کد خبر: ۵۳۰۱۸
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۱

موج خریداران ارز در بازار آزاد

هم‌اکنون فاصله بازار آزاد ارز با نرخ توافقي نزديک به 2 هزار تومان است و همين موضوع منجر به ايجاد صف‌هاي طولاني در مقابل صرافي‌ها منجر شده است.

موج خریداران ارز در بازار آزاد

به گزارش تجارت امروز؛ هرچند روز شنبه در ميانه روز به محدوده 32 هزار تومان بازگشت اما مجددا مسير کانال 33 هزار توماني را در پيش گرفت و از ديروز روند افزايشي خود در اين کانال را درپيش گرفت. دلار در بازار آزاد ديروز با قيمت‌هاي 33 هزار و 350 تومان معامله شد و با ادامه روند افزايشي خود قيمت آن به محدوده 33 هزار و 800 تومان نيز رسيد.

 

در حدود يک ماه پيش بود که بانک مرکزي از عرضه 74 ميليون دلار، يعني چيزي در حدود هفت برابر متوسط معاملات روزانه بازار توافقي به بازار خبر داد تا با عرضه سنگين دلار در بازار توافقي، نرخ ارز را مديريت کند.

 

بسياري از معامله‌گران بازار ارز نيز طي همين ماه از دیوار آهنی که بازارساز در برابر افزايش قيمت دلار ایجاد کرده است، خبر مي‌دادند اما از پنجشنبه گذشته اين سد شکست و دلار مجددا به کانال 33 هزار تومان صعود کرد.

 

برخي از معامله‌گران همچنين از عبور نرخ دلار از نيمه کانال 33 هزار تومان نيز خبر داده‌اند. البته به نظر مي‌رسد بازارساز تمام تلاش خود را براي حفط قيمت ارز در محدوده‌هاي قبلي به کار برده است و دلار توافقي همچنان در کانال 31 هزار توماني معامله مي‌شود قيمتي که موجب شده است تا کارت‌هاي ملي بيشتري براي خريد ارز توافقي وارد بازار شود و همين مساله نيز مسير افزايش قيمت دلار را هموارتر کرده است. هرچند تاکنون ورود دلار به کانال 33 هزار توماني پايدار نبوده و و هر 3 ورود ديگر نرخ اين ارز پيش از اين به کانال مذکور در سالجاري بي‌نتيجه مانده و با تغيير روند به سمت کانال‌هاي پايين‌تر همراه شده است اما به نظر مي‌رسد هجوم برخي به بازار ارز براي خريد دلار توافقي که اين روزها فاصله بيشتري با دلار آزاد پيدا کرده است، بر آتش افزايش قيمت دلار دامن زده است.

 

بیشتر بخوانید:

جدیدترین قیمت ارزها عصر امروز؛ ١٠ آبان

در عين حال به نظر مي‌رسد تلاش بازارساز نتوانسته پاسخگوي نياز بازار باشد. در اين ميان فشار افزايش قيمت درهم امارات و دلار هرات بر بازار ارز تهران و بازي معامله‌گران را نيز نبايد دست کم گرفت.

 

سيدکمال سيدعلي، کارشناس بازار ارز در خصوص ورود دلار به کانال 33 هزار توماني و افزايش قيمت دلار در اين کانال اظهار کرد: دولت يا بايد با کارت ملي قيمت ارز را طوري تنظيم کند که انگيزه صف‌هاي طولاني مقابل صرافي‌ها از بين برود يا بايد نگران تاثير آن در بازار ارز نباشد چراکه يک رانتي ‌شکل گرفته است که منجر به ايجاد چنين صف‌هايي شده است و الان فاصله بازار آزاد ارز با نرخ توافقي نزديک به 2 هزار تومان است و همين موضوع منجر به ايجاد صف‌هاي طولاني در مقابل صرافي‌ها منجر شده است که ناگزير هم هست البته يک نگراني نيز بانک مرکزي دارد اگر نرخ را بالا ببرد بازار هم به همان ميزان افزايش نرخ ارز خواهد داشت.

 

 

انتهای مطلب

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما