کد خبر: ۵۲۹۰۶
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۸

کاهش قیمت نفت در پی افزایش قیمت دلار

رشد نرخ شاخص کل دلار در ماه اخیر در جهان، شاخص کل نفت در جهان را برای مدتی است که به سمت پایین می‌کشد. شاید این موضوع برای واردکنندگان بزرگ دنیا، همچنین اقتصادهای نوظهور مانند سریلانکا چندان محسوس نباشد.
کاهش قیمت نفت در پی افزایش قیمت دلار

به‌ گزارش تجارت امروز؛ کاهش قیمت جهانی نفت از حدود 128 دلار با افزایش 50 درصدی ارزش دلار طی همین دوره جبران شده‌است. این بدان معناست که قیمت سوخت دلیل اصلی افزایش هزینه زندگی در اکثر نقاط دنیا بوده‌است.

 

واردکنندگان بزرگ دنیا مانند چین، هند و اتحادیه اروپا کاهش چندانی در قیمت نفت خام نسبت‌به آنچه شاخص‌های جهانی نشان می‌دهد احساس نکرده‌اند و برای برخی از بازارهای نوظهور مانند سریلانکا، تاثیر افزایش قیمت نفت و سقوط ارز ملی به‌صورت فروپاشی اقتصادی نشان داده شده است.

 

تحلیلگران عقیده دارند بالا رفتن ارزش دلار یک مشکل جدی برای کشورهای مصرف‌کننده نفت بوده که ارز آن‌ها هیچ رابطه‌ای با دلار آمریکا ندارد. قیمت نفت طی 12 ماه گذشته بر پایه ارزهای ملی بسیار افزایش‌یافته است.

 

هیچ راه‌حل آسانی برای حل این مشکل وجود ندارد. بالا بردن نرخ بهره برای حمایت ارزهای داخلی خطر کند شدن رشد اقتصادی را در پی دارد و کشورهای درحال‌توسعه هم باید حواسشان به ذخایر دلار باشد.

 

کشورهای منطقه یورو به‌شدت وابسته به واردات نفت هستند. 5 اقتصاد بزرگ منطقه یعنی آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و هلند حداقل 90 درصد وابسته به واردات نفت برای راه‌اندازی پالایشگاه‌های خود هستند.

 

دراین‌بین، محاسبه قیمت نفت بر پایه دلار مشکل بزرگی برای مقامات بانک مرکزی اروپا بوده‌است. کاهش عرضه انرژی به خاطر اقدام روسیه در قطع عرضه گاز قیمت مصرف‌کننده را در اروپا به‌شدت افزایش داده‌است.

 

کشورهای آسیایی هم با همین مشکل مواجه هستند. ارزش واردات نفت چین تا ماه اوت 50 درصد نسبت‌به سال قبل افزایش داشته‌است. این در حالی است که حجم واردات نفت این کشور به‌خاطر قرنطینه‌های کرونایی پایین آمده‌است.

 

افزایش قیمت سوخت و کمبود ارز خارجی تبدیل به یک فاجعه برای برخی کشورهای درحال‌توسعه مانند سریلانکا شده‌است. این کشور مجبور شده تنها پالایشگاه نفت خود را تعطیل کند چون منابع مالی کافی برای خرید نفت خام ندارد.

 

 

انتهای مطلب

نظر شما