کد خبر: ۵۲۷۶۶
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۶

واردات، بازار خودرو را دستخوش تغییرات کرد

طرح جدید مصوبه مجلس بعد از رسیدن به مرحله اجرایی، هر شش ماه یک‌بار توسط شورای رقابت و بر اساس میزان کمبود عرضه نسبت به تقاضای مؤثر خودروی سواری طی یک سال گذشته تعیین می‌شود.

به گزارش تجارت امروز؛ ۲۴ شهریور سال جاری طرح ساماندهی بازار خودرو که از مجلس دهم کلید خورده بود درنهایت با اعمال اصلاحاتی در مجلس یازدهم به تصویب نمایندگان مجلس رسید.

به‌موجب این طرح هر شخص می‌تواند به ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو یا سایر کالا‌ها و خدمات مرتبط و یا از طریق واردات بدون انتقال ارز نسبت به واردات خودروی تمام برقی یا هیبریدی و یا واردات خودروی بنزینی یا گازسوز با برچسب انرژی آ و ب و یا دارای شاخص ایمنی سه ستاره و یا بالاتر برحسب گواهی‌های استاندارد معتبر معادل ارزش صادراتی خود اقدام نماید.

همچنین این طرح تصریح می‌کند سقف تعداد خودرو‌های مجاز وارداتی، هر شش ماه یک‌بار توسط شورای رقابت و بر اساس میزان کمبود عرضه نسبت به تقاضای مؤثر خودروی سواری طی یک سال گذشته تعیین می‌شود.

بیشتر بخوانید:

قیمت محصولات سایپا امروز ۱۸ مهر ۱۴۰۱

ترغیب رانندگان تاکسی با افزایش نرخ کرایه

دلار پشت فرمان خودرو‌های ملی و چینی

قابل توجه ترین تغییرات قیمت خودرو در هفته اخیر

 


شورای نگهبان قانونی اساسی ایران، اما طرح واردات خودرو را مغایر با قوانین می‌داند؛ علاوه بر مخالفت شورای نگهبان دیدگاه فعالان بازار و کارشناسان خودرو هم به این طرح خوش‌بینانه نیست و تأثیرگذاری آن را مثبت نمی‌دانند.

برخی کارشناسان بازار معتقدند طرح واردات خودرو باعث افزایش قیمت دلار و نرخ ارز در بازار خواهد شد؛ آن‌ها می‌گویند با اجرای این طرح افراد بهروش‌های غیرقانونی و خارج از سیستم و نظارت بانک مرکزی با پرداخت ریال در داخل کشور، ارز موردنظر را در خارج خریداری و در قالب واردات بدون انتقال ارز، خودرو را وارد می‌کنند و لذا با افزایش تقاضای ارز در بازار غیررسمی به‌شدت قیمت آن افزایش خواهد یافت.انتهای مطلب

نظر شما