می‌شود. در ماه آگوست، قیمت واردات انرژی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۶۲.۴ درصد افزایش یافت، در حالی که قیمت گاز طبیعی شاهد افزایش سالانه ۳۰۶.۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل بود.

 

در این حین بحران انرژی در سراسر اتحادیه اروپا ناشی از افزایش سرسام‌آور قیمت گاز به دلیل تحریم‌هایی که متحدان غربی علیه روسیه به دلیل بحران اوکراین اعمال کرده‌اند بیش از پیش غربی‌ها را تحت فشار می‌گذارد.  به گفته اداره آمار، تولید صنعتی در ماه آگوست ۰.۸ درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافت که شدیدترین کاهش از ماه مارس، بود.  بر اساس داده‌های موقت منتشر شده در ماه سپتامبر، تورم سالانه مصرف کننده آلمان در ماه سپتامبر به بالاترین حد خود معادل ۱۰ درصد رسید.

 

 

پایان مطلب

نظر شما