کد خبر: ۵۳۰۶۵
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۸

هنوز مصوبه تحویل خودرو به خانواده شهدا و جانبازان تامین بودجه نشده است

خبرهای زیادی از تحویل خودرو به قیمت کارخانه و بدون نوبت به خانواده شهدا و جانبازان اعلام شده است؛ این در حالی است که هنوز یک خودرو هم در این حوزه تحویل نشده.

به گزارش تجارت امروز؛  در خبرهای زیادی اعلام شده است که جانبازان و خانواده‌های شهدا در صف خرید خودرو با قیمت کارخانه قرار گرفتند؛ اما از این موضوع خبری نیست و حتی یک خودرو هم به این عزیزان تحویل نشده است.

جانبازان نیز به صف دریافت کنندگان ویژه خودرو با قیمت کارخانه پیوستند. همچنین خانواده شهدا و جانبازان می‌توانند برای خرید خودرو از تسهیلات بانکی با کارمزد ۴ درصدی استفاده کنند.

سخنگوی صمت از آمادگی این وزارتخانه برای عمل به مصوبه خودرویی بودجه ۱۴۰۱ در ارتباط به تخصیص خودرو به همسر، فرزندان و والدین شهداء و جانبازان خبر داد.

آن طور که امید قالیباف می‌گوید هر زمان فهرست اسامی واجدان شرایط طبق ضوابط مندرج در بند (ی) تبصره ۷ قانون بودجه ۱۴۰۱ از سوی این بنیاد به وزارت صمت اعلام شود و تسهیلات بانکی نیز تخصیص یابد، خودرو به متقاضیان داده خواهد شد.

اما بندی از بودجه که سخنگوی صمت به آن استناد می‌کند، چه می‌گوید؟ بررسی لایحه بودجه امسال نشان می‌دهد نمایندگان در بند (ی) تبصره ۷ ماده واحده این لایحه؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت را مکلف می‌کنند از طریق دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور یعنی ایران خودرو و سایپا نسبت به فروش خودرو به همسر، فرزندان و والدین شهداء جانبازان بیست و پنج درصد (۲۵%) و بالاتر دارای محدودیت­های جسمی و حرکتی و جانبازان پنجاه درصد (۵۰%) تا هفتاد درصد (۷۰%) با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران با تقسیط پنج ساله و کارمزد چهاردرصد (۴%) اقدام کند.

با توجه به این تبصره لایحه بودجه ۱۴۰۱، خانواده جانبازان و شهدا را باید سومین گروهی دانست که امکان ورود به جاده اختصاصی تحویل خودرو با قیمت کارخانه‌ای را به دست می‌آورند. پیش‌تر مادران دارای دو فرزند و بیشتر ذیل قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و همچنین دارندگان خودرو‌های فرسوده این امکان را پیدا کردند که محصولات خودروسازان را از مسیری متفاوت از متقاضیان عادی از شرکت‌های خودروساز دریافت کنند. البته با توجه به تعداد متقاضیان و همچنین تیراژ محصولات عرضه شده از سوی خودروسازان تا کنون مادران دارای دو فرزند و بیشتر و همچنین دارندگان خودرو‌های فرسوده به کمک ابزار قرعه کشی امکان دسترسی به خودرو را داشتند. اما با توجه به توضیحات داده شده توسط سخنگوی صمت بحث برگزاری قرعه کشی برای شناسایی جانبازانی که واجد شرایط دریافت خودرو به قیمت کارخانه هستند، منتفی است. ضمن اینکه خانواده شهدا و جانبازان می‌توانند برای خرید خودرو از تسهیلات بانکی با کارمزد ۴ درصدی استفاده کنند.

اما وزارت صمت چه خودرو‌هایی را برای واگذاری به خانواده شهدا و جانبازان در نظر گرفته است؟ براساس اعلام قالیباف پنج محصول تارا اتوماتیک، دناپلاس توربو اتوماتیک، کوئیک اتوماتیک، پژو ۲۰۷ اتوماتیک و شاهین با گیربکس دستی که در سبد محصولاتی ایران خودرو و سایپا حاضر هستند، به بنیاد شهید معرفی شده اند.
سخنگوی وزارت صمت می‌گوید انتخاب مدل خودرو‌های یاد شده با توجه به استفاده راحت‌تر جانبازان انجام شده است.

قالیباف تاکید کرد به محض دریافت فهرست ۱۰ هزار نفری از سوی بنیاد شهید، وزارت صمت آمادگی دارد تا  به تکلیف قانونی خود عمل کند.

انتهای مطلب

نظر شما