کد خبر: ۵۲۹۰۱
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۰

سراشیبی تند ریزش قیمت سیمان

قیمت سیمان تیپ ۲ آبیک برای هر بسته ۴۳ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت به فروش می‌رسد که نسبت به هفته‌های گذشته ۲ هزار و ۵۰۰ تومان ارزان شده‌است.


به گزارش تجارت امروز؛ سیر نزولی در کاهش قیمت سیمان از تیر سال جاری آغاز شده‌است و حال با گذشت یک‎ ماه از پاییز شیب ریزش قیمت‌ها تندتر شده‌است. بررسی قیمت‌ها در بازار سیمان حاکی از آن است که هر پاکت سیمان تیپ ۲ تهران امروز ۴۴ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت خورده است که نسبت به هفته‌های گذشته هزار و ۶۰۰ تومان ارزان شده است.

قیمت سیمان تیپ ۲ آبیک برای هر بسته ۴۳ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت به فروش می‌رسد که نسبت به هفته‌های گذشته ۲ هزار و ۵۰۰ تومان ارزان شده‌است.

هر پاکت سیمان تیپ ۲ فارس نو نیز ۴۳ هزار و ۳۰۰ تومان قیمت خورده که ۵ هزار و ۵۰۰ تومان در این مدت ارزان شده‌است.

روند ریزشی قیمت سیمان از ابتدای تابستان آغاز شده است و حال با ورود به فصل پاییز شیب ریزش قیمت‌ها تندتر شده‌است.

رکود سنگین حاکم بر بازار ساخت و ساز یکی از عوامل تعیین کننده روند قیمت سیمان در ماه‌های اخیر بوده است؛ طبق برآورد‌های صورت گرفته سردترین فصل ساخت‌وساز در پایتخت برای بهار۱۴۰۱ به ثبت رسید. تیراژ تولید مسکن در تهران طی فصل اول امسال به پایین‌ترین میزان طی حداقل ۱۸سال گذشته سقوط کرد.


اما ساخت‌وساز در تابستان نیز رونق نگرفت و ایران برای ششمین سال متوالی کمترین میزان ساخت و ساز را به ثبت رساند. در میان انواع دیگر سیمان‌های موجود در بازار هر پاکت سیمان تیپ ۵ تهران ۵۵ هزار تومان قیمت خورده است.


مدیرکل دفتر صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص قیمت اصلی این کالای اساسی گفت: با در نظر گرفتن ۹ درصد ارزش افزوده و ۱۰ درصد هزینه حمل و نقل و ۱۵ درصد نرخ سود قیمت فعلی هر کیسه سیمان در بازار برای مصرف کننده باید کمتر از ۵۰ هزار تومان باشد.

انتهای مطلب

نظر شما