کد خبر: ۵۲۷۹۵
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۶

اعطای یارانه در 6 ماه دوم سال به چه صورت است؟

دولت سیزدهم بیش از یک سال است که در نظر دارد نحوه پرداخت یارانه را از پرداخت نقدی به اعطای کالابرگ تغییر دهد.

به گزارش تجارت امروز؛ سخنگوی دولت در نشست خبری در حضور جمعی از خبرنگاران درباره برنامه دولت برای یارانه گفت: برای پرداخت یارانه دستور کار دولت از زمان شروع به کار دولت سیزدهم، در صورت امکان، اجرا به صورت کالابرگ الکترونیکی انجام شود، اگر به انجام این برنامه نرسیدیم پرداخت‌ها به صورت نقدی باشد و اکنون شیوه دولت، پرداخت نقدی است.

 

وی درباره لایحه متناسب‌سازی حقوق کارکنان و بازنشستگان دولت گفت: در سال اخیر شاهد موج‌های تورمی در سطح جهانی بودیم که آثارش در کشور ما هم مشاهده شد، همچنین اقدامات غیرکارشناسی در گذشته بر این تورم تاثیرگذار شد و ما سعی کردیم دریافت حقوق‌ها و دستمزدها باتوجه به تورم عادلانه شود. پیش از این افزایش حقوق کارگران، معلمان، دانشگاهیان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی را شاهد بودیم که در آخرین گام لایحه افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان دولت به مجلس ارائه شد.

 

وی درباره اینکه با توجه به فیلتر بودن برخی شبکه‌های اجتماعی و کند بودن اینترنت در هفته‌های اخیر بسیاری از کسب و کارها دچار زیان شده ‌ند، این وضعیت چه زمانی قرار است به شکل سابق برگردد، گفت: نهادهایی که تشخیص‌دهنده مسائل و موضوعات امنیتی در برهه‌های حساس تشخیص می‌دهند که در برخی موارد امنیت مردم زیر سوال قرار می‌گیرد و تجاوزاتی به حقوق و امنیت عمومی مردم می‌شود. همان عزیران باید تصمیم‌گیری را با توجه رصد به روزی که درباره شرایط دارند انجام دهند، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی رصد موضوع را بر عهده دارد و متولی این حوزه است و با توجه به رصد به روزی که از شرایط دارد، تصمیم می‌گیرد.

 

متاسفانه دولت در لایحه افزایش حقوق بازنشستگان منابع مالی را به صورت شفاف مشخص نکرده و همچنین برای این مهم سقف و درصدی تعیین نکرده است و این موضوع موجب شده دست مجلس نیز برای ارائه پیشنهادات بسته باشد لذا از دولت درخواست داریم تا موارد مذکور را به صورت کامل شفاف کند. حقوق بازنشستگان داری شرایط خاصی است، به طور مثال سن و سابقه کاری وی بر مبلغ حقوق بازنشستگان تاثیر گذار است. طبق احکام صادر شده، حقوق بازنشستگان تامین‌اجتماعی از ۲۰ تا ۳۱ شهریور ماه (بر اساس حروف الفبا) حقوق و مزایای خود را با اعمال ۳۸ درصد افزایش به علاوه ۵۵۰ هزار تومان دریافت ‌می‌کنند.

 

 

انتهای مطلب

نظر شما