کد خبر: ۵۳۱۰۱
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۴
وعده جدید زاکانی

یک وسیله نقلیه عمومی جدید در تهران

شهردار تهران می گوید برنامه ریزی های لازم برای راه اندازی خط تراموا در تهران را انجام داده است.

به گزارش تجارت امروز،  شهردار تهران در گفتگویی که در حاشیه جلسه شورای شهر داشت خبرهای خوبی از برنامه های شهرداری درباره ترافیک دارد ارائه کرد.

علیرضا زاکانی امروز در حاشیه یکصد و پنجمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران با بیان اینکه یکی از برنامه‌های ما توسعه حمل و نقل شهری است، گفت: چهار تحول در برنامه چهارم توسعه شهرداری پیش‌بینی شده که اجرای هشت کلان پروژه را در بخش تحول کالبدی شهر داریم. بزرگترین مشکل ما ترافیک است و مردم از آن رنج می‌برند. آلودگی هوا و بد مسکنی دیگر مشکل ماست و برای حل آن ابرپروژه نوسازی شهر بر مدار حمل و نقل عمومی را در نظر داریم تا بتوانیم آسایش، ایمنی و رفاه را به ارمغان بیاوریم.

زاکانی با بیان اینکه در تحول نرم مشارکت مردم بر محور نخبگان مدنظر بود، گفت: خروجی تحول فناورانه در کنار شهروند الگو، شهر هوشمند است و بر این اساس پیشرفت و آبادانی را بر محور شهروندان خواهیم داشت.

وی ادامه داد: حمل و نقل مساله‌ای بسیار جدی است و به جز تمرکز بر توسعه ریلی، تمرکز را بر توسعه اتوبوسرانی و تاکسیرانی قرار داده‌ایم. امیدواریم روند افزایش ۲ هزار و ۲۲۵ دستگاه اتوبوس که تحویل گرفتیم و با جهش هزار عددی به حدود ۳ هزار و ۲۰۰ دستگاه افزایش یافت، تسریع و توسعه دهیم. شهر ما حداقل ۹ هزار دستگاه اتوبوس نیاز دارد و باید بتوانیم تا پایان امسال به ۵ هزار دستگاه دست پیدا کنیم که شب گذشته جلسه‌ای در این خصوص برگزار شد.

شهردار تهران با بیان اینکه در حوزه مترو نیز فعالیت‌ها را توسعه می‌بخشیم تا افق ۲۰ ساله را به پنج ساله تبدیل کنیم، تصریح کرد: به دنبال این هستیم که از الگو‌های متفاوت حمل و نقلی نیز استفاده کنیم؛ برنامه‌ریزی جدی برای استفاده از تراموا در شهر به عنوان ظرفیت پاک و الگوی پیشرفته ارائه خدمات انجام می‌دهیم و با این اقدام می‌توانیم دو سوم خدمات مترو را با تراموا ارائه دهیم و می‌توانیم با همان میزان سرمایه ۳.۵ برابر ظرفیت ایجاد کنیم. اقدامات در حال انجام است که یک خط آن اجرا شود.

زاکانی با بیان اینکه برای تامین ۶۳۰ دستگاه واگن، ۱۳ درصد پیش پرداخت برای طرف خارجی انجام شده است، اظهار کرد: تمام مراحل و مقدمات انجام شده و به انتهای کار رسیده است. دولت انقلابی به ما کمک می‌کند و افتخار داریم که این کمک را دریافت می‌کنیم.


وی با بیان اینکه در کمیسیون ماده پنج طرح‌های موضعی و موضوعی افزایش یافته است، گفت: در تلاش هستیم به جای تصمیم گیری برای یک پلاک، نسبت به موضوعات مختلف برای مثال منطقه اسلام آباد تصمیم گیری کنیم و یا ناظر بر ده ونک یا ده کن تصمیمات کلی بگیریم که یک تصمیم هزاران اقدام را در برمی‌گیرد. وقتی تصمیم بر تغییر ماهیت فداییان اسلام و یا خیابان قزوین می‌گیریم عموم شهر از یک ظرفیت بالا برخوردار می‌شوند.

شهردار تهران تاکید کرد: ما می‌خواهیم شهرک‌های الگو بسازیم تا سرانه‌های هفت گانه را تامین کند. تعداد این شهرک‌ها به اندازه انگشتان یک دست نیست و تلاش می‌کنیم این شهرک‌ها ایجاد شود. در منطقه ۴، ۵، ۱۵، ۱۷، ۱۸، ۱۹ و ۲۰ لکه‌گذاری انجام شده است. تمام مناطق شهر بر مدار توسعه شهر بر مدار حمل و نقل عمومی مورد نظر قرار گرفته‌اند.

زاکانی گفت: بالغ بر ۸۰ درصد پول شهرداری از طریق عوارض است، اما تلاش کردیم مردم بتوانند از تخفیفات برخوردار شوند و بر لبان مردم لبخند بنشانیم.

وی با اشاره به موضوع ساختمان‌های ناایمن خاطرنشان کرد: صحبت روز گذشته من دقیق بود و بیان اینکه کدام ساختمان ناایمن است بر ذهن و روح و روان جامعه خدشه وارد می‌کند و آسایش مردم را مورد آسیب قرار می‌دهد و مردم در پی اعلام اسامی ساختمان‌ها، از لحاظ روانی نمی‌توانند زندگی کنند نه از لحاظ فیزیکی. هیچ گاه تاکنون اقدامی جدی در زمینه ایمن سازی صورت نگرفته، اما امروز ۹ دستگاه دست به دست هم داده‌اند و تیم‌های مشترکی در ۲۲ منطقه تشکیل شده که ساختمان‌های بلندمرتبه تا ۶ طبقه را بررسی می‌کنند و فراتر از ضوابط آتش نشانی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نظر شما