کد خبر: ۵۳۲۳۲
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۹

علت 17 میلیونی شدن سکه طلا

بازار سکه امروز مرز 17 میلیون را فتح کرد این در حالی است که قیمت های جهانی طلا ثابت مانده است، حباب سکه هم اکنون بزرگتر شده است.

به گزارش تجارت امروز، سکه امروز به گفته یک کارشناس بیش از دو میلیون تومان حباب دارد. اگر سخن این کارشناس درست باشد در حقیقت شرایط قیمتی سکه در حالت ناپایداری قرار دارد یا به سمت سقوط می رود یا بالا می رود و بازار طلا را هم پشت سر خود صعودی می کند.

ایسنا در این باره نوشت: قیمت سکه تمام طرح جدید طی معاملات امروز بازار سرمایه در حالی از ۱۷ میلیون تومان گذر کرد که یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که سکه حباب مثبت دارد و خریداران انتظار دارند قیمت طلای جهانی یا ارز افزایش یابد.

طی معاملات امروز بازار سرمایه، سکه تمام طرح جدید با افزایش بیش از یک درصدی نسبت به روز گذشته از مرز ۱۷ میلیون تومان گذر کرد. این درحالی است که امروز کمترین قیمت سکه در بازار سرمایه حدود ۱۶ میلیون و ۶۸۴ هزار تومان و بیشترین قیمت نیز ۱۷ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان بود. قیمت مجاز سکه نیز از ۱۵ میلیون و ۹۹۹ هزار تومان تا ۱۷ میلیون و ۶۸۴ هزار تومان است.

در زمینه دلیل افزایش قیمت سکه در بازار سرمایه، روزبه شریعتی - کارشناس این بازار - اظهار کرد: قیمت سکه از دو متغیر اصلی نرخ طلای جهانی و دلار تاثیر می‌پذیرد. قیمت هر انس طلا در بازار جهانی حدود ۱۷۷۵ دلار است. در این میان سکه قیمت دلار را بیش از نرخ کنونی پیش‌بینی کرده اما قاعدتا این نرخ حباب دارد. در واقع با هر انس طلای ۱۷۷۵ دلاری و دلار ۳۶ هزار تومانی، قیمت سکه باید ۱۴ میلیون و ۸۶۸ هزار و ۵۰۰ تومان باشد.

وی ادامه داد: مابه‌تفاوت قیمت کنونی سکه و ۱۴ میلیون تومان مذکور، حباب سکه است؛ یعنی خریداران انتظار دارند قیمت طلای جهانی یا ارز به قدری رشد کند که قیمت سکه به ۱۷ میلیون تومان برسد.

انتهای پیام

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما