کد خبر: ۵۳۰۳۵
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۱

پیش‌ بینی امروز بورس

رشد ۴۴ واحدی شاخص کل بورس در روز گذشته باعث خواهد شد که امروز شاخص هم‌وزن در راستای شاخص کل حرکت کند.
پیش‌ بینی امروز بورس

به گزارش تجارت امروز؛   با  رشد شاخص کل بورس تهران؛ وضعیت بازار پس از مدت‌ها کاهشی بودن آرام‌آرام در حال ایجاد حاشیه امن است.

شاخص کل بورس تهران روز گذشته رشد ۴۴ هزار و ۷۸۲ هزار واحدی داشت و به محدوده یک‌میلیون و ۳۲۸ هزار واحدی رسید. امروز نیز شاخص هم‌وزن همسو با شاخص کل حرکت کرد و با رشد بیش از ۹ هزار واحدی در تزار ۳۷۴ هزار واحدی ایستاد.

بر اساس این گزارش حسب تصمیمات اتخاذشده در راستای تأمین مالی بهینه، بیست و چهارمین هفته عرضه اوراق بدهی برگزار شد. پس از اخذ سفارش‌های خرید اوراق از متقاضیان در سامانه‌های بازار بین‌بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران مجموعاً مبلغ ۵.۲۸۵ میلیارد تومان اوراق به‌صورت نقدی به فروش رسید.

برخی از کارشناسان عقیده دارند که فروش اوراق می‌تواند به نفع بازار سهام باشد و حتی ممکن است به افزایش اعتماد سهامداران نیز کمک کند.

با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، عرضه عمومی صکوک مرابحه شرکت‌های مجتمع ذوب‌آهن و نورد کرمان (سهامی خاص) به مبلغ ۵۶۰ میلیارد تومان و تولیدی طب پلاستیک نوین (سهامی خاص) به مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان از طریق فرابورس ایران از روز شنبه مورخ ۱۴ آبان ماه به مدت سه روز کاری عرضه عمومی خواهند شد. این عرضه عمومی صکوک می‌تواند پول و اعتماد جدید برای بازار سرمایه پدید آورد.

فرابورس مورد اعتمادتر از بورس؟

رئیس سازمان بورس بابیان این‌که اساسنامه دو صندوق دارا یکم و پالایش یکم در دولت اصلاح‌شده است، گفت: به‌زودی مجمع این دو صندوق برگزار می‌شود.

با تعیین تکلیف دو صندوق دارایکم و پالایشی یکم اعتماد سهامداران نسبت به بورس افزایش و درنهایت گردش نقدینگی نیز افزایش می‌یابد.

بانک مرکزی جدیداً تصمیم به فروش اوراق سکه در بورس گرفته و قرار است بخش خصوصی هم وارد بازار ضرب سکه شود. تصمیمی که برخی می‌گویند منجر به کاهش قیمت سکه می‌شود و ممکن است باعث ضرر خریداران شود.

برخی از کارشناسان عقیده دارند که انتشار اوراق سکه به زیان بازار سرمایه خواهد بود و این موضوع می‌تواند روند نزولی را تقویت کند.

وزارت اقتصاد اعلام کرد در پاسخ به گزارش یکی از رسانه مبنی از تنها ماند سهامداران اعلام کرد که دولت هرگز سهامداران را تنها نگذاشته و در کنار آن‌ها، بورس را یکی از اولویت‌های جدی خود در سیاست‌گذاری و تعیین راهبرد‌ها قرار داده است.

بررسی‌ها و نظرات کارشناسان نشان می‌دهد حمایت‌های دولت سیزدهم از بورس عملی نشده و این پاسخ‌ها می‌تواند اعتماد سهامداران را کاهش دهد.

انتهای مطلب

نظر شما