کد خبر: ۵۳۱۲۰
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۴

جزئیات طرح حمایت از کسب و کارهای اینترنتی منتشر شد

وزارت ارتباطات ضوابط شناسایی کسب و کارهای مشمول حمایت های دولت را منتشر کرد.

به گزارش تجارت امروز، بعد از حوادث سه ماه گذشته که منجر به فیلتر اینستاگرام و واتس آپ شد بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی دچار مشکل شدند حالا دولت می گوید بسته ای برای حمایت از آنها فراهم کرده است.

در همین راستا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ضوابط شناسایی سکو‌های مشمول طرح حمایت از سکو‌ها و کسب و کار‌های اقتصاد دیجیتال و شرایط بهره‌مندی از حمایت‌های آن را در فراخوانی منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، مطابق این فراخوان سه دسته شاخص اصلی شامل شاخص‌های پذیرش عمومی سکو برای کاربران، شاخص‌های پذیرش عمومی سکو برای کسب و کار‌ها و شاخص‌های مرتبط با قابلیت‌های نرم افزاری و فنی، برای شناسایی سکو‌های مشمول طرح حمایت از سکو‌ها و کسب و کار‌های اقتصاد دیجیتال مورد توجه قرار گرفته است.

سکو‌های متقاضی می‌توانند با مراجعه به پرتال وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به آدرس ict.gov.ir نسبت به دسترسی به اسناد فراخوان یاد شده اقدام و پس خود ارزیابی نسبت به ارسال اسناد و مدارک مثبته به آدرس پست الکترونیک platform@ict.gov.ir اقدام کنند.

طبق اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، براساس اسناد فراخوان یاد شده سکو‌هایی که با ارایه اسناد مثبته بیش از ۶۵ درصد امتیازات ارزیابی را کسب کنند، مشمول حمایت‌های آئین نامه حمایت از سکو‌ها و کسب و کار‌های دیجیتال مصوب کارگروه اقتصاد دیجیتال خواهند شد و همچنین سکو‌هایی که موفق شوند بین ۵۰ تا ۶۵ درصد امتیازات ارزیابی را کسب کنند نیز مطابق آئین نامه‌های مربوطه امکان بهره مندی از برخی از حمایت‌های طرح را خواهند داشت.

گفتنی است آیین نامه حمایت از کسب‌وکار‌های اینترنتی طی هفته‌های گذشته توسط وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات رونمایی شد؛ به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات محدودیت‌های ایجاد شده در دو ماه گذشته برای دو پلت‌فرم خارجی که بخشی از کسب و کار‌های مردمی روی آن‌ها بود، سبب تسریع در روند این مصوبه شد.

این آیین نامه ۱۴ ماده و ۳۰ نوع حمایت را شامل می‌شود و خدمات و امتیازات متنوعی را برای سکو‌های مشمول و کسب وکار‌های احزار هویت شده درنظر گرفته است. به طور مثال در بخش اعتبار بخشی به کسب و کار‌های اینترنتی و کاربران، این امکان وجود دارد که به سکو‌ها و کسب و کار‌های احراز هویت شده، نشان ویژه یا تیک ویژه کسب و کار اعطا شود یا برای عموم کاربران امکان اخذ نشان اعتبار شده (تیک آبی) فراهم شود.

اما در این آیین‌نامه حمایت ویژه‌ای برای سکو‌های مشمول در نظرگرفته شده است و آن‌ها می‌توانند از مزایای قانونی حضور در پارک‌های علم و فناوری برخوردار شوند. در واقع به منظور حمایت و برخورداری سکو‌ها از مزایای استقرار در پارک‌های علم و فناوری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف است شرایط پذیرش و استقرار دفتر‌های اصلی و شعب پلت‌فرم‌های مشمول را در پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات یا شعب استانی آن فراهم کند. / ایسنا

انتهای پیام

نظر شما