کد خبر: ۵۲۸۲۵
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۲

سیگنال اغتشاشات به کجا ختم می‌شود؟

این روزها در کشور اغتشاشاتی ایجادشده که موجب آزار و اذیت و متضرر شدن مردم در کشور شده است؛ اما علت اصلی این اغتشاشات چیست و شروع آن از کجا بوده است؟
سیگنال اغتشاشات به کجا ختم می‌شود؟

به گزارش تجارت امروز؛ امیر محمدی: این روزها در کشور اغتشاشاتی ایجادشده که موجب آزار و اذیت و متضرر شدن مردم در کشور شده است؛ اما علت اصلی این اغتشاشات چیست و شروع آن از کجا بوده است؟

همه فکر می‌کنند که علت اصلی اغتشاشات و آغاز آن از زمان شروع به کار گشت ارشاد، حوادثی متعددی که اتفاق افتاد و درنهایت فوت خانم مهسا امینی است اما همه اشتباه می‌کنند! علت اغتشاشات اخیر انجام نشدن درست امربه‌معروف و نهی از منکر است.

امر به معروف و نهی از منکر شرایطی دارد و ضوابطی که درصورتی‌که آن‌ها را رعایت نکنیم نه خدا از ما راضی خواهد بود و نه خلق خدا؛ از این شرایط اولویت‌های امر به معروف و نهی از منکر است که با توجه به دغدغه‌های رهبر انقلاب در این سالهای اخیر، کمتر به آن توجه شده و نهادهای متولی نیز در این خصوص گزارشی ارائه ندادن که جز به ظواهر دستورات رهبری و جامعه چه حرکتی در خصوص موارد امر به معروف و نهی از منکر کردند!

اولویت امر به معروف و نهی از منکر، امروز چیست؟

در چند سال گذشته رهبر انقلاب همواره شعارهای سال را در حوزه‌های اقتصادی انتخاب کرده و به آن امر کردند؛ باکمی تفکر می‌توانیم بفهمیم که اولویت اول امر به معروف، امر به اشتغال و ایجاد شرایطی است که عدالت اقتصادی در جامعه حکم‌فرما باشد و نهی از منکر همان اعتراض، کشف و برخورد جدی با اختلاسگران و شناسایی راه‌های دزدی از بیت‌المال و بستن این مسیرهای فساد است.

چنانچه رهبر انقلاب در بیانات خود در حرم مطهر رضوی در روز اول عید نوروز سال ۹۴ می‌فرمایند: " معروف‌ها این‌ها هستند: اعتلای فرهنگ، سلامت محیط اخلاقی، سلامت محیط خانوادگی، تکثیر نسل و تربیت نسل جوان آماده‌ برای اعتلای کشور، رونق دادن به اقتصاد و تولید، همگانی کردن اخلاق اسلامی، گسترش علم و فنّاوری، استقرار عدالت قضائی و عدالت اقتصادی، مجاهدت برای اقتدار ملّت ایران و ورای آن و فراتر از آن، اقتدار امّت اسلامی و تلاش و مجاهدت برای وحدت اسلامی؛ مهم‌ترین معروف‌ها این‌ها است و همه موظّف‌اند درراه این معروف‌ها تلاش کنند؛ امر کنند. "

همان‌طور که از بیانات ایشان مشخص است مسئله اقتصاد اولویت اول معروف‌ها است چراکه اگر نگوییم همه معروف‌های نامبرده شده را پوشش می‌دهد قطعاً بیشترشان را شامل می‌شود. کاملاً مشخص است که در شرایط اقتصادی کنونی که مردم با گرانی افسارگسیخته روبرو هستند و فشارهای مختلف اقتصادی و اجتماعی را پیش  روی خود می‌بینند امید و برنامه‌ای برای آینده خود ندارد چراکه در حال خود نیز مانده‌اند؛ پس این معروف در اولویت اوامر به معروف است.

به دلیل درست اجرا نشدن امر به معروف و نهی از منکر اغتشاشات ایجاد شد

درواقع درصورتی‌که امر به معروف و نهی از منکر در حوزه اقتصادی اجراشده بود و مردم ثمره برخورد با مجرمان و متخلفان و رانت‌خواران و اختلاسگران را می‌دیدند و در عملکرد دولتی و حکومتی معروف عملی در رشد اقتصادی و پیشرفت و اعتلای کشور حس شده بود و کمی از فشارهای اقتصادی کم و یا به‌طورکلی برداشته‌شده بود پذیرای معروف اجتماعی چون مسئله حجاب بودند اما وقتی می‌بینند آقایان و آقازاده‌های ریزودرشت با پورشه و بنز و خودروهای سخنرانی‌ای در خیابان‌های لندن و پاریس و مونیخ می‌چرخند و یا در حال گشت‌وگذار در خیابان‌های تهران هستند و کسی کاری به آن‌ها و همراهانشان ندارد؛ حس می‌کنند که مخاطب معروف که صرفاً محدود به پوشش شده است آن‌ها هستند و در شرایط بد اقتصادی تاب این فشار و ایجاد دردسر و ناراحتی را ندارند!

رهبر معظم انقلاب اتفاقاً منکرها را نیز در بیانات همان سال برایمان گفتند: " ابتذال اخلاقی منکر است، کمک به دشمنان اسلام منکر است، تضعیف نظام اسلامی منکر است، تضعیف فرهنگ اسلامی منکر است، تضعیف اقتصاد جامعه و تضعیف علم و فنّاوری منکر است؛ از این منکرها باید نهی کرد. "

حرف آخر:

با توجه به معروف‌های بیان‌شده از طرف رهبر معظم انقلاب و منکرهای گفته‌شده از سوی ایشان به‌خوبی می‌توانیم بفهمیم که عدم توجه به اولویت‌ها در امر به معروف و نهی از منکر که همان حوزه اقتصادی است که خدمتتان بیان کردم منجر به انجام امر به معروف و نهی از منکر در حوزه حجاب و عفاف شده است و چون اولویت‌ها در ساختار گم‌شده است عملاً امر به معروف منجر به تضعیف نظام اسلامی، فرهنگ اسلامی، ابتذال اخلاقی، کمک به دشمنان کشور و اسلام شده است و درنهایت نیز اقتصاد جامعه را مورد اصابت قرار داده تا انجام معروف و نهی از منکر بدون در نظر گرفتن شرایط منجر به اعتراضات مردمی و درنهایت تبدیل شدندش به اغتشاش شود تا عمل بی‌موقع به معروف خود موجب منکر شود. 

با توجه به این مهم به نظر حقیر باید گروه ویژه‌ای برای بررسی علل اتفاقات ایجاد و دستور بررسی همه‌جانبه در این حوزه داده شود تا خاطیان، مجرمان و عوامل نفوذ احتمالی شناسایی و مطابق با قانون با آن‌ها برخورد شود.

 

 

منبع: تلنگر

انتهای مطلب

ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۵
0
0
علتش همون دشمنی است که مردم یکصدا علیه اون شعار میدن یعنی امریکا که داخل امورمون دخالت می کنه
نظر شما