کد خبر: ۵۲۹۸۴
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۰

بررسی روند حجم نقدینگی از ابتدای سال

بانک مرکزی بر این باور است که افزایش شاخص نقدینگی و پایه پولی همچنان در سطح بالایی قرار دارند و نیاز است با سرعت و شدت بیشتری تا رسیدن به سطح مطلوب و برنامه‌ریزی شده خود طی روندی مستمر و پایدار در مسیر نزول قرار گیرد.

به گزارش تجارت امروز؛ بنا بر آخرین آمار بانک مرکزی حجم نقدینگی تا پایان شهریور ماه به ۵۵۹۴ هزار و ۹۳۰ میلیارد تومان رسیده است.

این در حالی است که این رقم در مدت مشابه سال قبل، ۴۰۶۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است.

 

در این بین، بررسی روند حجم نقدینگی از پایان سال ۱۴۰۰ تا پایان شهریور ماه حاکی از آن است که در این مدت حدود ۷۶۲ هزار و ۴۹۰ میلیارد تومان به حجم این متغیر افزوده شده است.

 

در شش ماهه سال گذشته نیز، حجم نقدینگی از ۳۴۷۶ هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان در پایان اسفند سال ۱۳۹۹  به ۴۰۶۷.۶ هزار میلیارد تومان در شهریور ماه رسیده و در این مدت حدود ۵۹۱ هزار و ۴۳۰ میلیارد تومان حجم نقدینگی زیاد شده است.

 

این در حالی است که بانک مرکزی در جدیدترین گزارش خود اعلام کرده که نرخ رشد نقدینگی (دوازده‌ماهه) از ۴۰.۵ درصد در پایان شهریور پارسال به ۳۵ درصد در پایان شهریور ۱۴۰۱ کاهش یافته و رشد پایه پولی در دوازده ماهه منتهی به شهریور ماه سال ۱۴۰۱ هم ۳۳.۱ درصد بوده است. البته، نرخ رشد پایه پولی در پایان شهریور ۱۴۰۰ رقم ۳۹.۵ درصد را ثبت کرده بود.

 

همچنین، بانک مرکزی بر این باور است که افزایش شاخص نقدینگی و پایه پولی همچنان در سطح بالایی قرار دارند و نیاز است با سرعت و شدت بیشتری تا رسیدن به سطح مطلوب و برنامه‌ریزی شده خود طی روندی مستمر و پایدار در مسیر نزول قرار گیرد.

 

 

انتهای مطلب

 

نظر شما