کد خبر: ۵۳۰۱۷
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۹

نشست فدرال برای کنترل قیمت طلا

افزایش قیمت طلا روز گذشته متاثر از افت شاخص قیمت دلار بیشتر تحت تأثیر کاهش شاخص دلار و نرخ سود اوراق قرضه آمریکا بود.
نشست فدرال برای کنترل قیمت طلا

به گزارش تجارت امروز؛ درحالی‌که کاهش ارزش دلار و نرخ سود اوراق قرضه می‌تواند به‌طور موقت پشتوانه‌ای برای قیمت طلا باشد اما این سؤال که آیا این روند می‌تواند ادامه داشته باشد یا خیر به سیگنال‌های فدرال رزرو درباره گام‌های بعدی‌اش مربوط می‌شود. در حال حاضر برای جلسه فردا پیش‌بینی می‌شود که فدرال رزرو نرخ بهره را مجدداً 75 صدم درصد افزایش دهد.

 

قیمت طلا یک روز قبل از نشست فدرال رزرو در ماه نوامبر افزایشی بود و مجدداً به نزدیکی مرز 1950 دلار بازگشت.

 

افزایش قیمت طلا در روزی که گذشت بیشتر تحت تأثیر کاهش شاخص دلار و نرخ سود اوراق قرضه آمریکا بود. تمام این عوامل به‌این‌علت اتفاق افتاد که بازارها امیدوار شده‌اند که فدرال رزرو در نشست پس از ماه نوامبر از سرعت اقدامات انقباضی خود کم کند.

 

درحالی‌که کاهش ارزش دلار و نرخ سود اوراق قرضه می‌تواند به‌طور موقت پشتوانه‌ای برای قیمت طلا باشد اما این سؤال که آیا این روند می‌تواند ادامه داشته باشد یا خیر به سیگنال‌های فدرال رزرو درباره گام‌های بعدی‌اش مربوط می‌شود. در حال حاضر برای جلسه فردا پیش‌بینی می‌شود که فدرال رزرو نرخ بهره را مجدداً 75 صدم درصد افزایش دهد.

 

تحلیل گران بر این باورند که سیگنال کاهش سرعت افزایش نرخ بهره می‌تواند به سود طلا، حداقل در هفته‌های آتی باشد. در حال حاضر طلا توانسته است که کف مستحکمی در مرز 1600 دلاری برای خود ایجاد کند اما تحلیل گران هشدار داده‌اند که یک افزایش نرخ بهره بالا در نشست‌های بعد از ماه نوامبر می‌تواند سبب شود قیمت فلز زرد این حمایت را نیز از دست بدهد.

 

بانک مرکزی آمریکا در حالی جلسه دوروزه خود را امروز آغاز کرده است، که بازارها در انتظار جواب این سؤال هستند که این نهاد چه زمانی چرخش سیاستی به سمت گام‌های کوچک‌‎تر افزایش نرخ بهره خواهد داشت.

 

قیمت طلا از ماه مارس سال جاری میلادی تاکنون و زمانی که از مرز 2 هزار دلاری نیز عبور کرده بود به دلیل آغاز سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو بیش از 21 درصد از ارزش خود را ازدست‌داده است.

 

 

انتهای مطلب

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما