کد خبر: ۵۳۱۵۶
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۳

فاصله وحشتناک قیمت پژو 207 از بورس تا بازار

پژوی 207 هم اکنون در بازار بورس با قیمت پایه 187 میلیون عرضه می شود در حالی که این خودرو در بازار حداقل 430 میلیون به فروش می رود. چگونه می توان با خرید و فروش یک کالا در بورس به اندازه حقوق بیش از دو سال یک کارگر را به دست آورد؟

به گزارش تجارت امروز، اگر شما هم وسوسه شده اید که یک شبه به اندازه دو سال یک کارگر حقوق به دست آورید این گزارش را بخوانید:

روش خودرو در بورس کالا بر اساس رقابت خریداران بر سر قیمت و پیشنهاد‌هایی که برای مزایده اعلام می‌کنند تعیین می‌شود. با توجه به آنکه قیمت پژو ۲۰۷ در بازار ۴۳۶ میلیون است، حداکثر قیمت ثبت سفارش، حدود ۳۸۶ میلیون خواهد بود.

پژو ۲۰۷ و بورس دو کلمه به‌ظاهر بی‌ربط هستند، اما شرایط بازار خودرو طوری پیش رفته که واقعا در روز دوشنبه ۳۰ آبان، هزار دستگاه پژو ۲۰۷ ایران خودرو در بورس کالا با قیمت پایه ۱۸۷ میلیون تومان به متقاضیان فروخته می‌شود. قیمت پژو ۲۰۷ در بازار آزاد به حدود ۴۳۰ میلیون تومان رسیده و برندگان خوش‌شانس قرعه‌کشی سامانه یکپارچه فروش خودرو برای آن ۲۱۶ میلیون تومان می‌پردازند، با توجه به همین اختلاف قیمت نسبتا چشمگیر از زمان انتشار خبر اولیه، بعضی‌ها تصور می‌کنند، قادرند با قیمت فوق‌العاده پایین نسبت به خرید پژو ۲۰۷ در بورس کالا اقدام کنند. ببخشید که تصورات شیرین‌تان را به‌هم می‌زنیم، اما حداقل ۵۰ درصد این نظریه اشتباه است.

مراحل فروش پژو ۲۰۷ در بورس کالا
فروش پژو ۲۰۷ در بورس کالا روز دوشنبه ۳۰ آبان انجام می‌شود، اما اگر قصد خرید داشته باشید، نهایتا تا ساعت ۱۷ روز یکشنبه ۲۹ آبان برای ثبت سفارش مهلت دارید. در خبر اولیه آمده گروه صنعتی ایرانخودرو، هزار دستگاه پژو ۲۰۷ دنده دستی سفید رنگ را در بورس کالا عرضه خواهد کرد. عرضه ۲۰۷ در بورس نسبت به‌سایر برنامه‌های مشابه متفاوت است؛ در عرضه‌های قبلی مبلغ پیش پرداخت، ۲۵درصد قیمت پایه تعیین شده بود، اما در عرضه ۲۰۷، برای ثبت سفارش خرید باید همان اول کار، ۱۰۰ درصد قیمت پایه یعنی ۱۸۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان را واریز کرد. تا اینجای قضیه، وسوسه‌کننده به‌نظر می‌رسد. ممکن است پیش خودتان فکر کنید می‌شود با رقمی ناچیز یک دستگاه پژو ۲۰۷ خرید، اما از این خبر‌ها نیست. در ادامه برمی‌گردیم درباره قیمت تمام شده خرید پژو ۲۰۷ در بورس کالا حرف می‌زنیم.

خریداران پژو ۲۰۷ در بورس کالا، خودرو خود را سه‌ماه بعد، در ۳۰ بهمن با فرمان برقی و رنگ سفید تحویل می‌گیرند. هرکد ملی حقیقی، مجاز به ثبت سفارش یک دستگاه خودرو است. خریداران باید شرایط سنی ۱۸ سال تمام را داشته و اشخاصی که در دوره‌های گذشته قرعه‌کشی سامانه یکپارچه فروش، موفق به خرید خودرو شده‌اند امکان ثبت سفارش را پیدا نمی‌کند. غربالگری سفارش‌ها در مرحله دوم ثبت‌نام انجام می‌گیرد. جایی که متقاضیان باید جهت ادامه مراحل خرید، همزمان با تسویه مبلغ معامله در بورس، به سایت ایرانخودرو مراجعه کرده و با ایجاد و تکمیل پروفایل شخصی، تکمیل وجه را انجام دهند، یک نمایندگی مجاز انتخاب کنند، بیمه‌گر موردنظر خود را روی سایت برگزینند و...

خریداران پژو ۲۰۷ در بورس حالا، حالا باید علاوه بر ۱۸۷ میلیون تومان قیمت پایه، آرام آرام شروع کنند به پرداخت بقیه رقم. اولین مورد هزینه‌های اضافی است که شامل بیمه، شماره‌گذاری و هزینه ثابت می‌شود. این رقم روی هم رفته به چهار میلیون و ۳۷۱ هزار و ۳۱۰ تومان می‌رسد. ۱۳ درصد مالیات و عوارض قانونی هم روی این عدد می‌آید. این رقم تقریبا نزدیک به هزینه‌ای است که متقاضیان خرید پژو ۲۰۷ در طرح قرعه‌کشی سامانه یکپارچه فروش خودرو پرداخت می‌کند، اما هنوز تا قیمت پژو ۲۰۷ در بازار آزاد که ۴۳۰ میلیون تومان است، فاصله دارد. امیداوارم پیش خودتان فکر نکرده باشید کار تمام است!

چگونه در بورس کالا پژو ۲۰۷ بخریم؟
خرید خودرو در بورس علاوه بر ثبت‌نام سجام، به کد بورس کالا نیاز دارد. کد بورسی کالا متفاوت از کد بورسی اوراق بهادار است. جهت دریافت کد بورسی کالا باید به سامانه خرید آنلاین بورس کالا در کارگزاری‌ها مراجعه کرد. داشتن حساب وکالتی نیز یکی از الزامات خرید خودرو در بورس است. حساب وکالتی در واقع حساب بانکی مشتری است که جهت واریز وجوه پیش‌پرداخت نزد یکی از بانک‌های منتخب افتتاح شده و برای مسدود کردن وجوه واریزی به بورس، وکالت داده می‌شود تا در زمان انجام معامله به نام مشتری، وجه مسدودی به حساب تعریف‌شده کارگزار منتقل شود. در ضمن اگر معامله‌ای به نام مشتری انجام نشود، وجه مسدود شده در همان روز آزاد می‌شود.

هنگام ثبت‌نام در کارگزاری، معرفی‌نامه آنلاین جهت افتتاح حساب وکالتی برای متقاضی صادر می‌شود که می‌توان آن را به یکی از بانک‌های منتخب ارائه کرد. پس از افتتاح حساب وکالتی، باید دوباره به سایت کارگزاری برگردید و شماره حساب وکالتی خود را ثبت کنید تا فرآیند ثبت‌نام شما تکمیل شود. کارگزاری‌ها به این ترتیب از طرف شما وکالت پیدا می‌کنند، در صورت موافقت با پیشنهاد شما و موفقیت‌آمیز بودن خرید، هزینه آن را از بانک به فروشنده کالا منتقل کنند.

برای ثبت سفارش خودرو، یکبار دیگر باید وارد سایت کارگزاری شوید و پس از واریز مبلغ پیش‌پرداخت، سفارش خرید خود را ثبت کنید. زمان ثبت سفارش برای هر خودرو، معمولا تا ساعت ۱۷ روز قبل عرضه است. قیمت‌گذاری برای خرید خودرو در بورس نیز به دو صورت انجام می‌شود. در حالت اول فرد، قیمت مورد نظر خود را برای خرید در سامانه ثبت می‌کند و در صورتی که قیمت معاملاتی با قیمت مورد نظر فرد برابر باشد، معامله انجام می‌شود. فقط باید به این نکته توجه داشته باشید که حداقل قیمتی که می‌توانید در سامانه ثبت کنید، همان قیمت پایه اعلامی در اطلاعیه عرضه خودرو در بورس است. در حالت دوم، فرد اختیار قیمت‌گذاری را به کارگزار واگذار می‌کند. در این حالت کارگزار با بررسی قیمت‌های درج شده در روز عرضه، قیمت مناسب جهت خرید را برای مشتری ثبت می‌کند. معمولا کارگزار سعی دارد بهترین قیمت برای خرید را با بررسی قیمت‌های سایر خریداران ثبت کند و از خرید با قیمت‌های بالاتر از قیمت بازار خودداری می‌کند.

قیمت نهایی پژو ۲۰۷ در بورس کالا
قیمت پژو ۲۰۷ در بورس، از دو بخش تشکیل می‌شود؛ اول قیمت پایه یعنی همان ۱۸۷ میلیون، به‌اضافه چهار میلیون و ۳۷۱ هزار تومان هزینه‌ها و دوم قیمت تمام شده. قیمت تمام شده خودرو‌های عرضه شده در بورس، تابع قیمت معاملاتی آن‌ها است؛ بنابراین برای محاسبه قیمت دقیق یا قیمت نهایی پژو ۲۰۷ در بورس باید تا روز عرضه صبر پیشه کنیم هر چند الان هم می‌توان با یک‌سری محاسبات آن را به‌طور حدودی تخمین زد.

فروش خودرو در بورس کالا بر اساس مزایده و ارایئه پیشنهاد قیمت بالاتر خریداران انجام می‌شود. یعنی کالا در نهایت به خریداری تعلق می‌گیرد که قیمت بالاتری پرداخت کند؛ بنابراین از همین حالا می‌توان حدس زد قیمت فروش پژو ۲۰۷ در بورس کالا بالاتر از قیمت کارخانه و سامانه یکپارچه فروش خودرو و نزدیک به قیمت بازار آزاد یا همان ۴۳۰ میلیون تومان است. به‌عنوان مثال در سومین عرضه خودرو‌های گروه بهمن، ۱۹۶ دستگاه فیدلیتی پنج نفره با قیمت پایه ۷۵۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و ۱۹۶ دستگاه فیدلیتی هفت نفره با قیمت پایه ۷۷۲ میلیون تومان روی تابلو رفت که نهایتا فیدلیتی هفت‌نفره با قیمت یک میلیارد و ۹۶ میلیون تومان به‌فروش رسید. قیمت پایه دیگنیتی پرایم نیز در بورس کالا ۸۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود که در نهایت با رنگ سفید آن با قیمت تمام شده یک میلیارد و ۱۸۵ میلیون تومان و رنگ مشکی آن یک میلیارد و ۲۸۵ میلیون تومان به فروش رسید.


فروش پژو ۲۰۷ در بورس کالا از قاعده عرضه و تقاضا تبعیت می‌کند و قیمت تمام شده آن بر اساس رقابت خریداران تعیین می‌شود. در حقیقت این خود متقاضیان هستند که قیمت تمام شده پژو ۲۰۷ را در بورس کالا تعیین می‌کنند. با توجه به آنکه قیمت ۲۰۷ در بازار ۴۳۶ میلیون تومان است، حداکثر قیمت پژو ۲۰۷ در بورس کالا برای ثبت سفارش، ۳۸۶ میلیون تومان خواهد بود. چون تحویل پژو ۲۰۷ عرضه شده در بورس سه‌ماهه است و امکان دریافت فوری خودرو وجود ندارد. بنابراین، با توجه به خواب سه‌ماهه پول، عدد ۳۸۶ میلیون تومان تقریبا معادل همان ۴۳۶ میلیون تومانی خواهد بود که الان برای خرید پژو ۲۰۷ در بازار نیاز است.

خریداران پژو ۲۰۷ در بورس، می‌توانند با ارائه پیشنهاد‌هایی با ۱۰ درصد، ۲۰ درصد، ۳۰ درصد، ۴۰ درصد، ۵۰ درصد، ۶۰ درصد، ۷۰ درصد، ۸۰ درصد، ۹۰ درصد، ۱۰۰ درصد یا حتی ۱۰۶ درصد بالاتر از قیمت پایه، برنده مزایده شوند. نهایتا خرید پژو ۲۰۷ در بورس کالا تنها وقتی کامل می‌شود که پیشنهاد شما برنده شود و بتوانید در مهلت تعیین شده باقی‌مانده پول را واریز کنید.

منبع: فرارو

نظر شما