کد خبر: ۵۲۹۴۷
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۵

توقف عرضه محصولات ایران‌خودرو در بورس

پس از آن که ایران خودرو با دلایل مختلف عرضه پژو 207 و تارا در بورس را به تعویق می‌انداخت؛ طی بیانیه‌ای اعلام کرد که عرضه این دو محصول در بورس کالا امکان پذیر نیست.
توقف عرضه محصولات ایران‌خودرو در بورس

به گزارش تجارت امروز؛ شرکت ایران خودرو در هفته اخیر به صورت رسمی از پذیرش خودروهای پژو 207 و تارا در بورس کالا عرضه شده است. اما پس از آن که ایران خودرو با دلایل مختلف عرضه پژو 207 و تارا در بورس را به تعویق می‌انداخت؛ طی بیانیه‌ای اعلام کرد که عرضه این دو محصول در بورس کالا امکان پذیر نیست. این بیانیه در فضای مجازی به بازتاب بسیار گسترده‌ای داشت و با انتقادهای زیادی به سمت آن روانه شد.

 

بازخورد عرضه‌های قبلی خودرو در بورس کالا نشان داد که فروش خودرو در این بازار متشکل سودآوری خودروسازان را افزایش داده است و دست رانت را از این بازار دور کرده اما همچنان تعدادی از خودروسازان در مسیر عرضه خودرو ها در بورس کالا تعلل می کنند که باعث می شود مورد اتهام هم دستی در بازار دلالی توسط مردم قرار گیرند.

 

پس از نسشت هیات پذیرش بورس کالا که با حضور مدیران شرکت ایران خودرو در روز یکشنبه اول آبان ماه، مدیر پذیرش بورس کالای ایران با اشاره به مباحث مطرح شده در این جلسه خاطر نشان کرد که براساس تصمیمات اتخاذ شده، دو خودرو تارا و پژو 207، برای عرضه در این بازار پذیرش شدند. بهنام زاده متذکر شد که پذیرش این 2 خودرو مشروط بوده است؛ به این معنا که شرکت ایران خودرو موظف است کل حجم تولید خود را در این بازار عرضه کند و در صورتیکه این شرکت به تعهدات خود عمل نکند، پذیرش و عرضه این 2 خودرو در بورس کالا تعلیق خواهد شد.عرضه خودروهای جدید شرکت ایران خودرو از محصولات اتوماتیک خانواده پژو 207 شروع می شود و به تدریج سایر محصولات این شرکت را نیز شامل خواهد شد.

 

چند ساعتی بعد از اتمام جلسه مذکور شرکت ایران خودرو طی اطلاعیه ای اعلام کرد عرضه خودروهای تارا و ۲۰۷ در بورس کالا تا اطلاع ثانوی امکان پذیر نیست و باید شرایطی را فراهم کرد تا اختلاف قیمت کارخانه و بازار کاهش پیدا کند و در ادامه برای تحقق این هدف برنامه‌ریزی کرد. موضوع عرضه خودروهای تولیدی گروه صنعتی ایران‌خودرو در بورس کالا مصوب هیات مدیره این شرکت است و در حال حاضر نیز جلسات کارشناسی و هماهنگی با مسئولان بورس کالا جهت ایجاد زمینه‌های همکاری در حال پیگیری است. تاکنون عرضه‌های خانواده هایما از طریق بورس کالا به سرانجام رسیده است.

 

با بررسی اطلاعیه ایران خودرو می‌توان دلیل اصلی عرضه نکردن این دو خودرو را در بورس کارا از طرف کارخانه، ناتوانی در پوشش تقاضا دانست که با عنوان وجود فاصله بالا میان قیمت کارخانه و بازار مطرح شده و اعلام کرده اند که نیاز به افزایش تولید دارند تا این اختلاف کاهش یابد اما با عرضه خودرو در بورس کالا هم خریدار ارزان تر می خرد و هم کارخانه گرانتر می فروشد و باعث کاهش این اختلاف می شود. با توجه به روش فروش فعلی که زیان بالایی را برای این شرکت به همراه دارد منطقی است که عرضه و تقاضا را به مسؤلان بورس کالا بسپارند و با جلوگیری از زیان بیشتر به حمایت از سهامدارانشان بپردازند.

 

 

انتهای مطلب

 

 
نظر شما