کد خبر: ۵۳۱۶۰
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۵

پس لرزه های افزایش قیمت سیمان چه خواهد بود

شاید بمب خبر اقتصادی هفته آینده این باشد که قیمت سیمان 35 درصد افزایش خواهد یافت. در شرایطی که کشور اقتصاد نابسامانی دارد باید دید افزایش قیمت سیمان چه تاثیری بر آهنگ عمرانی کشور دارد.

به گزارش تجارت امروز، علی اکبر الوندیان – دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان - طی نامه ای به مدیرعامل شرکت بورس کالا اعلام کرده است که قیمت محصولات سیمان این شرکت از هفته آینده با 35 درصد افزایش قیمت عرضه خواهد شد.

الوندیان در نامه خود می گوید که کارفرمایان تقاضای افزایش 60 درصدی قیمت را داشتند که با افزایش 35 درصدی قیمت سیمان موافقت شده است.

با این حساب باید انتظار داشته باشیم که پیمانکاران فعال در عرصه ساخت و ساز و راه سازی هم متعاقبا قیمت خدمات و محصولات خود را افزایش دهند.

سیمان یکی از محصولات اصلی در عمران و آبادانی است و هر چند که سهمی اندک در هزینه های ساختمان سازی دارد اما نوسان قیمتی آن معمولان بیشتر از آن که در آمارها نشان می دهد در رشد قیمت ها تاثیر می گذارد.

به عنوان مثال بر اساس گزارش هایی که وجود دارد سیمان در هزینه ساخت و ساز در ایران حدود 2.5 درصد هزینه ها را تشکیل می دهد اما تجربه افزایش قیمت سیمان نشان داده است که با افزایش قیمت سیمان ارقام افزایش قیمت ساخت و ساز بیشتر از 2.5 درصد خواهد بود.

الوندیان در نامه خود می گوید که دو سال است اجازه افزایش قیمت سیمان داده نشده است و طی این مدت هزینه های ساخت سیمان افزایش داشته و در صورتی که اجازه افزایش قیمت داده نشود، کارخانجات سیمان ورشکست می شوند.

با توجه به نوع نامه ای که الوندیان نوشته است که خبری است و درخواست هماهنگی های لازم را داده است به نظر می رسد افزایش قیمت سیمان قطعی است و باید دید که این افزایش چه تاثیری بر آهنگ رشد و سازندگی در کشور خواهد داشت و چه واکنش هایی را بر می انگیزد. 

انتهای پیام

نظر شما