کد خبر: ۵۲۹۶۶
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۰

پیش بینی بورس امروز؛ 7 آبان

طی ماه گذشته سقوط پی در پی بورس باعث بی اعتمادی ممتد سرمایه گذاران شده، به طوری که از ابتدای مهر حتی در یک روز هم حقیقی ها پول به بازار تزریق نکرده اند و تنها پول از بازار خارج می‌شود.
پیش بینی بورس امروز؛ 7 آبان

 

به گزارش تجارت امروز؛ طی ماه گذشته سقوط پی در پی بورس باعث بی اعتمادی ممتد سرمایه گذاران شده، به طوری که از ابتدای مهر حتی در یک روز هم حقیقی ها پول به بازار تزریق نکرده اند و تنها پول از بازار خارج می‌شود.  

 

سقوط ممتد شاخص کل بورس، نشان دهنده وضعیت نابسامان بازار سرمایه است. موضوع مهم این است که  هنگامی که شاخص کل بورس یکی دو درصد افت می کند، به این معنا است که بسیاری از نمادها افت 4-5 درصدی دارند. با این وجود شاخص کل هم نشان دهنده وضعیت کلی بازار نیست.

 

اتفاقا یکی از گلایه های سهامداران حقیقی همین است که شاخص کل نشان دهنده وضعیت واقعی بورس نیست و در حالی که بسیاری از نمادها صف فروش دارند، شاخص کل تنها نیم درصد الی یک درصد افت می کند. حالا هم که شاخص کل بورس حدود دو درصد افت کرده، وضعیت نمادهای بیشتری وخیم است.

 

در چنین شرایطی از سهامداران حقیقی نمی توان انتظار داشت که به بورس پول تزریق کنند یا اینکه خریدهای سنگین انجام دهند. وضعیت کلی اقتصاد به گونه ای است که سهامداران حقیقی ترجیح می دهند پول خود را در بازارهای دیگر سرمایه گذاری کنند و سرمایه گذاری در بازار سهام چندان جذاب نیست.

 

 

چهارشنبه هفته گذشته که آخرین جلسه معاملاتی محسوب می شود، در دقایق پایانی معاملات حدودا 600 نماد منفی بودند و تنها 70 نماد در محدوده مثبت معامله می شدند. همین موضوع نشان دهنده وضعیت قرمز در بورس است.

 

البته نکته مثبتی که در بورس طی معاملات روز چهارشنبه هفته گذشته مشاهده شد، رشد ارزش معاملات خرد بود. ارزش معاملات خرد طی روز چهارشنبه به 2600 میلیارد تومان رسید که رقم بسیار بهتری نسبت به روزهای قبل از آن بود. اما فعلا نمی توان گفت که فقط به همین دلیل، می توان انتظار رشد بورس را داشت.

 

سهامداران حقیقی چهارشنبه 700 میلیارد تومان پول از بورس خارج کردند که دومین رقم بزرگ خروج پول حقیقی ها در سال 1401 بود .این خروج پول گسترده نشان می دهد حقیقی ها اصلا امیدی به آینده بورس ندارند. با این حساب نمی توان فعلا گفت که رشد ارزش معاملات خرد نکته مثبتی است چراکه این افزایش ارزش معاملات خرد می تواند ناشی از فروش گسترده حقیقی ها برای خداحافظی با بورس باشد.

 

در این شرایط می توان گفت که امروز هم بورس وضعیت خوبی نخواهد داشت و شاید تنها می توان امیدوار بود که در نیمه دوم معاملات، شاهد تعدیل عرضه ها باشیم و فروشندگان کمی از شدت عرضه ها بکاهند. اما رشد شاخص ها در این وضعیت احتمال کمی دارد چراکه سرایت فشار فروش روز چهارشنبه به معاملات امروز، به خودی خود می تواند باعث منفی شدن شاخص ها تا پایان معاملات باشد.

 

انتهای مطلب

نظر شما