کد خبر: ۵۲۷۶۴
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۰

صنعت کشت گل رقیبی پایاپای برای نفت

بدون تردید صنعت گل و گیاه، یکی از صنعت های پر درآمد دنیاست به طوری که میزان گردش مالی صادرات گل در جهان 20 میلیارد دلار برآورد شده است.

به گزارش تجارت امروز؛ بدون تردید صنعت گل و گیاه، یکی از صنعت های پر درآمد دنیاست به طوری که میزان گردش مالی صادرات گل در جهان 20 میلیارد دلار برآورد شده است. بسیار جالب است که ارزش اقتصادی 100 شاخه گل رز با یک بشکه نفت برابری می کند.

 

ایران در بازار کشت گل در دنیا

 

برخلاف بالا بودن کیفیت گل های تولیدی در ایران، ایران هنوز نتوانسته به جایگاه واقعی خود در زمینه صادرات گل و گیاه دست پیدا کند. بنا به گفته انجمن گل و گیاهان زینتی، ایران ظرفیت صادرات یک میلیارد دلاری، در این صنعت را داراست ولی در حال حاضر فقط 40 میلیون دلار صادرات می کند و این به معنای استفاده از تنها 5 درصدی از ظرفیت گل و گیاه داخل کشور است.

 

کشور های هلند بلژیک و ژاپن جزو کشور های پیشرو در این صنعت هستند در این میان کشور عزیزمان ایران نیز با مزیت دارا بودن چهار سال و توانمندی های ویژه همچون موقعیت جغرافیایی خاص، خاک حاصل خیز و دمای مناسب، از موقعیتی عالی برای پیشرفت و توسعه و رونق این صنعت برخوردار است. کشور ایران هفدهمین کشور تولید کنند گل در دنیا اما رتبه ۱۰۷ بازار های صادراتی را دارد و این موضوع بستر را برای آزاد کردن پتانسیل های این صنعت فراهم کرده است

 

​صادرات گل و مشتریان خاص

 

بزرگترین مشتری های ایران در سال گذشته برای خرید شاخه های گل از کشور های آذربایجان، اوکراین، عراق، مولداوی و ارمنستان بوده اند. البته روسیه و گرجستان و بلاروس شاخه گل های ایرانی را با قیمت مناسب خریداری می کنند و در بسته بندی های شیک و لاکچری به اسم خود با قیمتی بیشتر به کشور های دیگر صادر می کنند. گل های رز، میخک، داوودی، مریم، نرگس و سوسن پر طرفدار ترین گل های صادراتی ایران هستند.

 

صنعت گل و گیاه جزو صنایع سودآور و درآمدزامی‌باشد که ایران نیز با برنامه ریزی صحیح، سرمایه گذاری مناسب، افزایش گلخانه ها، ارائه تسهیلات ویژه و کم سود، دست یابی به علم روز، آموزش حرفه ای پرورش گل و گیاه در ابعاد کوچک و بزرگ می تواند سبب رونق تولید در این صنعت و تسخیر بازار های جهانی و ارز آوری شود.

 

اهمیت گل میان مردم

 

نباید بی تفاوت از کنار این واقعیت که مردم ایران عاشق گل و گیاه هستند بگذریم چرا که بعید است شهروند ایرانی از کنار یک گلدان زیبا عبور کند و به آن توجهی نداشته باشد، پس این موضوع نشان دهنده علاقه مردم این سرزمین به گل و گیاه به ویژه نوع آپارتمانی آن است اما چون در معرفی آن به مردم و نوع نگهداری از آن ها ضعف وجود داشته است هنوز ارتباط مناسبی بین گل و گیاه زینتی و مردم برقرار نشده است.

 

برای اتصال حلقه واسط بین مردم و گل و گیاه آموزش های تخصصی و گلخانه ها نقش ویژه ای دارند و دولت نیز می تواند با سیاست های خود افراد را به سمت گل و گیاه سوق دهد. اگر متخصصان گل و گیاه در ایران افزایش یابند علاوه بر این که می توانند بخشی از ظرفیت مقفول مانده این صنعت را آزاد کنند به کار آفرینی برای خود و دیگران نیز می توانند کمک کنند. بازار گل و گیاه در ایران هنوز باید مسیر زیادی را تا اشباع شدن، طی کند و این بستر بسیار مناسبی برای افرادی است که به دنبال فرصت شغلی مناسبی هستند.

 

کشور هلند اگر توانسته با وجود وسعت کم به سطح قابل قبولی در صنعت گل و گیاه در بازار های جهانی دست یابد پس به همان دلیل کشور عزیزمان نیز که تمام بستر های لازم را مهیا دارد می تواند به این مهم نایل آید ولی به آن شرط که واحد های دانش بنیان نیز در این زمینه فعال شده و به کمک این صنعت بیایند تا از روش های سنتی دور و به تکنولوژی های روز دنیا در این زمینه نزدیک شویم.

 

با توجه به کم آبی های چند سال اخیر کشورمان و نگاه اقتصادی به این صنعت، گل محمدی یکی از بهترین محصولاتی است که می توان آن را به ویژه در استان های کم آب کشور از جمله استان زنجان کشت نمود. از نگاه علمی،گل محمدی حتی از پسته نیز به آب کمتری نیازمند است و کشت دیم آن نیز در مناطقی صورت می گیرد. این گیاه در سال دوم کاشت، گل می دهد و بالاترین بازدهی آن در سال های سوم و چهارم است.

 

کم ترین راندمان تولید برای گل محمدی طبق آمار 3 تن در هکتار است که اگر قیمت فروش هر کیلو گرم گل محمدی را نیز 13 هزار تومان در نظر بگیریم درآمدی حدود 40 میلیون تومان خواهد داشت. با این وجود به نظر می رسد بازدهی زود هنگام اقتصادی و کاشت و داشت و برداشت آسان باغ،  پرورش این گل و گیاه دارویی را برای همگان جذاب و قابل انجام می نماید.

 

 

انتهای مطلب

نظر شما