کد خبر: ۵۳۰۰۳
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۰

خزش روسیه در میادین نفتی ایران

وزیر نفت اعلام کرد: روسیه در ۷ میدان نفتی و گازی ایران به ارزش ۴.۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده است و در بعضی از پروژه‌ها رقم ۷ تا ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی رخ داده است.
خزش روسیه در میادین نفتی ایران

 

به گزارش تجارت امروز؛ جواد اوجی در نشست هماهنگی با نمایندگان کارگروه‌های مختلف از سمت ایران کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه برای بررسی اسناد تدوین‌شده به‌ جهت مذاکره و امضای سند نهایی همکاری‌های تهران – مسکو با اعلام اینکه تاکنون در شانزده کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران و روسیه همه دستگاه‌های اجرایی به‌نحو شایسته‌ای پای کار بودند، گفت: به‌زودی با جمع‌بندی‌های انجام‌شده اسناد کلی توافق‌ها بین دو کشور امضا خواهد شد.

 

هیچ زمانی روابط ایران و روسیه اینقدر نزدیک نبوده

وی با تأکید بر اینکه هیچ زمانی در تاریخ این‌قدر روابط ایران و روسیه به هم نزدیک نبوده است، گفت: باید همه ما از این فرصت طلایی در حوزه‌های انرژی، حمل‌ونقل، اقتصادی، صنعت، بهداشت و درمان، بانکی و… استفاده کنیم. در این میان همکاری دو کشور در زمینه بانکی از همه مهم‌تر به نظر می‌رسد.

 

وزیر نفت با اشاره تحریم‌های احتمالی روسیه در ماه ژانویه از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا گفت: سال‌هاست که ایران با چنین تحریم‌هایی روبه‌رو است، بنابراین فرصت خوبی است تا بتوانیم تحریم‌ها را با کمک دو کشور بی‌اثر کنیم.

 

اوجی ضمن تشکر از همکاری‌های انجام شده در زمینه برگزاری کمیسیون مشترک همکارهای اقتصادی و ایران روسیه از سوی سفارتخانه ایران در روسیه گفت: بی‌شک بعضی از مسائل مطرح‌شده در مذاکرات اقتصادی میان ایران و روسیه برای اجرایی شدن به حمایت مجلس شورای اسلامی نیاز دارد که امیدواریم این مهم نیز انجام شود.

 

سرمایه گذاری روسیه در ۷ میدان نفت و گاز ایران

وی گفت: تاکنون سرمایه‌گذاران و شرکت‌های روس قرارداد هفت میدان نفت و گاز را با ایران به ارزش ۴.۵ میلیارد دلار نهایی کرده‌اند و بعضی از پروژه‌ها ۷ تا ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

 

وزیر نفت احداث مشترک کارخانه پمپ‌های درون‌چاهی از سوی شرکت‌های روس و ستاد اجرایی فرمان امام در اهواز را یکی از پروژه‌های مهم میان دو کشور دانست و گفت: بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌شده سالانه ۱۵۰ پمپ درون‌چاهی در این کارخانه تولید خواهد شد. این پمپ‌ها با فناوری خاصی که دارند می‌توانند تولید چاه‌های نفت را دو تا سه برابر افزایش دهند.

 

 

 

انتهای مطلب

نظر شما