کد خبر: ۵۲۷۸۵
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۰

کاهش کلاهبرداری با سند دار شدن زمین‌های کشاورزی

سنددار کردن زمین‌ها مسئله‌ای است که باعث کاهش مشکلات خریداران و فروشندگان و کاهش کلاهبرداری در این زمینه می‌شود.  

به گزارش تجارت امروز؛ هرساله شکایت‌های زیادی مبنی بر کلاهبرداری با فروش زمین غیر و یا فروش زمین هم‌زمان به چند نفر به قوه قضائیه می‌شود. موضوعی که باعث ایجاد بحران‌های جدی برای خریداران و فروشندگان شده است و کسی نمی‌تواند به دیگری اعتماد کند؛ اما سنددار شدن زمین‌ها باعث کاهش مشکلات و مراجعات قضایی خواهد شد.   بر اساس برنامه‌ریزی‌ها تلاش می‌شود تا پایان سال ۳۰ درصد از زمین‌های کشاورزی دارای سند ثبتی می‌شوند؛ تاکنون برای ۱۳۲ میلیون هکتار از اراضی ملی معادل ۹۸ درصد سند صادرشده است.
بر اساس برنامه‌ریزی تلاش می‌شود تا پایان سال ۳۰ درصد از زمین‌های کشاورزی دارای سند ثبتی می‌شوند. از ۱۸ میلیون هکتار اراضی کشاورزی کشور تاکنون برای ۱.۸ میلیون هکتار معادل ۱۰ درصد سند صادرشده است. از مساحت ۱۶۴ میلیون هکتار اراضی کشور،۱۳۷ میلیون هکتار آن عرصه‌های ملی است. تاکنون برای ۱۳۲ میلیون هکتار از اراضی ملی معادل ۹۸ درصد سند صادرشده است.

بیشتر بخوانید:

کشاورزان برای سنددار کردن اراضی خود باید اسناد و مدارک لازم را ارائه کنند. در این زمینه اعتبارات لازم برای صدور سند پرداخت‌شده که با اقدامی جهشی این تکلیف قانونی باید تا سال ۱۳۹۸ به پایان می‌رسید.  
صدور سند و اجرا طرح حدنگاری برای اراضی شهری و منابع طبیعی یک اولویت و در سند تحول و سیاست کلی قوه قضاییه مورد تأکید است.
اکنون تبدیل اسناد ثبتی دفترچه‌ای به تک‌برگ در خصوص املاک و اراضی کشاورزی از اولویت‌های سازمان ثبت‌اسناد است به‌نحوی‌که کارکنان در واحد‌های ثبتی در کمتر از یک تا ۲ هفته در این خصوص اقدام می‌کنند.

پایان مطلب

نظر شما