کد خبر: ۵۳۰۲۴
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۳

بازار مسکن تا کی ثبات دارد؟

وضعیت بازار مسکن این روز‌ها آرام است؛ آرامشی که ناشی از رکود است و در انتظار تنش‌هایی که به‌واسطه رفتار‌های بازار سرمایه برای آن ایجاد می‌شود.
بازار مسکن تا کی ثبات دارد؟

به گزارش تجارت امروز؛ بازار مسکن از اولین بازار‌هایی است که از تنش‌های بازار‌های مالی تأثیر می‌گیرد، اما این روز‌ها به‌واسطه ثبات در قیمت مصالح ساختمانی با آرامش روبرو است.

به دلیل ثبات قیمت مصالح ساختمانی و کاهش جابه‌جایی‌ها تا پایان سال، بازار مسکن آرام است، اما با توجه به سایر مؤلفه‌های اثرگذار بر قیمت تمام‌شده ساخت، توقف کامل قیمت‌ها در طولانی‌مدت دور از ذهن است.

یک بخش از آرامش کنونی بازار مسکن شهر تهران به ثبات قیمت نهاده‌های ساختمانی مربوط می‌شود. حتی در برخی مصالح کاهش قیمت داشتیم که مقداری در افت انتظارات تورمی بازار مسکن مؤثر بود.

درعین‌حال اخباری مبنی بر صادرات آهن می‌تواند به تنش بازار ملک بینجامد. نوسانات دلار نیز که این روز‌ها مقداری دیده می‌شود ممکن است اثراتی در بازار مسکن  ایجاد کند.

به‌طورکلی عرضه مسکن کاهش‌یافته است. شهرداری‌ها و  وزارت راه و  شهرسازی هم به وعده‌هایی مثل تسهیل صدور پروانه یا عرضه نهضت ملی مسکن که طی یک سال گذشته دادند عمل نکردند. در خصوص بازار می‌توان گفت احتمالاً تا پایان سال ثبات ادامه می‌یابد.

در حال حاضر توان متقاضیان به قیمت مسکن نمی‌رسد. تسهیلات خاصی هم که قیمت‌ها را پوشش دهد وجود ندارد. در این شرایط انتظار می‌رود که نرخ‌ها به ثبات برسد، اما به هر میزان که هزینه‌های تولید مسکن افزایش پیدا کند، قیمت نهایی نیز بالا می‌رود.

آپاراتمان در تهران به‌طور میانگین متری ۴۳ میلیون تومان!

روند کاهش نرخ رشد ماهیانه قیمت در بازار مسکن شهر تهران که از تیرماه امسال آغازشده بود بر اساس گزارش دو متولی ارائه آمار، ادامه پیدا کرد. طبق  اعلام بانک مرکزی میانگین قیمت هر متر خانه در تهران به ۴۳.۷ میلیون تومان در هر مترمربع رسید که در مقایسه با ماه قبل ۱.۲ درصد و نسبت به ماه مشابه قبل ۳۸.۲ درصد رشد نشان می‌دهد. هم‌چنین مرکز آمار متوسط وزنی قیمت هر متر آپارتمان در تهران را ۴۶.۴ میلیون و متوسط حسابی آن را ۴۴.۳ میلیون تومان اعلام کرد. تعداد معاملات نیز بر اساس گزارش بانک مرکزی ۵.۴ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه در سال قبل به ترتیب ۱۰.۲ و یک درصد کاهش‌یافته است.

انتهای مطلب

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما