کد خبر: ۵۲۷۸۸
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۰

جداسازی حساب‌های تجاری و شخصی؛ خوب یا بد؟

جداسازی حساب‌های تجاری و شخصی؛ موضوعی است که می‌تواند به شفافیت مالی در کشور کمک شایانی کند.

به گزارش تجارت امروز؛ شفافیت مالی حلقه مفقوده نظام اقتصادی کشور است؛ جایی که افراد با معرفی حساب‌های شخصی عملاً مالیات را دور می‌زنند و روند‌های اقتصادی را مختل می‌کنند.  
درواقع این اقدام در راستای مبارزه با پول‌شویی انجام‌شده و موضوع تفکیک حساب‌های تجاری از غیرتجاری نیز یکی مهم‌ترین مصداق‌های آن است. در چند ماه گذشته به دلیل اصلاح و ساماندهی مالیاتی، شاهد تخلفاتی از سوی رسته‌های مختلف صنفی بودیم به‌نحوی‌که عموماً این مشاغل اقدام به دریافت پول نقد می‌کردند یا درخواست کارت به کارت از مشتری دارند تا از این طریق به جرگه فراریان مالیاتی بپیوندند.
 بر اساس اقدام مشترک بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی، حساب تجاری به معنی فروش است و اگر حسابی غیرتجاری اعلام شود، اما برای امور تجاری استفاده شود موردبررسی قرار می‌گیرد و در صورتی تعداد دفعات واریز به‌حساب از حالت عادی بیشتر باشد، جزو حساب‌های مشکوک به تجاری تلقی می‌شود و با آن‌ها مانند حساب تجاری برخورد خواهد شد.
پس از اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان از سوی دولت که منجر به ساماندهی ۱۹ میلیون درگاه پرداخت و کارت‌خوان باهدف جلوگیری از پول‌شویی و فرار مالیاتی شد، موضوع تفکیک حساب‌های تجاری از غیرتجاری به‌عنوان تکمیل‌کننده این زنجیره مطرح شد که هفته گذشته بانک مرکزی در بخشنامه‌ای دستورالعمل ناظر بر حساب سپرده تجاری و خدمات بانکی مرتبط با آن را برای اجرا به شبکه بانکی ابلاغ کرد.
همچنین بر اساس اعلام بانک مرکزی، ۲۲۰ هزار حساب تجاری نیز شناسایی‌شده است و این موضوع از این لحاظ اهمیت دارد که فرآیند اخذ مالیات از دارنده حساب انجام می‌شود و دیگر شاهد فرار‌های مالیاتی نخواهیم بود.

خود اظهاری حساب‌های تجاری بهتر از پیدا کردن آن‌ها

بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار چنانچه حسابی بیش از ۱۰۰ تراکنش در ماه داشته باشد و ۳۵ میلیون تومان در تراکنش‌ها جابه‌جا شود، تراکنش تجاری تلقی می‌شود. ابتدا پیامکی برای افراد ارسال می‌شود که تراکنش‌هایی بالایی که دارد حساب تجاری است و حساب تجاری نیازمند اخذ مالیات است و چنانچه فرد مدعی شود که کار تجاری انجام نمی‌دهد و به‌اشتباه جزو حساب‌های تجاری شناسایی‌شده می‌تواند مدارک مربوطه را به سازمان مالیاتی ارائه کند و مسئله حل می‌شود.

چگونه حساب‌های تجاری شناسایی می‌شوند؟

صاحبان حساب‌های تجاری دیگر لازم نیست تا برای نقل و انتقالات بیش از دو میلیارد ریال خود به بانک مستند ارائه کنند، بلکه بانک‌ها فقط برای نقل و انتقالات بالاتر از مبلغ ۱۰ میلیارد ریال باید از این اشخاص مستندات مطالبه کنند.
درروش نخست، اشخاص می‌توانند با مراجعه به درگاه‌های تعیین‌شده توسط سازمان امور مالیاتی کشور، شماره‌حساب یا حساب‌های تجاری خود را اعلام کنند. معمولاً سازمان امور مالیاتی کشور زمان تکمیل اظهارنامه‌های مالیاتی شماره‌حساب‌های تجاری صاحبان کسب‌وکار را از آن‌ها استعلام می‌کند، بنابراین افراد می‌توانند از همان درگاه، شماره‌حساب‌های تجاری خود را اظهار کنند. پس از اظهار مؤدیان، سازمان امور مالیاتی کشور صحت اطلاعات حساب و تعلق آن به مؤدی را از سامانه سیاح بانک مرکزی استعلام می‌کند و در صورت تائید، مراتب را به‌صورت سیستمی به بانک مرکزی اعلام می‌کند. بانک مرکزی نیز شماره‌حساب دریافتی را به‌صورت سیستمی به بانک عامل برای تغییر وضعیت به‌حساب تجاری، اعلام می‌کند؛ بنابراین همه حساب‌های اعلامی از سوی سازمان امور مالیاتی کشور تجاری می‌شوند. البته به‌استثنای حساب‌های اشخاص خارجی دارای کسب‌وکار که مجوز کار یا سرمایه‌گذاری در کشور را از مراجع ذی‌صلاح دریافت کرده باشند.
درروش دوم، افراد می‌توانند به بانک‌های عامل مراجعه و اطلاعات حساب‌های خود نزد آن‌ها را که می‌خواهند به‌حساب تجاری تبدیل شود اعلام کنند. در این حالت صاحبان کسب‌وکار باید شماره پرونده مالیاتی خود را نیز به متصدیان بانکی اعلام کنند. بانک عامل پس از ارسال سیستمی اطلاعات به سازمان امور مالیاتی از مسیری که بانک مرکزی تدارک دیده است و دریافت تأییدیه از آن سازمان، می‌تواند حساب معرفی‌شده را تجاری کند.

بیشتر بخوانید:

مشوق خود اظهاری حساب تجاری چیست؟

بانک مرکزی برای صاحبان حساب‌های تجاری، آستانه روزانه نقل و انتقالات غیرحضوری را به ۵ میلیارد ریال و ماهانه ۳۰ میلیارد ریال افزایش داده است. علاوه بر آن، ازآنجایی‌که ابزار چک در کسب‌وکار‌های اشخاص کاربرد زیادی دارد، حدنصاب بازگشت چک‌های قبلی یا ثبت صدور و تأیید چک‌ها در سامانه صیاد برای صدور و اعطای دسته‌چک جدید که برای عموم مردم ۸۰ درصد در نظر گرفته‌شده بود برای صاحبان حساب‌های تجاری به ۶۰ درصد کاهش‌یافته است. مضافاً صاحبان حساب‌های تجاری دیگر لازم نیست تا برای نقل و انتقالات بیش از دو میلیارد ریال خود به بانک مستند ارائه کنند، بلکه بانک‌ها فقط برای نقل و انتقالات بالاتر از مبلغ ۱۰ میلیارد ریال باید از این اشخاص مستندات مطالبه کنند. مشوق‌های دیگری نیز برای صاحبان حساب‌های تجاری در نظر گرفته‌شده که امید است با اعمال آن‌ها، گام مثبتی در تسهیل مبادلات تجاری برداشته شود.


انتهای مطلب    

نظر شما